Kiedy mamy do czynienia z właściwością przemienną?
REKLAMA
REKLAMA
Właściwość przemienna nigdy nie dotyczy właściwości rzeczowej. Powód samemu nie może zdecydować czy skieruje powództwo do sądu rejonowego czy do sądu okręgowego. Może natomiast w niektórych, wskazanych przez kodeks wypadkach wybrać sobie sąd w ramach właściwości miejscowej.
REKLAMA
Katalog spraw
Z wyboru sądu można korzystać tylko w ściśle określonych sprawach przewidzianych w art. 31-37 Kodeksu postępowania cywilnego. W innych sprawach zasady właściwości przemiennej nie działają.
Wymienione przez kodeks sprawy to:
- Sprawy o roszczenia przeciwko przedsiębiorcy,
- Sprawy o roszczenia z umów,
- Sprawy o delikty,
- Sprawy o wynagrodzenie pełnomocnika,
- Sprawy o roszczenia dotyczące najmu nieruchomości,
- Powództwa z zobowiązań wekslowych.
Zobacz: Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?
Ze spraw nie dotyczących przedsiębiorcy trzeba wymienić:
- Sprawy o alimenty,
- Sprawy o ustalenie ojcostwa.
Sprawy o roszczenia przeciwko przedsiębiorcy
Powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.
Sprawy o roszczenia z umów
Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Zobacz: Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?
Sprawy o delikty
Powództwo o roszczenie z czynu niedozwolonego wytoczyć można przed sąd, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
Sprawy o wynagrodzenie pełnomocnika
Powództwo o zapłatę należności za prowadzenie sprawy wytoczyć można przed sąd miejsca, gdzie pełnomocnik procesowy sprawę prowadził.
Sprawy o roszczenia dotyczące najmu nieruchomości
Powództwo o roszczenie ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości wytoczyć można przed sąd miejsca położenia nieruchomości.
Powództwa z zobowiązań wekslowych
Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności. Kilku zobowiązanych z weksla lub czeku można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku.
Zobacz serwis: Spółki
Kto decyduje?
O wyborze sądu w ramach właściwości rzemiennej decyduje powód. Jest to jego samodzielna decyzja na którą ani pozwany ani sąd nie muszą wyrażać zgody. Uprawnienie to wynika natomiast z przepisu prawa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.