REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.
Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w sprawach gospodarczych jest szybsze od postępowania zwykłego - stwarza także dla powoda kilka wygodnych rozwiązań. Sąd sam określa czy sprawa ma charakter gospodarczy czy nie, zawsze jednak można go „naprowadzić” na właściwy trop.

Dlaczego dla powoda postępowanie gospodarcze jest wygodniejsze

Zakładając, że powód nie popełni błędów przy sporządzaniu pozwu, postępowanie gospodarcze jest dla niego niezwykle korzystne. Strona pozwana ma zaledwie 2 tygodnie na złożenie odpowiedzi na pozew (ew. sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty) - w której musi zawrzeć wszelkie niezbędne dowody i wnioski (zarzuty) pod rygorem ich pominięcia przy próbie złożenia ich w innym terminie (zakładając, że potrzeba ich powołania nie powstanie w późniejszym czasie). Dodatkowym atutem postępowania gospodarczego jest fakt, że nieprawomocny wyrok w nim wydany stanowi tytuł zabezpieczający, który można skierować do komornika bez wyposażania go w klauzulę wykonalności.

REKLAMA

Uzasadnienie postępowania gospodarczego

Jeśli skierujemy powództwo do wydziału gospodarczego sądu, sąd bada czy sprawa ma charakter gospodarczy- jeśli do pozwu nie załączyliśmy odpowiednich dokumentów, wezwie nas do jego uzupełnienia pod rygorem przekazania sprawy do trybu zwykłego.

Standardowo- sprawa gospodarcza to sprawa tocząca się pomiędzy przedsiębiorcami. W tym zakresie nie ma jednak żadnego domniemania – prowadzenie przedsiębiorstwa trzeba wykazać.

Uzasadnienie dla tryby gospodarczego:

 • w przypadku podmiotów zbiorowych: aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS o jakkolwiek żaden przepis tego nie precyzuje, w praktyce uznaje się, że „aktualny” oznacza nie starszy niż 30 dni od daty wniesienia.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z KRS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego- nigdy nie jest stroną postępowania- są nią wspólnicy spółki.

 • W przypadku osób fizycznych: Odpis z ewidencji działalności gospodarczej (do uzyskania w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy).

Jeśli po którejkolwiek ze strony występuje kilka osób (podmiotów) - należy wykazać, że każda z tych osób jest przedsiębiorcą. W innym wypadku sprawa zostanie skierowana do trybu zwykłego.

Jan C. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pozwał kontrahenta XZ spółka jawna, wraz z jej trzema wspólnikami Michałem J. , Grzegorzem G, i Mateuszem C. Dwaj pierwsi wspólnicy zarejestrowali działalność gospodarczą w celu sprawniejszego rozliczenia podatkowego zysków spółki, Mateusz C. wolał zatrudnić się w spółce na etacie. W tej sytuacji, sprawa musi być skierowana do postępowania zwykłego (nie wszyscy pozwani są przedsiębiorcami).
To o czym warto pamiętać, to to, że jeśli ktoś zaprzestał prowadzania działalności gospodarczej po powstaniu stosunku prawnego będącego przedmiotem postępowania – nie ma to znaczenia dla zastosowania trybu gospodarczego.

Kiedy jeszcze sprawa może być rozpoznana w postępowaniu gospodarczym?

Polecamy serwis: Umowy

Poza sytuacjami, w których przedmiotem sprawy jest stosunek zobowiązaniowy pomiędzy przedsiębiorcami, kodeks postępowania cywilnego obejmuje postępowaniem w sprawach gospodarczym również sprawy:

 • ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 ustawy (czyli m.in. kwestii zaskarżania uchwał organów spółki, czy odpowiedzialności członków zarządu za szkodę wyrządzoną spółce lub wierzycielom);
 • przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;
 • należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym;
 • przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Jeśli w tej kategorii spraw wnioskodawcą lub powodem jest konsument- nie dotyczą go obostrzenia prekluzyjne związane z postępowaniem gospodarczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA