REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Łukasz Matys
Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.
Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

W Polsce istnieje kilka set sądów. Jednak na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego da radę określić, który z nich jest właściwy do rozpatrzenia danej sprawy.

REKLAMA

Właściwość rzeczowa

Aby określić właściwość sądu najpierw trzeba ustalić właściwość rzeczową a następnie właściwość miejscową. Ustalenie właściwości rzeczowej polega na odpowiedzi na pytanie czy sądem właściwym do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy.

Zobacz: Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Właściwość miejscowa

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia właściwość ogólną, właściwość wyłączną i właściwość przemienną. Każdej z tych trzech właściwości należy poświęcić kilka słów.

Właściwość ogólna

Właściwość ogólna ma zastosowanie w wypadkach gdy nie stosujemy właściwości przemiennej lub wyłącznej. Jest to pewnego rodzaju zasada. I to właśnie nią kierujemy się najczęściej przy określaniu właściwego sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Natomiast miejsce zamieszkania określa się według przepisów kodeksu cywilnego. Według tych ostatnich miejscem zamieszkania jest miejscowość (nie konkretny adres), w którym pozwany mieszka z zamiarem stałego pobytu.

Zobacz: Kiedy można pójść do sądu arbitrażowego?

Właściwość przemienna

Zgodnie z przepisami o właściwości przemiennej powództwo dla danego katalogu spraw można wytoczyć według właściwości ogólnej lub zasad wskazanych w przepisach prawa. Właściwości przemiennej dotyczą art. 31-37 Kodeksu postępowania cywilnego

Dla przedsiębiorców najistotniejsze są następujące sprawy objęte właściwością przemienną:

  • Sprawy o roszczenia przeciwko przedsiębiorcy,
  • Sprawy o roszczenia z umów,
  • Sprawy o delikty,
  • Sprawy o wynagrodzenie pełnomocnika,
  • Powództwa z zobowiązań wekslowych.

Właściwość wyłączna

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje również katalog spraw dla których rozpatrywania istnieje sąd wyłącznie właściwy. Powództwa wytaczane przez przedsiębiorcę mogą być objęte właściwością wyłączną gdy dotyczą:

  • Praw na nieruchomości,
  • Członkostwa w spółdzielni, stowarzyszeniu lub spółce.
  • Umowa o właściwość sądu

Właściwość umowna

Strony mogą również w umowie określić, który sąd będzie właściwym dla rozstrzygania istniejących lub mogących powstać sporów. Umowne określenie sądu jest jednak dosyć znacznie ograniczone. Sama zaś umowa o właściwość musi być zawarta na piśmie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA