Zabezpieczenie dowodu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 310 kpc przed wszczęciem postępowania na wniosek, a w toku postępowania również z urzędu, można zabezpieczyć dowód, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy. Zabezpieczenie dowodu polega więc na przeprowadzeniu dowodów przed wszczęciem postępowania lub w jego toku, lecz wcześniej niż przy normalnym przebiegu postępowania dowodowego.
REKLAMA
Wniosek może zgłosić osoba, która uważa, że będzie powodem lub pozwanym.
Instytucja zabezpieczania dowodów nie może służyć upewnieniu się przyszłego powoda co do szans procesu, który zamierza wytoczyć. W szczególności nie można żądać w trybie art. 310 kpc przeprowadzenia ekspertyzy sądowo-lekarskiej, w celu ustalenia, czy dokonane zabiegi lekarskie były prawidłowe i czy mogłyby one uzasadnić roszczenie odszkodowawcze (postanowienie SN z dnia 26 lutego 1969 r. II CZ 6/69 OSNCP 1969/12 poz. 227).
Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki lub gdy postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte w sądzie rejonowym, w okręgu którego dowód ma być przeprowadzony.
Polecamy: Właściwość miejscowa sądu gospodarczego
Wniosek powinien zawierać:
1) oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika procesowego oraz innych osób zainteresowanych, jeżeli są znane;
2) wskazanie faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy oraz dowodów na ich poparcie;
3) przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu (art. 312 kodeksu postępowania cywilnego).
Od wniosku o zabezpieczenie dowodu zgodnie z art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167 poz. 1398) pobiera się opłatę sądową w kwocie 40 zł.
Zobacz także: Co to jest prekluzja dowodowa
Decyzja o zabezpieczeniu dowodu należy do sądu, który nie jest związany wnioskiem.
Na postanowienie sądu oddalające wniosek o zabezpieczenie zażalenie nie przysługuje ( SN w orzeczeniu z 29 sierpnia 1969 r., I CZ 81/69, Biuletyn Informacyjny SN 1969/11 poz. 190).
Zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie dowodu nie przerywa biegu terminu przedawnienia.
Źródło: forum.prawnikow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.