reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku może pojawić się w polskim porządku prawnym. Jest on instytucją proponowaną w projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, wniesionym przez grupę posłów do Sejmu, dnia 16 kwietnia tego roku, a która miałaby zacząć funkcjonować z początkiem 2014 r. Projekt w pełni dotyczy określenia kompetencji i uprawnień nowej instytucji, której zadaniem byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest Państwo.

Według projektu ustawy, rzecznik Praw Przedsiębiorcy byłby instytucja stojąca na straży praw przedsiębiorców, określonych w Konstytucji i innych aktach prawnych. Jego zadaniem byłaby w szczególności ochrona wolności działalności gospodarczej, prawa własności, równości wobec prawa, prawa do sądu i obrony oraz zasady swobody umów. Rzecznik byłby powoływany na okres 5 lat. W swej działalności byłby niezależny od innych organów państwowych i odpowiadałby jedynie przed Sejmem. Nie mógłby jednocześnie zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych, należeć do partii politycznej, prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z obowiązkami i godnością jego urzędu oraz  prowadzić działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia firmy

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy byłby organem, który chroniłby prawa przedsiębiorców w sytuacjach konfliktu z organami państwowymi, w związku z czym nie podejmował by się spraw, w których stronami postępowania byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporu między przedsiębiorcami a pracownikami. Działania Rzecznika Praw Przedsiębiorców mogłyby być podejmowane na wniosek przedsiębiorców, pracodawców albo organizacji zrzeszających przedsiębiorców lub pracodawców, bądź też z własnej inicjatywy. Rzecznik, po zapoznaniu się ze skierowanym do niego wnioskiem miałby możliwość podjęcia sprawy, poprzestania na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania, przekazać sprawę według właściwości lub nie podejmować sprawy, powiadamiając o tym wnioskodawcę i osobę, której sprawa dotyczy. Postępowanie wyjaśniające rzecznik mógłby prowadzić samodzielnie bądź zwracając się o zbadanie sprawy lub jej części do właściwych organów, w szczególności organów nadzoru, prokuratury, kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej.

Polecamy również: Jak założyć firmę?

Twórcy projektu ustawy uzasadniają swój pomysł potrzebą zapewnienia ochrony prawom przedsiębiorców zagwarantowanych w konstytucji i innych aktach prawnych. Zaznaczają oni, iż w polskim systemie prawnym funkcjonują urzędy, które chronią inne prawa obywateli, jak Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Rzecznik Praw Ubezpieczonych oraz Konsumentów. Dzięki tym instytucją, obywatele mają zagwarantowaną ochronę swoich praw i wolności. Do tej pory takiej swoistej ochrony nie mają przedsiębiorcy. Pomysłodawcy wskazują na dane pochodzące z „Informacji o działalności sadów administracyjnych w 2011 roku”, z których wynika, że do WSA wpłynęło 15 739 skarg na akty i czynności ministrów, centralnych organów administracji rządowej i naczelnych organów. 11 951 spośród tych skarg załatwiono wyrokiem z czego w 35,3% uwzględniono skargi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama