REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.
W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach gospodarczych, o ile sprawa nie toczy się według przepisów odrębnych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew. Ma na to dwa tygodnie.

Odpowiedź na pozew pozwany obowiązany jest wnieść w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu.

REKLAMA

Jeżeli odpowiedź na pozew wniesiona zostanie po upływie dwutygodniowego terminu, pismo to zostanie zwrócone. Taka informacja powinna również znajdować się w pouczeniu w piśmie wysłanym z sądu wraz z odpisem pozwu.

Dlaczego wniesienie odpowiedzi na pozew jest tak istotne?

Pozwany w odpowiedzi na pozew obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Pozwany, co prawda będzie mógł w toku postępowania przedstawić inne twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie, ale tylko jeżeli wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy pozwany przytacza nowe zarzuty i dowody (nie zgłoszone w odpowiedzi na pozew) musi także zrobić to w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.

Polecamy: Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym

Co powinna zawierać odpowiedź na pozew?

Strona pozwana, która w sprawie gospodarczej składa odpowiedź na pozew, powinna w razie potrzeby zawrzeć w niej także zarzuty, które zgodnie z procedurą cywilną trzeba zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Przykładowe zarzuty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w przypadku, gdy np. pozwany uznaje, że żądanie pozwu zostało określone w sposób nieprawidłowy (bo np. część tego żądania jest w istocie rzeczy kapitalizacją odsetek, a jako taka powinna być w pierwszej kolejności przestawiona jako konkretna kwota i doliczona do należności głównej, a następnie powinna być podstawą do wyliczenia wpisu stosunkowego od całej należności głównej);
  • o niewłaściwość sądu, dającą się usunąć za pomocą umowy stron, którą sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy;
  • zarzut sformułowany na podstawie art. 1105 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, że jurysdykcji sądów polskich nie wyłącza umowa, na podstawie której tylko jedna ze stron może wytoczyć powództwo przed sądy państwa obcego;
  • w razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd odrzuca pozew tylko jeżeli pozwany podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Polecamy serwis: Windykacja

Co może zrobić pozwany, gdy uchybi dwutygodniowemu terminowi do wniesienia odpowiedzi na pozew?

Pozwany może próbować skorzystać z instytucji, jaką jest możliwość żądania przywrócenie terminu do dokonania czynności. Uwaga. Jednak zastosowanie tej instytucji może się nie powieść, co prawda jedni uważają, iż jest to termin ustawowy i nie ma przeszkód aby skutecznie wystąpić z żądaniem przywrócenia terminu do wniesienia odpowiedzi na pozew, to jednak pogląd ten nie jest utrwalony.

W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA