REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowód przeciwko treści aktu notarialnego

Źródło: forum.prawnikow.pl
Dowód ponad osnowę dokumentu zmierza do wykazania, że dokument jest niekompletny, że ponad to, co jest w nim zawarte, złożono oświadczenia, których dokument nie zawiera.
Dowód ponad osnowę dokumentu zmierza do wykazania, że dokument jest niekompletny, że ponad to, co jest w nim zawarte, złożono oświadczenia, których dokument nie zawiera.

REKLAMA

REKLAMA

Szczególną rangę przepisy prawne nadają czynnościom dokonanych w formie aktu notarialnego. Wynika to nie tylko z faktu, że akt notarialny zastępuje każdą inną formę (zarówno ustną jak i zwykłą – pisemną), ale również dlatego, że notariusz godnością wykonywanego przez siebie zawodu potwierdza zgodność złożonych oświadczeń woli w akcie notarialnym.

Zgodnie z art. 2 § 2 pr.o not., czynności notarialne dokonane przez notariusza zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego. Nadanie czynności notarialnej, dokonanej przez notariusza w zakresie jego czynności i zgodnie z prawem, charakteru dokumentu urzędowego oznacza wyposażenie tej czynności w moc dowodową przysługującą każdemu dokumentowi urzędowemu. Co do mocy dowodowej dokumentu urzędowego, to kodeks normuje tylko jego formalną moc tj. nakazuje traktować tylko jego treść jako udowodnioną, nie przesądzając znaczenia dokumentu dla wyniku procesu. Dowód za pomocą dokumentu jest dowodem za pośrednictwem jego formy i treści. Przeprowadzenie więc dowodu z dokumentu polega na zapoznaniu się przez sąd z jego treścią przez odczytanie dokumentu. 

REKLAMA

Porównaj: Kiedy konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego?

Jak wzruszyć akt notarialny?

Nie oznacza to jednak, że treść zawarta w akcie notarialnym jest niewzruszalna. Zgodnie z art. 247 kpc dowód ze świadków lub z przesłuchania stron przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu obejmującego czynność prawną może być dopuszczony między uczestnikami tej czynności tylko w wypadkach, gdy nie doprowadzi to do obejścia przepisów o formie zastrzeżonej pod rygorem nieważności i gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy sąd uzna to za konieczne.
Osnowę dokumentu stanowi jego treść. Dowód przeciwko osnowie dokumentu zmierza do wykazania oświadczeń woli sprzecznych z treścią dokumentu. Według orzeczenia SN z 9 czerwca 1962 r. (4 CR 758/61, OSNCP 1963, nr 6, poz. 136) niedopuszczalny jest pomiędzy uczestnikami czynności prawnej dowód ze świadków (przesłuchania stron) przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu; dowodami tymi nie mogłaby więc żadna strona dowodzić, że danego oświadczenia nie złożyła albo że złożone przez nią oświadczenie miało inną treść; natomiast kwestia, czy to, co strona oświadczyła w dokumencie jest prawdą, jest zagadnieniem, którego art. 247 w ogóle nie dotyczy.

Dowód ponad osnowę dokumentu

Dowód ponad osnowę dokumentu zmierza do wykazania, że dokument jest niekompletny, że ponad to, co jest w nim zawarte, złożono oświadczenia, których dokument nie zawiera. Dowód jednak, że treść umowy w następstwie późniejszych zdarzeń prawnych uległa zmianie, nie zmierza do wykazania, że treść dokumentu nie jest kompletna, lecz wskazuje na to, że w okresie późniejszym stan sprawy uległ zmianie na skutek dokonania dodatkowej czynności.

Zobacz: Jak dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdy sąd prawidłowo dokonał wykładni postanowienia umowy, uwzględniając jego tekst w powiązaniu z innymi postanowieniami umowy oraz okoliczności jego zamieszczenia w umowie wynikające z innych dokumentów - dowód z zeznań świadków na odmienny sens tego postanowienia byłby dowodem przeciwko osnowie dokumentu w rozumieniu art. 247 (orz. SN z 18 lipca 1997 r., II CKN 215/97, nie publ.).

Nie wyklucza to jednak prowadzenia dowodu zmierzających do wykładni zawartych w dokumencie oświadczeń woli (por. np. orz. SN z 18 września 1951 r., C 112/51, OSN 1952, nr 3, poz. 70, z 6 listopada 1957 r., 4 CR 1145/56, RPE 1958, nr 3 oraz z 28 kwietnia 1998 r., II CKN 724/97, LexPolonica). Przepis ten nie stoi na przeszkodzie wykazaniu, że strony zmierzały do obejścia zakazu ustawowego.

Nie są skierowane przeciw osnowie dokumentu zarzuty, że strona uczestnicząca w sporządzaniu dokumentu znajdowała się w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie woli. Możliwe jest powoływanie dowodów zmierzających do stwierdzenia nieważności czynności prawnej (orz. SN z 25 maja 1948 r., C III 214/48, PN 1949, nr 3-4, s. 325 oraz uchwałę Izby Cywilnej z 21 lipca 1954 r., I CO 22/54, OSN 1955, nr 1, poz. 1) oraz jej pozorności. W orzeczeniu z 18 marca 1966 r. (II CR 123/66, OSNCP 1967, nr 2, poz. 22) Sąd Najwyższy stwierdził, że pozorność czynności prawnej stwierdzonej dokumentem może być udowodniona za pomocą zeznań świadków i przesłuchania stron, również między uczestnikami tej czynności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA