reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

W Polsce istnieje kilka set sądów. Jednak na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego da radę określić, który z nich jest właściwy do rozpatrzenia danej sprawy.

Właściwość rzeczowa

Aby określić właściwość sądu najpierw trzeba ustalić właściwość rzeczową a następnie właściwość miejscową. Ustalenie właściwości rzeczowej polega na odpowiedzi na pytanie czy sądem właściwym do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy.

Zobacz: Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Właściwość miejscowa

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia właściwość ogólną, właściwość wyłączną i właściwość przemienną. Każdej z tych trzech właściwości należy poświęcić kilka słów.

Właściwość ogólna

Właściwość ogólna ma zastosowanie w wypadkach gdy nie stosujemy właściwości przemiennej lub wyłącznej. Jest to pewnego rodzaju zasada. I to właśnie nią kierujemy się najczęściej przy określaniu właściwego sądu.

Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Natomiast miejsce zamieszkania określa się według przepisów kodeksu cywilnego. Według tych ostatnich miejscem zamieszkania jest miejscowość (nie konkretny adres), w którym pozwany mieszka z zamiarem stałego pobytu.

Zobacz: Kiedy można pójść do sądu arbitrażowego?

Właściwość przemienna

Zgodnie z przepisami o właściwości przemiennej powództwo dla danego katalogu spraw można wytoczyć według właściwości ogólnej lub zasad wskazanych w przepisach prawa. Właściwości przemiennej dotyczą art. 31-37 Kodeksu postępowania cywilnego

Dla przedsiębiorców najistotniejsze są następujące sprawy objęte właściwością przemienną:

  • Sprawy o roszczenia przeciwko przedsiębiorcy,
  • Sprawy o roszczenia z umów,
  • Sprawy o delikty,
  • Sprawy o wynagrodzenie pełnomocnika,
  • Powództwa z zobowiązań wekslowych.

Właściwość wyłączna

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje również katalog spraw dla których rozpatrywania istnieje sąd wyłącznie właściwy. Powództwa wytaczane przez przedsiębiorcę mogą być objęte właściwością wyłączną gdy dotyczą:

  • Praw na nieruchomości,
  • Członkostwa w spółdzielni, stowarzyszeniu lub spółce.
  • Umowa o właściwość sądu

Właściwość umowna

Strony mogą również w umowie określić, który sąd będzie właściwym dla rozstrzygania istniejących lub mogących powstać sporów. Umowne określenie sądu jest jednak dosyć znacznie ograniczone. Sama zaś umowa o właściwość musi być zawarta na piśmie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.
Zgodnie z ogólną zasadą powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama