Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można sprostować wyrok
Jeżeli sąd sam dostrzeże w wyroku niedoskonałości, błędy pisarskie albo rachunkowe lub tez inne oczywiste omyłki pisarskie – sam z urzędu może je sprostować. O sprostowaniu, sąd może postanowić na posiedzeniu niejawnym; o czym umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Z kolei dalsze odpisy i wypisy powinny być już zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu. Jeżeli sprawa toczy się przed sądem drugiej instancji, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji.
REKLAMA
Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.
Porównaj: Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew
Przykłady błędów, które sąd może sprostować:
- błędne obliczenie wysokości zasądzonego roszczenia,
- błędna nazwa lub adresu pozwanego.
- Błąd rachunkowy to taki błąd który wynika z niewłaściwego zsumowania, odjęcia poszczególnych pozycji, iloczynu, ilorazu lub też błąd w procentowym wskaźniku.
- Błąd pisarski to niedokładność jak choćby błędne oznaczenie imienia nazwiska strony, nawet w przypadku gdy jest ono zgodne w podanym w pozwie, ale jeśli jest niewątpliwe, że strona biorąca udział w procesie nosi w rzeczywistości imię w innym brzmieniu, to też błędny zapis nazwy spółki.
Uzupełnienie wyroku
Uzupełnienie wyroku następuje na wniosek strony, która uprawniona jest do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia. Uzupełnienie wyroku jest możliwe tylko w przypadku jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku następuje tylko na wniosek zainteresowanej strony, sąd nie uzupełni wyroku z urzędu. Orzeczenie uzupełniające wyrok również zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności.
Podstawą do żądania uzupełnienia wyroku jest sytuacja gdy strona wnosiła o zasądzenie odsetek, a sąd pominął to rozstrzygnięcie w wyroku.
Polecamy serwis Windykacja
Wykładnia wyroku
Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.