REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Łukasz Matys
Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.
Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu kto wnosi sprawę do sądu zależy aby była ona rozpoznana jak najszybciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie określają jednak terminów w jakich sprawy mają być załatwiane. W postępowaniu gospodarczym jest nie co inaczej.

Sprawy rozstrzygane w postępowaniu gospodarczym toczą się między przedsiębiorcami. Wydaje się to oczywistym ale każdemu kto prowadzi biznes potrzebne są pieniądze. Dlatego też sądownictwo gospodarcze powinno być tak skonstruowane aby umożliwiać jak najszybsze dochodzenie roszczeń.

REKLAMA

Trzy miesiące

Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu. Trzy miesiące powinny mijać od daty złożenia pozwu do dnia wydania wyroku w pierwszej instancji.

Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Nie wiąże on sądu w żaden sposób a strona nie uzyskuje żadnych dodatkowych uprawnień w sytuacji gdy sąd go nie dotrzyma. Dlatego tez w Polsce bardzo rzadko załatwia się sprawy w tak szybkim terminie.

Zobacz: Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Przyśpieszenie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jednak szereg usprawnień procedury. Dzięki nim postępowanie ma być szybsze i sprawniejsze. Do takich usprawnień należy zaliczyć obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew, prekluzję dowodową, możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na pozew

W sprawach gospodarczych pozwany ma obowiązek wnieść odpowiedź na pozew. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia mu pozwu. Odpowiedź wniesiona po upływie tego terminu podlega zwrotowi i nie wywołuje skutków prawnych.

Obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew oraz zakreślenie w tym celu krótkiego terminu bez wątpienia przyczyniają się do usprawnienia i przyśpieszenia procesu.

Zobacz: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Prekluzja dowodowa

REKLAMA

Zarówno powód jak i pozwany muszą przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie w pierwszym piśmie procesowym. Jeżeli tego nie uczynią nie mogą powoływać się na nie w dalszej części procesu. Od zasady tej istnieje jednak wyjątek.

Wprowadzenie prekluzji dowodowej ma również na celu przyśpieszenie postępowania. Sąd bowiem już na samym początku sprawy ma zgromadzony cały materiał dowodowy potrzebny w sprawie. Wie jakie strony chcą przeprowadzić dowody.

Możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym

Zasadą jest, że sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym bez wcześniejszego przeprowadzenia rozprawy. Z taką sytuacją mamy jednak do czynienia w postępowaniu gospodarczym. Sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego oraz pism stron może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym.

Strona może jednak sprzeciwić się temu. Musi jednak w pierwszym piśmie procesowym wnieść o przeprowadzenie rozprawy.

Podsumowanie

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza wiele zapisów umożliwiających przyśpieszenie postępowania. Rzeczywistość jest jednak inna.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA