REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Łukasz Matys
Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.
Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu kto wnosi sprawę do sądu zależy aby była ona rozpoznana jak najszybciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie określają jednak terminów w jakich sprawy mają być załatwiane. W postępowaniu gospodarczym jest nie co inaczej.

Sprawy rozstrzygane w postępowaniu gospodarczym toczą się między przedsiębiorcami. Wydaje się to oczywistym ale każdemu kto prowadzi biznes potrzebne są pieniądze. Dlatego też sądownictwo gospodarcze powinno być tak skonstruowane aby umożliwiać jak najszybsze dochodzenie roszczeń.

REKLAMA

Trzy miesiące

Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu. Trzy miesiące powinny mijać od daty złożenia pozwu do dnia wydania wyroku w pierwszej instancji.

Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Nie wiąże on sądu w żaden sposób a strona nie uzyskuje żadnych dodatkowych uprawnień w sytuacji gdy sąd go nie dotrzyma. Dlatego tez w Polsce bardzo rzadko załatwia się sprawy w tak szybkim terminie.

Zobacz: Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Przyśpieszenie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jednak szereg usprawnień procedury. Dzięki nim postępowanie ma być szybsze i sprawniejsze. Do takich usprawnień należy zaliczyć obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew, prekluzję dowodową, możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na pozew

W sprawach gospodarczych pozwany ma obowiązek wnieść odpowiedź na pozew. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia mu pozwu. Odpowiedź wniesiona po upływie tego terminu podlega zwrotowi i nie wywołuje skutków prawnych.

Obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew oraz zakreślenie w tym celu krótkiego terminu bez wątpienia przyczyniają się do usprawnienia i przyśpieszenia procesu.

Zobacz: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Prekluzja dowodowa

REKLAMA

Zarówno powód jak i pozwany muszą przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie w pierwszym piśmie procesowym. Jeżeli tego nie uczynią nie mogą powoływać się na nie w dalszej części procesu. Od zasady tej istnieje jednak wyjątek.

Wprowadzenie prekluzji dowodowej ma również na celu przyśpieszenie postępowania. Sąd bowiem już na samym początku sprawy ma zgromadzony cały materiał dowodowy potrzebny w sprawie. Wie jakie strony chcą przeprowadzić dowody.

Możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym

Zasadą jest, że sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym bez wcześniejszego przeprowadzenia rozprawy. Z taką sytuacją mamy jednak do czynienia w postępowaniu gospodarczym. Sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego oraz pism stron może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym.

Strona może jednak sprzeciwić się temu. Musi jednak w pierwszym piśmie procesowym wnieść o przeprowadzenie rozprawy.

Podsumowanie

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza wiele zapisów umożliwiających przyśpieszenie postępowania. Rzeczywistość jest jednak inna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA