Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku
REKLAMA
REKLAMA
Złożoność wyroku
Czystym składnikiem wyroku jest rozstrzygnięcie sporu (np. zasądza na rzecz X kwotę Y od Z) – kwestia kosztów (zarówno wpisu jak i tzw. kosztów zastępstwa prawnego) - jest de facto postanowieniem „włączonym” do wyroku. Kwestionując samą wysokość kosztów nie musimy podważać rozstrzygnięcia sprawy- co oznacza, że nie składamy apelacji od wyroku.
REKLAMA
Zażalenie na postanowienie o kosztach sądowych
Termin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku (jeśli był ogłoszony na rozprawie – a nie np. jest to wyrok zaoczny, lub nakaz zapłaty) i wynosi 7 dni. Jeśli strona wniosła o doręczenie wyroku – np. z uzasadnieniem, termin biegnie od daty doręczenia. Zażalenie musi odpowiadać warunkom pisma procesowego, a także przedstawiać przedmiot zaskarżenia i zwięzłe uzasadnienie. Zażalenie musi być opłacone- opłata wynosi 1% wartości przedmiotu sporu (wysokości kosztów).
Porównaj: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?
Co ważne zażalenie samego postanowienia o kosztach (inkorporowanego w orzeczeniu) nie wstrzymuje uprawomocnienia się samego orzeczenia co do istoty sprawy. Zażalenie wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie (wniosek złożony bezpośrednio do sądu II instancji będzie podlegał odrzuceniu).
Porozmawiaj o tym naszym FORUM!
Koszty sądowe ponoszone przez pracodawcę
Kiedy można skarżyć postanowienie o kosztach
Przyczyny skarżenia postanowienia o kosztach są zazwyczaj prozaiczne:
- błędna kwota kosztów zastępstwa procesowego (zastosowanie zbyt niskiej/ wysokiej kwoty)- generalnie orzeczenie niezgodnie z odpowiednim rozporządzeniem,
- złe rozłożenie kosztów pomiędzy stronami o strona pozwana nie dała podstaw do wytoczenia powództwa (np. nie zostało wystosowane wezwanie do zapłaty) i dokonała spłaty przy pierwszej czynności procesowej (po otrzymaniu powództwa). W takich okolicznościach mimo formalnie przegranej sprawy nie powinna być zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego obciążana kosztami. Jeśli stało się inaczej, może postanowienie skarżyć.
- nieuwzględnienie wszystkich zgłoszonych przez stronę kosztów postępowania (jeśli mieszczą się w ustalonych ustawowo widełkach- odpowiadających zryczałtowanym kosztom zastępstwa prawnego adwokata lub radcy prawnego)
W sytuacji, w której sąd nie orzekł (mimo obowiązku) o kosztach postępowania w ogóle, stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku, w terminie 2 tygodni od jego ogłoszenia lub otrzymania odpisu.
Polecamy serwis Umowy
Jakie są skutki zażalenia?
REKLAMA
Jeśli pomyłka sądu jest w miarę oczywista (i jest np. błędem rachunkowym)- warto złożyć wniosek o rozpoznanie zażalenia w trybie art. 395§2 kpc. Zastosowanie tego przepisu pozwala sądowi pierwszej instancji na uchylenie postanowienia i wydanie nowego, bez potrzeby przekazywania sprawy do sądu II instancji. Znacznie przyspiesza to procedurę.
Jeśli zażalenie nie jest jednoznaczne- sprawę rozpoznaje sąd II instancji, należy jednak pamiętać, że jeśli nie zostało zaskarżone samo orzeczenie, można (po jego uprawomocnieniu i nadaniu mu klauzuli wykonalności) prowadzić z niego egzekucję. W zakresie samych kosztów jednak- będzie to możliwe po rozpoznaniu zażalenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.