REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

ermin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i wynosi 7 dni.
ermin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i wynosi 7 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

Złożoność wyroku

Czystym składnikiem wyroku jest rozstrzygnięcie sporu (np. zasądza na rzecz X kwotę Y od Z) – kwestia kosztów (zarówno wpisu jak i tzw. kosztów zastępstwa prawnego) - jest de facto postanowieniem „włączonym” do wyroku. Kwestionując samą wysokość kosztów nie musimy podważać rozstrzygnięcia sprawy- co oznacza, że nie składamy apelacji od wyroku.

REKLAMA

Zażalenie na postanowienie o kosztach sądowych

Termin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku (jeśli był ogłoszony na rozprawie – a nie np. jest to wyrok zaoczny, lub nakaz zapłaty) i wynosi 7 dni. Jeśli strona wniosła o doręczenie wyroku – np. z uzasadnieniem, termin biegnie od daty doręczenia. Zażalenie musi odpowiadać warunkom pisma procesowego, a także przedstawiać przedmiot zaskarżenia i zwięzłe uzasadnienie. Zażalenie musi być opłacone- opłata wynosi 1% wartości przedmiotu sporu (wysokości kosztów).

Porównaj: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Co ważne zażalenie samego postanowienia o kosztach (inkorporowanego w orzeczeniu) nie wstrzymuje uprawomocnienia się samego orzeczenia co do istoty sprawy. Zażalenie wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie (wniosek złożony bezpośrednio do sądu II instancji będzie podlegał odrzuceniu).

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Koszty sądowe ponoszone przez pracodawcę

Kiedy można skarżyć postanowienie o kosztach

Przyczyny skarżenia postanowienia o kosztach są zazwyczaj prozaiczne:

 • błędna kwota kosztów zastępstwa procesowego (zastosowanie zbyt niskiej/ wysokiej kwoty)- generalnie orzeczenie niezgodnie z odpowiednim rozporządzeniem,
 • złe rozłożenie kosztów pomiędzy stronami o strona pozwana nie dała podstaw do wytoczenia powództwa (np. nie zostało wystosowane wezwanie do zapłaty) i dokonała spłaty przy pierwszej czynności procesowej (po otrzymaniu powództwa). W takich okolicznościach mimo formalnie przegranej sprawy nie powinna być zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego obciążana kosztami. Jeśli stało się inaczej, może postanowienie skarżyć. 
 • nieuwzględnienie wszystkich zgłoszonych przez stronę kosztów postępowania (jeśli mieszczą się w ustalonych ustawowo widełkach- odpowiadających zryczałtowanym kosztom zastępstwa prawnego adwokata lub radcy prawnego)

W sytuacji, w której sąd nie orzekł (mimo obowiązku) o kosztach postępowania w ogóle, stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku, w terminie 2 tygodni od jego ogłoszenia lub otrzymania odpisu.

Polecamy serwis Umowy

Jakie są skutki zażalenia?

REKLAMA

Jeśli pomyłka sądu jest w miarę oczywista (i jest np. błędem rachunkowym)- warto złożyć wniosek o rozpoznanie zażalenia w trybie art. 395§2 kpc. Zastosowanie tego przepisu pozwala sądowi pierwszej instancji na uchylenie postanowienia i wydanie nowego, bez potrzeby przekazywania sprawy do sądu II instancji. Znacznie przyspiesza to procedurę.

Jeśli zażalenie nie jest jednoznaczne- sprawę rozpoznaje sąd II instancji, należy jednak pamiętać, że jeśli nie zostało zaskarżone samo orzeczenie, można (po jego uprawomocnieniu i nadaniu mu klauzuli wykonalności) prowadzić z niego egzekucję. W zakresie samych kosztów jednak- będzie to możliwe po rozpoznaniu zażalenia.

Zażalenie w postępowaniu cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA