| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Dla każdej spółki prawa handlowego prowadzone są akta w sądzie rejestrowym. Z akt tych można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Nie trzeba jednak za każdym razem przeglądać akt spółki, czasami wystarczy wziąć odpis z KRS.

Odpis z KRS to swoista metryka spółki. Znajdują się w nim wszystkie podstawowe wiadomości o spółce.

Czego można się dowiedzieć

Odpis z KRS jest źródłem wielu potrzebnych danych. Można z niego się dowiedzieć jaki spółka ma numer w KRS, jak się nazywa i w jakiej formie prowadzi działalność, gdzie znajduje się jej siedziba oraz jaki jest dokładny adres spółki.

Informacja o dokładnym adresie jest niezbędna przy formułowaniu pozwu. Często bowiem zdarza się, że spółka ma biuro pod innym adresem niż ten ujawniony w KRS. Tymczasem doręczanie pism powinno odbywać się na adres rejestrowy.

Zobacz: Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.

Wiadomość o wspólnikach jest bardzo przydatna gdy dochodzimy zobowiązań zaciągniętych przez spółkę od jej wspólników. Z subsydiarną odpowiedzialnością wspólników mamy do czynienia w wypadku spółek osobowych.

Informacja o składzie zarządu sp. z o.o. będzie istotna przy dochodzeniu roszczeń z art. 299 Kodeksu spółek handlowych

Odpis z KRS to również źródło danych o kondycji finansowej spółki. Można się bowiem z niego dowiedzieć o tym czy spółka ma jakieś długi (chodzi przede wszystkim o zobowiązania publiczno prawne). Dzięki odpisowi dowiemy się również jaki jest przedmiot działalności spółki oraz czy spółka posiada oddziały.

Zobacz: Odpis z księgi wieczystej

Rodzaje odpisów

Odpisy z KRS dzielimy na aktualne i pełne. Aktualny odpis zawiera obecne dane spółki. Dowiemy się z niego gdzie obecnie jest siedziba spółki, kto obecnie jest wspólnikiem spółki, jaki jest aktualny skład organów spółki, czym obecnie zajmuje się spółka.

Odpis pełny zawiera całą historię spółki. Dzięki niemu możemy poznać cały rozwój spółki. Są w nim bowiem zaznaczone wszystkie zmiany jakie zachodziły w spółce.

Odpisy te różnią się również opłatą. Odpis aktualny jest tańszy i wynosi 30 zł. Natomiast odpis pełny jest dwa razy droższy. Trzeba za niego zapłacić 60 zł.

Gdzie zdobyć

Odpis z KRS można uzyskać w każdym sądzie rejestrowym w Polsce. Wystarczy tylko znać numer KRS podmiotu.

Jeżeli natomiast nie znamy numeru KRS można uzyskać go w tym samym sądzie. W takim wypadku można wystąpić do sądu o ustalenie numeru KRS. Informacja taka jest płatna ale udzielana jest od ręki.

Aby uzyskać odpis z KRS należy wypełnić specjalny druk, dostępy w sądzie. Oraz wnieść opłatę na rachunek sądu. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu albo przelewem na konto bankowe.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Załącznik

Odpis z KRS jest obligatoryjnym załącznikiem gdy pozywa się spółkę. Odpis należy również załączyć do pozwu gdy występujemy z pozwem w imieniu spółki. Odpis z KRS jest dowodem na to, że spółka istnieje.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.
Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »