REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.
Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 roku do polskiej procedury cywilnej ustawodawca wprowadził nowe, rewolucyjne postępowanie cywilne, które w całości odbywa się drogą elektroniczną. Zmiany te mają przyczynić się do sprawniejszego i szybszego rozpoznawania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych jak również zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Fakultatywność EPU

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest postępowaniem fakultatywnym. Rozumieć przez to należy, że jedynie od woli powoda zależeć będzie czy taką drogę dochodzenia swych praw przed sądem wybierze.

REKLAMA

Właściwość sądu

Minister Sprawiedliwości powołał rozporządzeniem jeden sąd rejonowy wyłącznie właściwy w EPU dla spraw z całej Polski. Sądem tym jest Sąd Rejonowy w Lublinie wydział elektronicznego postępowania upominawczego. Drugą instancją jest Sąd Okręgowy w Lublinie, który również elektronicznie rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń sądu pierwszej instancji.

Strony

Przedmiotem spraw rozpoznawanych w EPU mogą być wszelkie roszczenia pieniężne, bez względu na ich wartość i tytuł prawny. Stornami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne (przedsiębiorcy) oraz inne jednostki organizacyjne.

Sposób wniesienia pozwu

REKLAMA

Powód wnosi do sądu pozew bądź inne pisma procesowe wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby to uczynić musi zalogować się na stronie sądu elektronicznego (https://www.e-sad.gov.pl/default.aspx) podając niezbędne dane i w ten sposób założyć konto. Kolejnym niezbędnym elementem jest wygenerowanie przez system teleinformatyczny podpisu elektronicznego. Jest to podpis, którym powód będzie posługiwać się we wszystkich sprawach wnoszonych w EPU. Pamiętajmy, że jest to podpis utworzony dla potrzeb postępowania przed sądem elektronicznym i w żadnym razie nie możemy go mylić z „bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu”, który uregulowany został w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Powód w pozwie musi przedstawić stan faktyczny sprawy oraz dowody na jego potwierdzenie. Powód nie dołącza do pozwu żadnych załączników. Wysyła do sądu „e-mail”, w którym opisuje stan faktyczny sprawy i na jego podstawie otrzymuje orzeczenia w postaci nakazu zapłaty a po nadaniu mu klauzuli wykonalności kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu po uprawomocnieniu się nakazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniesienie pozwu musi jednak nastąpić po uiszczeniu opłaty sądowej. Brak opłaty nie wywoła żadnych skutków prawnych jakie ustawa wiąże z wniesieniem pozwu i sprawę sąd pozostawi bez nadania jej biegu a co więcej nie wezwie z urzędu strony o uzupełnienie tego braku formalnego. Oczywiście powód nie dołącza do pozwu dowodu uiszczenia opłaty a jedynie wskazuje w pozwie w jaki sposób opłatę uiścił.

Przeczytaj również: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Opłata

Niewątpliwą zachętą do wnoszeniu pozwów w tym postępowaniu będzie relatywnie niska opłata wpisu sądowego. Wynosi ona ¼ opłaty pełnej czyli w przypadku kiedy wnosimy o zasądzenie kwoty 10 000 PLN nasza opłata wyniesie zaledwie 125 PLN. 

Pozwany w EPU

Pozwanemu, jeśli tak zdecyduje, również przysługuje możliwość prowadzenia sporu elektronicznie. Pamiętać jednak należy, że jeżeli pozwany raz wniesie pismo drogą elektroniczną to od tego momentu będzie to jego jedyna możliwość porozumiewania się z sądem. Pozwany może jednak zrezygnować z tej formy i poprzestać na tradycyjnej czyli korespondować z sądem za pośrednictwem poczty.

Nie bez znaczenia pozostaje problem doręczeń pism procesowych.

Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego. Za datę dokonania przez sąd elektroniczny doręczenia pisma stronie uznaje się datę odczytania tego pisma przez stronę.

Następuje to poprzez otwarcie wiadomości przez stronę, gdyż z tą chwila system wygeneruje automatycznie potwierdzenie odbioru pisma. Inaczej jest z doręczeniem przez sąd pozwanemu nakazu zapłaty. W tym przypadku wydrukowany nakaz zapłaty wraz z pozwem sąd elektroniczny wysyła pozwanemu w sposób tradycyjny, bowiem w tej jeszcze chwili sąd nie wie jaką drogę kontaktowania się z sądem wybierze pozwany.

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

Jeżeli z jakichkolwiek powodów sąd elektroniczny nie będzie mógł rozpoznać sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym to przekaże sprawę do sądu według właściwości ogólnej.
W każdym nakazie zapłaty sąd zamieszcza pouczenie dla pozwanego. Wynika z niego między innymi, że sąd wydał nakaz bez weryfikacji dowodów i w związku z tym pozwanemu przysługuje prawo złożenia sprzeciwu w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Sąd poucza także o skutkach nie wniesienia sprzeciwu w zakreślonym terminie.
Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, że docelowo w postępowaniu tym rozpoznawanych będzie rocznie co najmniej milion spaw.

Podstawa prawna. Postępowanie to uregulowane zostało w art. 505(28) do 505(37) Kodeksu postępowania cywilnego. W wyniku dostosowywania EPU do istniejących już przepisów prawa, odrębności elektronicznego postępowania należy poszukiwać w wielu innych przepisach k.p.c. jak i w innych ustawach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA