REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej.
Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwość miejscowa sądu rozpatrywana jest w ramach sądów równorzędnych. Po tym jak ustalimy właściwość rzeczową sądu określającą czy sprawa będzie podlegała rozpoznaniu przez sąd rejonowy czy okręgowy, należy określić jaki miejscowo właściwy będzie sąd, bowiem rozpoznanie sprawy przez konkretny sąd czy to rejonowy czy też okręgowy zależeć będzie od podziału kompetencji tych sądów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw w zależności od zasięgu terytorialnego.

Gdy pozywamy osobę fizyczną

Co do zasady powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania – jeżeli pozwanym jest osoba fizyczna. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce – według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

REKLAMA

Przeczytaj też: Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej odnosi się do adresu, pod którym osoba stale przebywa i gdzie koncentruje swoje sprawy życiowe.

Gdy pozywamy osobę prawną

Jeżeli pozywamy osobę prawną lub pozwanym jest inny podmiot nie będący osobą fizyczną – powództwo wytacza się według miejsca jego siedziby. Jeżeli pozywamy Skarb Państwa, pozew należy złożyć do sądu miejscowo właściwego według siedziby danej państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Co do zasady przyjąć można, iż jest to siedziba określona pod adresem wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W niektórych przypadkach wnoszący sprawę do sądu ma możliwość wyboru pomiędzy właściwością ogólną, opisaną powyżej, a właściwością, którą sam uzna za korzystniejszą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy powód może wybrać sąd właściwy miejscowo

W przypadkach roszczeń opisanych niżej powód może wnieść pozew wg. właściwości ogólnej (tj. wg. zamieszania/siedziby pozwanego) lub w przypadku:

  • roszczeń majątkowych przeciwko przedsiębiorcy – przed sąd w okręgu którego znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje z którymś z nich w związku);
  • ustalenia istnienia umowy, jej wykonania, rozwiązania lub unieważnienia, odszkodowania z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy – przed sąd miejsca wykonania umowy;
  • roszczenia z czynu niedozwolonego – przed sąd w okręgu którego nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę;
  • roszczenia ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości – przed sąd właściwy według miejsca położenia nieruchomości;
  • przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku – przed sąd miejsca płatności.

Zobacz też: Co to jest właściwość umowna?

W niektórych przypadkach prawo przewiduje tzw. wyłączną właściwość miejscową, co oznacza, że w tych określonych przypadkach właściwy będzie wyłącznie określony sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA