Co to jest prekluzja dowodowa?
REKLAMA
REKLAMA
Polski ustawodawca dąży do tego aby postępowanie gospodarcze było sprawnie przeprowadzane a przez to trwało krótko. Jednym ze środków mającym temu służyć jest wprowadzenie prekluzji dowodowej.
REKLAMA
Powód
Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie. Nie przedstawienie pewnych twierdzeń lub dowodów w pozwie skutkuje tym, że powód nie ma prawa powoływać się na nie w dalszej części postępowania.
Zobacz: Na czym polega doręczenie zastępcze?
Pozwany
Kodeks postępowania cywilnego analogiczną zasadę stosuje wobec pozwanego. Musi on mianowicie wszystkie twierdzenia i dowody przedstawić w odpowiedzi na pozew. W postępowaniu nakazowym lub upominawczym pozwany musi zgłosić twierdzenia i dowody odpowiednio w zarzutach od nakazu zapłaty bądź w sprzeciwie.
Gdy potrzeba wynikła później
Mogą jednak zdarzyć się sytuacje gdy potrzeba powołania dowodu pojawiła się na późniejszym etapie postępowania. Co wtedy zrobić?
Kodeks przewidział i taką sytuację. W takim wypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być zgłoszone w terminie dwutygodniowym. Termin ten zaczyna biec od momentu gdy powołanie dowodu stało się możliwe lub wynikała potrzeba jego powołania.
Zobacz: Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.