reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?

Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu w sprawach gospodarczych sąd powinien dążyć do wydania wyroku w sprawie w terminie trzech miesięcy od daty złożenia pozwu. Dodatkowo, sprawy o zawarcie, zmianę i rozwiązanie umowy oraz o ustalenie jej treści powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności. Co to w praktyce oznacza?

Wprowadzenie przez ustawodawcę tak krótkiego terminu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu gospodarczym miało z cała pewnością na celu przyspieszyć rozpoznawanie tego rodzaju spraw. Obecnie wydaje się, że wydanie wyroku w taki terminie, ze względu na duże obłożenie sądów gospodarczych jest bardzo trudne, a nawet mało realne.

Jaki charakter ma ten termin? 

Termin określony w przepisie art. 479 (14) Kodeksu postępowania cywilnego ma charakter terminu instrukcyjnego. Co to oznacza dla strony postępowania? Terminy instrukcyjne wyrażają jedynie wolę i postulat ustawodawcy kierowany do sądu, a jego uchybienie nie może być skutecznym zarzutem w apelacji.

Porównaj: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Nierozpoznanie przez sąd sprawy w terminie nie jest uzasadnioną podstawą do wniesienia apelacji.

Czy z nierozpoznania sprawy w terminie strona może wywieść jakieś korzystne skutki dla siebie?

Skarga na przewlekłość postępowania

Uchybienie temu terminowi może stanowić podstawę do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania w myśl art. 2 i następne ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843). Zgonie z tymi przepisami strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego (przewlekłość postępowania).

W przypadku wniesienia skargi na przewlekłość dla stwierdzenia, czy w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, znaczenie będzie mieć terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd, w celu wydania w sprawie rozstrzygnięcia co do istoty lub czynności podjętych przez sąd lub komornika sądowego w celu przeprowadzenia i zakończenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego, uwzględniając charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, a także znaczenie dla strony, która wniosła skargę, rozstrzygniętych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególności strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania.

Polecamy serwis: Windykacja

Skarga do Trybunału w Strasburgu

Na podstawie art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, stornie przysługuje prawo do rzetelnego procesu w rozsądnym terminie. Przepis ten może stanowić podstawę wniesienia skargi do Trybunału w Strasburgu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama