Wnoszenie pism w postępowaniu gospodarczym
REKLAMA
REKLAMA
Doręczanie pism procesowych ma doniosłe znaczenie w procesie. Bardzo często bowiem strona ma określony termin na wniesienie pisma.
REKLAMA
Wnoszenie pism
Każde pismo procesowe odnosi skutek prawny od chwili wniesienia go do sądu. Strona może wnieść pismo za pośrednictwem poczty albo osobiście składając je w sądzie. Wybór sposobu zależy od strony.
Składanie pism w sądzie jest na pewno czasochłonne. Strona musi specjalnie udać się w tym celu do sądu, który z reguły działa w godzinach 9-15. Aby doręczyć pismo w ten sposób strona musi często brać urlop w pracy. Ma jednak pewność, że pismo zostało doręczone.
Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym?
Jeżeli natomiast strona zdecyduje się nadanie pisma na poczcie, musi pamiętać aby uczynić to przesyłką poleconą. Musi wobec tego opłacić taką przesyłkę, co powoduje dodatkowe koszty. Musi liczyć się również z tym, że przesyłka może „iść” do sądu przez kilka dni.
Ilość kopi
Pisma doręcza się do sądu w tylu kopiach ilu jest przeciwników procesowych w sprawie oraz w jednym egzemplarzu dla sądu.
Marek D. pozwał wspólników spółki cywilnej Lucjana M. i Hannę M. Wnosząc pozew będzie musiał złożyć go w 3 kopiach. Jednej kopii dla Lucjana M., drugiej dla Hanny M. i trzeciej dla sądu.
Trzeba również pamiętać aby zatrzymać dla siebie jeden odpis pisma procesowego.
Profesjonalny pełnomocnik
W toku sprawy strona reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą.
Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.
Zobacz: Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?
Zasad ta nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.
Bez pełnomocnika
Strona działająca bez pełnomocnika wnosi pisma bezpośrednio do sądu. Sąd następnie przesyła odpisy dla stron.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.