reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Sprawa, która toczy się według przepisów o postępowaniu odrębnym, jakim jest postępowanie nakazowe, może  być rozpoznana zarówno w sądzie rejonowym jak i okręgowym. Jednak, co jest kwestią najważniejszą - sąd rozpozna sprawę według przepisów o postępowaniu nakazowym jedynie, gdy powód złoży pisemny wniosek w pozwie o rozpoznanie sprawy w tym postępowaniu.

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym

Rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym następuje na posiedzeniu niejawnym. W wyniku rozpoznana sprawy sąd wydaje nakaz zapłaty.

Postępowanie nakazowe charakteryzuje się szybkością, a jego koszty są znacznie niższe niż w zwykłym postępowaniu. Jednak cechy te powodują, że nie wszystkie sprawy powód będzie mógł  skutecznie skierować do rozpoznania w postępowaniu nakazowym. Przepisy dokładnie określają jakie sprawy będą mogły zostać rozpoznane w tym trybie.

Przeczytaj też: Zasady dostępu do akt sądowych

Kiedy można rozpoznać sprawę w postępowaniu nakazowym

  •  powód musi zgłosić pisemny wniosek w pozwie o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym,
  • powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych,
  • okoliczności uzasadniające dochodzone przez powoda żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

A także:

  •  jeżeli roszczenie zgłoszone przez powoda jest przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwa wątpliwości,
  •  sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych,
  • wydanie nakazu zapłaty jest także możliwe jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

W niektórych przypadkach dopuszczalne jest dołączenie przez powoda jedynie odpisów dokumentów jeżeli ich zgodność z oryginałem poświadczona jest przez notariusza albo występującego w sprawie adwokata, radcę prawnego.

Zobacz też: Kiedy strony mogą wybrać prawo?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie nakazowe charakteryzuje się szybkością, a jego koszty są znacznie niższe niż w zwykłym postępowaniu.
Postępowanie nakazowe charakteryzuje się szybkością, a jego koszty są znacznie niższe niż w zwykłym postępowaniu.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama