Zasady dostępu do akt sądowych
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma dostęp do akt sądowych?
Akta sądowe (oprócz akt KRS) dostępne są jedynie dla stron (uczestników, interwenientów ubocznych i głównych itp.) postępowania i ich pełnomocników. Osoba postronna nie ma co liczyć na możliwość ich przejrzenia (pewne wyjątki dotyczą studentów prawa i doktorantów- tu wymagane są jednak dokumenty uwierzytelniające wystawione przez uczelnię).
REKLAMA
Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).
Jak i kogo upoważnić do przeglądania akt?
Jak to było wspomniane, uprawnienie do przeglądania akt przysługuje stronom i pełnomocnikom procesowym z racji samego udziału w sprawie (i udzielonego pełnomocnictwa). Każda osoba chcąca przejrzeć akta sprawy musi wykazać swoje uprawnienie. Można to zrobić poprzez:
- przedstawienie samego dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego naszą tożsamość (paszport, prawo jazdy) - jeśli stroną jest osoba fizyczna,
- odpisem z akt rejestrowych (jeśli przeglądać akta ma członek zarządu spółki, czy spółdzielni, lub wspólnik spółki osobowej),
- odpisem pełnomocnictwa w przypadku pełnomocników procesowych (znajduje się także w aktach).
W przypadku upoważnienia do przeglądania akt wydanemu na rzecz innej osoby należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
- sądy różnie podchodzą do charakteru upoważnienia,
- często uzależniają możliwość przeglądania akt, od tego czy osoba może być pełnomocnikiem procesowym na gruncie przepisów postępowania cywilnego.
Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?
- upoważniając osobę do przeglądania akt, należy co do zasady dodatkowo upoważnić tę osobę do odbierania odpisów i kopii z akt sprawy (jeśli jest to potrzebne),
- warto wyposażyć osobę mającą przeglądać akta w (w miarę aktualny) odpis z KRS spółki, w celu uwierzytelnienia upoważniającego.
Aby być pewnym jakie dokumenty będą niezbędne (praktyka jest różna nie tylko w różnych sądach, ale niejednokrotnie także w różnych wydziałach tego samego sądu) warto zadzwonić do sekretariatu.
Jak uzyskać kopię dokumentów z akt strony?
REKLAMA
Chcąc poza notatkami, uzyskać faktyczne kopie dokumentów z akt (niezależnie od przyczyn)- należy, wskazać w sekretariacie właściwe karty akt do skserowania. Każda strona A4 kosztuje 1 zł, opłacany w znakach sądowych (w które warto zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej).
Odpis dokumentu wydanego przez sąd jest droższy (6 zł/strona). Odpis ma tę samą moc jak oryginał dokumentu. Do uzyskania odpisu dokumentu (tym bardziej wyposażonego w klauzulę wykonalności) zazwyczaj trzeba wykazać się mocniejszym upoważnieniem niż w przypadku samego przeglądania akt (tu zazwyczaj musi istnieć możliwość bycia pełnomocnikiem w rozumieniu kpc).
Odrębności w KRS i w księgach wieczystych
Akta rejestrowe są ogólnie dostępne, nie trzeba mieć żadnego interesu prawnego w ich przeglądaniu, można być osobą zupełnie postronną. Akta trzeba (zazwyczaj) zamówić dzień przed planowaną wizytą- dzwoniąc do czytelni akt, podając numer KRS podmiotu, który chcemy zweryfikować. Nie ma potrzeby wystawiania żadnych upoważnień (także do uzyskiwania kopii).
W księgach wieczystych jest już inaczej, tam wgląd do akt sprawy może uzyskać jedynie osoba będąca w stanie wykazać interes prawny m.in.:
- właściciel/użytkownik wieczysty nieruchomości, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- kupujący (jeśli przedstawi umowę przedwstępną lub zgodę właściciela),
- najemca/dzierżawca (przedstawiając odpowiednią umowę).
Osoba, która nie jest w stanie przedstawić interesu prawnego w przeglądaniu dokumentów nie uzyska dostępu do akt księgi wieczystej. Jest to o tyle uzasadnione, że większość najważniejszych informacji na temat nieruchomości można uzyskać z wypisu z KW.
Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Fotografowanie akt
W dobie popularności cyfrowych aparatów fotograficznych (w tym tych wbudowanych w telefony komórkowe) kwestia uzyskiwania kopii dokumentów (płatnych) schodzi na drugi plan. Zazwyczaj można wykonywać fotografie dokumentów znajdujących się w aktach sądowych- ZAWSZE należy jednak uzyskać wcześniej zgodę osób zatrudnionych w sekretariacie sądu (czy czytelni akt). Dotyczy to zwłaszcza możliwości używania wykonywania zdjęć z fleszem.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.