| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Kiedy można sprostować wyrok

Jeżeli sąd sam dostrzeże w wyroku niedoskonałości, błędy pisarskie albo rachunkowe lub tez inne oczywiste omyłki pisarskie – sam z urzędu może je sprostować. O sprostowaniu, sąd może postanowić na posiedzeniu niejawnym; o czym umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Z kolei dalsze odpisy i wypisy powinny być już zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu. Jeżeli sprawa toczy się przed sądem drugiej instancji, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji.

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

Porównaj: Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew

Przykłady błędów, które sąd może sprostować:

  • błędne obliczenie wysokości zasądzonego roszczenia,
  • błędna nazwa lub adresu pozwanego.
  • Błąd rachunkowy to taki błąd który wynika z niewłaściwego zsumowania, odjęcia poszczególnych pozycji, iloczynu, ilorazu lub też błąd w procentowym wskaźniku.
  • Błąd pisarski to niedokładność jak choćby błędne oznaczenie imienia nazwiska strony, nawet w przypadku gdy jest ono zgodne w podanym w pozwie, ale jeśli jest niewątpliwe, że strona biorąca udział w procesie nosi w rzeczywistości imię w innym brzmieniu, to też błędny zapis nazwy spółki.

Uzupełnienie wyroku

Uzupełnienie wyroku następuje na wniosek strony, która uprawniona jest do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia. Uzupełnienie wyroku jest możliwe tylko w przypadku jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku następuje tylko na wniosek zainteresowanej strony, sąd nie uzupełni wyroku z urzędu. Orzeczenie uzupełniające wyrok również zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności. 

Podstawą do żądania uzupełnienia wyroku jest sytuacja gdy strona wnosiła o zasądzenie odsetek, a sąd pominął to rozstrzygnięcie w wyroku.

Polecamy serwis Windykacja

Wykładnia wyroku

Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.
Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »