reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Właściwość miejscowa sądu rozpatrywana jest w ramach sądów równorzędnych. Po tym jak ustalimy właściwość rzeczową sądu określającą czy sprawa będzie podlegała rozpoznaniu przez sąd rejonowy czy okręgowy, należy określić jaki miejscowo właściwy będzie sąd, bowiem rozpoznanie sprawy przez konkretny sąd czy to rejonowy czy też okręgowy zależeć będzie od podziału kompetencji tych sądów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw w zależności od zasięgu terytorialnego.

Gdy pozywamy osobę fizyczną

Co do zasady powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania – jeżeli pozwanym jest osoba fizyczna. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce – według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

Przeczytaj też: Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej odnosi się do adresu, pod którym osoba stale przebywa i gdzie koncentruje swoje sprawy życiowe.

Gdy pozywamy osobę prawną

Jeżeli pozywamy osobę prawną lub pozwanym jest inny podmiot nie będący osobą fizyczną – powództwo wytacza się według miejsca jego siedziby. Jeżeli pozywamy Skarb Państwa, pozew należy złożyć do sądu miejscowo właściwego według siedziby danej państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Co do zasady przyjąć można, iż jest to siedziba określona pod adresem wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W niektórych przypadkach wnoszący sprawę do sądu ma możliwość wyboru pomiędzy właściwością ogólną, opisaną powyżej, a właściwością, którą sam uzna za korzystniejszą.

Kiedy powód może wybrać sąd właściwy miejscowo

W przypadkach roszczeń opisanych niżej powód może wnieść pozew wg. właściwości ogólnej (tj. wg. zamieszania/siedziby pozwanego) lub w przypadku:

  • roszczeń majątkowych przeciwko przedsiębiorcy – przed sąd w okręgu którego znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje z którymś z nich w związku);
  • ustalenia istnienia umowy, jej wykonania, rozwiązania lub unieważnienia, odszkodowania z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy – przed sąd miejsca wykonania umowy;
  • roszczenia z czynu niedozwolonego – przed sąd w okręgu którego nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę;
  • roszczenia ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości – przed sąd właściwy według miejsca położenia nieruchomości;
  • przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku – przed sąd miejsca płatności.

Zobacz też: Co to jest właściwość umowna?

W niektórych przypadkach prawo przewiduje tzw. wyłączną właściwość miejscową, co oznacza, że w tych określonych przypadkach właściwy będzie wyłącznie określony sąd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej.
Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama