| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Co to jest prekluzja dowodowa?

Co to jest prekluzja dowodowa?

Strony postępowania powinny zgłaszać wszystkie twierdzenia i dowody w pierwszym piśmie procesowym. Niezgłoszenie ich powoduje negatywne skutki dla strony. Strona nie może bowiem powoływać ich w dalszej części procesu.

Polski ustawodawca dąży do tego aby postępowanie gospodarcze było sprawnie przeprowadzane a przez to trwało krótko. Jednym ze środków mającym temu służyć jest wprowadzenie prekluzji dowodowej.

Powód

Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie. Nie przedstawienie pewnych twierdzeń lub dowodów w pozwie skutkuje tym, że powód nie ma prawa powoływać się na nie w dalszej części postępowania.

Zobacz: Na czym polega doręczenie zastępcze?

Pozwany

Kodeks postępowania cywilnego analogiczną zasadę stosuje wobec pozwanego. Musi on mianowicie wszystkie twierdzenia i dowody przedstawić w odpowiedzi na pozew. W postępowaniu nakazowym lub upominawczym pozwany musi zgłosić twierdzenia i dowody odpowiednio w zarzutach od nakazu zapłaty bądź w sprzeciwie.

Gdy potrzeba wynikła później

Mogą jednak zdarzyć się sytuacje gdy potrzeba powołania dowodu pojawiła się na późniejszym etapie postępowania. Co wtedy zrobić?

Kodeks przewidział i taką sytuację. W takim wypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być zgłoszone w terminie dwutygodniowym. Termin ten zaczyna biec od momentu gdy powołanie dowodu stało się możliwe lub wynikała potrzeba jego powołania.

Zobacz: Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie.
Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK