REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.
Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w sprawach gospodarczych jest szybsze od postępowania zwykłego - stwarza także dla powoda kilka wygodnych rozwiązań. Sąd sam określa czy sprawa ma charakter gospodarczy czy nie, zawsze jednak można go „naprowadzić” na właściwy trop.

Dlaczego dla powoda postępowanie gospodarcze jest wygodniejsze

Zakładając, że powód nie popełni błędów przy sporządzaniu pozwu, postępowanie gospodarcze jest dla niego niezwykle korzystne. Strona pozwana ma zaledwie 2 tygodnie na złożenie odpowiedzi na pozew (ew. sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty) - w której musi zawrzeć wszelkie niezbędne dowody i wnioski (zarzuty) pod rygorem ich pominięcia przy próbie złożenia ich w innym terminie (zakładając, że potrzeba ich powołania nie powstanie w późniejszym czasie). Dodatkowym atutem postępowania gospodarczego jest fakt, że nieprawomocny wyrok w nim wydany stanowi tytuł zabezpieczający, który można skierować do komornika bez wyposażania go w klauzulę wykonalności.

REKLAMA

Uzasadnienie postępowania gospodarczego

Jeśli skierujemy powództwo do wydziału gospodarczego sądu, sąd bada czy sprawa ma charakter gospodarczy- jeśli do pozwu nie załączyliśmy odpowiednich dokumentów, wezwie nas do jego uzupełnienia pod rygorem przekazania sprawy do trybu zwykłego.

Standardowo- sprawa gospodarcza to sprawa tocząca się pomiędzy przedsiębiorcami. W tym zakresie nie ma jednak żadnego domniemania – prowadzenie przedsiębiorstwa trzeba wykazać.

Uzasadnienie dla tryby gospodarczego:

  • w przypadku podmiotów zbiorowych: aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS o jakkolwiek żaden przepis tego nie precyzuje, w praktyce uznaje się, że „aktualny” oznacza nie starszy niż 30 dni od daty wniesienia.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z KRS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.

  • W przypadku osób fizycznych: Odpis z ewidencji działalności gospodarczej (do uzyskania w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy).

Jeśli po którejkolwiek ze strony występuje kilka osób (podmiotów) - należy wykazać, że każda z tych osób jest przedsiębiorcą. W innym wypadku sprawa zostanie skierowana do trybu zwykłego.

Jan C. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pozwał kontrahenta XZ spółka jawna, wraz z jej trzema wspólnikami Michałem J. , Grzegorzem G, i Mateuszem C. Dwaj pierwsi wspólnicy zarejestrowali działalność gospodarczą w celu sprawniejszego rozliczenia podatkowego zysków spółki, Mateusz C. wolał zatrudnić się w spółce na etacie. W tej sytuacji, sprawa musi być skierowana do postępowania zwykłego (nie wszyscy pozwani są przedsiębiorcami).
To o czym warto pamiętać, to to, że jeśli ktoś zaprzestał prowadzania działalności gospodarczej po powstaniu stosunku prawnego będącego przedmiotem postępowania – nie ma to znaczenia dla zastosowania trybu gospodarczego.

Kiedy jeszcze sprawa może być rozpoznana w postępowaniu gospodarczym?

Polecamy serwis: Umowy

Poza sytuacjami, w których przedmiotem sprawy jest stosunek zobowiązaniowy pomiędzy przedsiębiorcami, kodeks postępowania cywilnego obejmuje postępowaniem w sprawach gospodarczym również sprawy:

  • ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 ustawy (czyli m.in. kwestii zaskarżania uchwał organów spółki, czy odpowiedzialności członków zarządu za szkodę wyrządzoną spółce lub wierzycielom);
  • przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;
  • należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym;
  • przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Jeśli w tej kategorii spraw wnioskodawcą lub powodem jest konsument- nie dotyczą go obostrzenia prekluzyjne związane z postępowaniem gospodarczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA