Kategorie

Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.
Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.
Od 1 stycznia 2010 roku do polskiej procedury cywilnej ustawodawca wprowadził nowe, rewolucyjne postępowanie cywilne, które w całości odbywa się drogą elektroniczną. Zmiany te mają przyczynić się do sprawniejszego i szybszego rozpoznawania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych jak również zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Fakultatywność EPU

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest postępowaniem fakultatywnym. Rozumieć przez to należy, że jedynie od woli powoda zależeć będzie czy taką drogę dochodzenia swych praw przed sądem wybierze.

Właściwość sądu

Minister Sprawiedliwości powołał rozporządzeniem jeden sąd rejonowy wyłącznie właściwy w EPU dla spraw z całej Polski. Sądem tym jest Sąd Rejonowy w Lublinie wydział elektronicznego postępowania upominawczego. Drugą instancją jest Sąd Okręgowy w Lublinie, który również elektronicznie rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń sądu pierwszej instancji.

Strony

Przedmiotem spraw rozpoznawanych w EPU mogą być wszelkie roszczenia pieniężne, bez względu na ich wartość i tytuł prawny. Stornami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne (przedsiębiorcy) oraz inne jednostki organizacyjne.

Sposób wniesienia pozwu

Reklama

Powód wnosi do sądu pozew bądź inne pisma procesowe wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby to uczynić musi zalogować się na stronie sądu elektronicznego (https://www.e-sad.gov.pl/default.aspx) podając niezbędne dane i w ten sposób założyć konto. Kolejnym niezbędnym elementem jest wygenerowanie przez system teleinformatyczny podpisu elektronicznego. Jest to podpis, którym powód będzie posługiwać się we wszystkich sprawach wnoszonych w EPU. Pamiętajmy, że jest to podpis utworzony dla potrzeb postępowania przed sądem elektronicznym i w żadnym razie nie możemy go mylić z „bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu”, który uregulowany został w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Powód w pozwie musi przedstawić stan faktyczny sprawy oraz dowody na jego potwierdzenie. Powód nie dołącza do pozwu żadnych załączników. Wysyła do sądu „e-mail”, w którym opisuje stan faktyczny sprawy i na jego podstawie otrzymuje orzeczenia w postaci nakazu zapłaty a po nadaniu mu klauzuli wykonalności kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu po uprawomocnieniu się nakazu.

Wniesienie pozwu musi jednak nastąpić po uiszczeniu opłaty sądowej. Brak opłaty nie wywoła żadnych skutków prawnych jakie ustawa wiąże z wniesieniem pozwu i sprawę sąd pozostawi bez nadania jej biegu a co więcej nie wezwie z urzędu strony o uzupełnienie tego braku formalnego. Oczywiście powód nie dołącza do pozwu dowodu uiszczenia opłaty a jedynie wskazuje w pozwie w jaki sposób opłatę uiścił.

Przeczytaj również: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Opłata

Niewątpliwą zachętą do wnoszeniu pozwów w tym postępowaniu będzie relatywnie niska opłata wpisu sądowego. Wynosi ona ¼ opłaty pełnej czyli w przypadku kiedy wnosimy o zasądzenie kwoty 10 000 PLN nasza opłata wyniesie zaledwie 125 PLN. 

Pozwany w EPU

Pozwanemu, jeśli tak zdecyduje, również przysługuje możliwość prowadzenia sporu elektronicznie. Pamiętać jednak należy, że jeżeli pozwany raz wniesie pismo drogą elektroniczną to od tego momentu będzie to jego jedyna możliwość porozumiewania się z sądem. Pozwany może jednak zrezygnować z tej formy i poprzestać na tradycyjnej czyli korespondować z sądem za pośrednictwem poczty.

Nie bez znaczenia pozostaje problem doręczeń pism procesowych.

Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego. Za datę dokonania przez sąd elektroniczny doręczenia pisma stronie uznaje się datę odczytania tego pisma przez stronę.

Następuje to poprzez otwarcie wiadomości przez stronę, gdyż z tą chwila system wygeneruje automatycznie potwierdzenie odbioru pisma. Inaczej jest z doręczeniem przez sąd pozwanemu nakazu zapłaty. W tym przypadku wydrukowany nakaz zapłaty wraz z pozwem sąd elektroniczny wysyła pozwanemu w sposób tradycyjny, bowiem w tej jeszcze chwili sąd nie wie jaką drogę kontaktowania się z sądem wybierze pozwany.

Polecamy serwis Spółki

Reklama

Jeżeli z jakichkolwiek powodów sąd elektroniczny nie będzie mógł rozpoznać sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym to przekaże sprawę do sądu według właściwości ogólnej.
W każdym nakazie zapłaty sąd zamieszcza pouczenie dla pozwanego. Wynika z niego między innymi, że sąd wydał nakaz bez weryfikacji dowodów i w związku z tym pozwanemu przysługuje prawo złożenia sprzeciwu w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Sąd poucza także o skutkach nie wniesienia sprzeciwu w zakreślonym terminie.
Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, że docelowo w postępowaniu tym rozpoznawanych będzie rocznie co najmniej milion spaw.

Podstawa prawna. Postępowanie to uregulowane zostało w art. 505(28) do 505(37) Kodeksu postępowania cywilnego. W wyniku dostosowywania EPU do istniejących już przepisów prawa, odrębności elektronicznego postępowania należy poszukiwać w wielu innych przepisach k.p.c. jak i w innych ustawach.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?