Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego dla powoda postępowanie gospodarcze jest wygodniejsze
Zakładając, że powód nie popełni błędów przy sporządzaniu pozwu, postępowanie gospodarcze jest dla niego niezwykle korzystne. Strona pozwana ma zaledwie 2 tygodnie na złożenie odpowiedzi na pozew (ew. sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty) - w której musi zawrzeć wszelkie niezbędne dowody i wnioski (zarzuty) pod rygorem ich pominięcia przy próbie złożenia ich w innym terminie (zakładając, że potrzeba ich powołania nie powstanie w późniejszym czasie). Dodatkowym atutem postępowania gospodarczego jest fakt, że nieprawomocny wyrok w nim wydany stanowi tytuł zabezpieczający, który można skierować do komornika bez wyposażania go w klauzulę wykonalności.
REKLAMA
Uzasadnienie postępowania gospodarczego
Jeśli skierujemy powództwo do wydziału gospodarczego sądu, sąd bada czy sprawa ma charakter gospodarczy- jeśli do pozwu nie załączyliśmy odpowiednich dokumentów, wezwie nas do jego uzupełnienia pod rygorem przekazania sprawy do trybu zwykłego.
Standardowo- sprawa gospodarcza to sprawa tocząca się pomiędzy przedsiębiorcami. W tym zakresie nie ma jednak żadnego domniemania – prowadzenie przedsiębiorstwa trzeba wykazać.
Uzasadnienie dla tryby gospodarczego:
- w przypadku podmiotów zbiorowych: aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS o jakkolwiek żaden przepis tego nie precyzuje, w praktyce uznaje się, że „aktualny” oznacza nie starszy niż 30 dni od daty wniesienia.
Zobacz: Jak uzyskać odpis z KRS?
Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.
- W przypadku osób fizycznych: Odpis z ewidencji działalności gospodarczej (do uzyskania w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy).
Jeśli po którejkolwiek ze strony występuje kilka osób (podmiotów) - należy wykazać, że każda z tych osób jest przedsiębiorcą. W innym wypadku sprawa zostanie skierowana do trybu zwykłego.
Jan C. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pozwał kontrahenta XZ spółka jawna, wraz z jej trzema wspólnikami Michałem J. , Grzegorzem G, i Mateuszem C. Dwaj pierwsi wspólnicy zarejestrowali działalność gospodarczą w celu sprawniejszego rozliczenia podatkowego zysków spółki, Mateusz C. wolał zatrudnić się w spółce na etacie. W tej sytuacji, sprawa musi być skierowana do postępowania zwykłego (nie wszyscy pozwani są przedsiębiorcami).
To o czym warto pamiętać, to to, że jeśli ktoś zaprzestał prowadzania działalności gospodarczej po powstaniu stosunku prawnego będącego przedmiotem postępowania – nie ma to znaczenia dla zastosowania trybu gospodarczego.
Kiedy jeszcze sprawa może być rozpoznana w postępowaniu gospodarczym?
Polecamy serwis: Umowy
Poza sytuacjami, w których przedmiotem sprawy jest stosunek zobowiązaniowy pomiędzy przedsiębiorcami, kodeks postępowania cywilnego obejmuje postępowaniem w sprawach gospodarczym również sprawy:
- ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 ustawy (czyli m.in. kwestii zaskarżania uchwał organów spółki, czy odpowiedzialności członków zarządu za szkodę wyrządzoną spółce lub wierzycielom);
- przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;
- należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym;
- przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
Jeśli w tej kategorii spraw wnioskodawcą lub powodem jest konsument- nie dotyczą go obostrzenia prekluzyjne związane z postępowaniem gospodarczym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.