Kiedy można pójść do sądu arbitrażowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zapis na sąd polubowny, forma zapisu
Poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron. Zapis na sąd polubowny powinien być sporządzony na piśmie. W umowie strony muszą wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Umowa taka nazywa się zapisem na sąd polubowny.
REKLAMA
Wymagania dotyczące formy zapisu na sąd polubowny są spełnione także wtedy, gdy zapis zamieszczony został w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść. Już samo powoływanie się w umowie na dokument zawierający postanowienie o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spełnia wymagania dotyczące formy zapisu na sąd polubowny, jeżeli umowa ta jest sporządzona na piśmie, a to powołanie się na zapis stanowi część umowy.
Polecamy serwis Odszkodowania
Gdzie jeszcze można zawrzeć zapis na sąd polubowny?
Zapis na sąd polubowny może zostać zamieszczony w umowie, statucie spółki handlowej, i jeżeli dotyczy on sporów ze stosunku spółki wiąże spółkę oraz jej wspólników. Zapis na sąd polubowny może zostać również przewidziany w statucie spółdzielni lub stowarzyszenia.
Zapis na sąd polubowny obejmujący spory z zakresu prawa pracy może być sporządzony tylko po powstaniu sporu i wymaga zachowania formy pisemnej.
Jakie postanowienia w umowie są bezskuteczne?
Bezskuteczne są postanowienia zapisu na sąd polubowny naruszające zasadę równości stron, w szczególności równouprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sąd polubowny przewidziany w zapisie albo przed sąd.
Czy zapis na sąd polubowny musi wskazywać sąd?
Zapis na sąd polubowny może wskazywać stały sąd polubowny jako właściwy do rozstrzygnięcia sporu. Przy czym jeśli strony nie postanowiły inaczej, wiąże je regulamin stałego sądu polubownego obowiązujący w dacie zwarcia zapisu.
Porównaj: Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym
Co się dzieje gdy strona pomimo zapisu na sąd polubowny wniosła sprawę do sądu powszechnego?
W razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd odrzuci pozew, lub wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego. Jednak odrzucenie pozwu czy wniosku następuje dopiero na zarzut zapisu na sąd polubowny pozwanego/uczestnika postępowania, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.