REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Łukasz Matys
Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.
Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla każdej spółki prawa handlowego prowadzone są akta w sądzie rejestrowym. Z akt tych można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Nie trzeba jednak za każdym razem przeglądać akt spółki, czasami wystarczy wziąć odpis z KRS.

Odpis z KRS to swoista metryka spółki. Znajdują się w nim wszystkie podstawowe wiadomości o spółce.

REKLAMA

Czego można się dowiedzieć

Odpis z KRS jest źródłem wielu potrzebnych danych. Można z niego się dowiedzieć jaki spółka ma numer w KRS, jak się nazywa i w jakiej formie prowadzi działalność, gdzie znajduje się jej siedziba oraz jaki jest dokładny adres spółki.

Informacja o dokładnym adresie jest niezbędna przy formułowaniu pozwu. Często bowiem zdarza się, że spółka ma biuro pod innym adresem niż ten ujawniony w KRS. Tymczasem doręczanie pism powinno odbywać się na adres rejestrowy.

Zobacz: Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Odpis z KRS mówi nam również o sposobie reprezentacji spółki, o wspólnikach, o osobach wchodzących w skład organów spółki, o istnieniu ewentualnych prokurentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiadomość o wspólnikach jest bardzo przydatna gdy dochodzimy zobowiązań zaciągniętych przez spółkę od jej wspólników. Z subsydiarną odpowiedzialnością wspólników mamy do czynienia w wypadku spółek osobowych.

Informacja o składzie zarządu sp. z o.o. będzie istotna przy dochodzeniu roszczeń z art. 299 Kodeksu spółek handlowych

Odpis z KRS to również źródło danych o kondycji finansowej spółki. Można się bowiem z niego dowiedzieć o tym czy spółka ma jakieś długi (chodzi przede wszystkim o zobowiązania publiczno prawne). Dzięki odpisowi dowiemy się również jaki jest przedmiot działalności spółki oraz czy spółka posiada oddziały.

Zobacz: Odpis z księgi wieczystej

Rodzaje odpisów

Odpisy z KRS dzielimy na aktualne i pełne. Aktualny odpis zawiera obecne dane spółki. Dowiemy się z niego gdzie obecnie jest siedziba spółki, kto obecnie jest wspólnikiem spółki, jaki jest aktualny skład organów spółki, czym obecnie zajmuje się spółka.

Odpis pełny zawiera całą historię spółki. Dzięki niemu możemy poznać cały rozwój spółki. Są w nim bowiem zaznaczone wszystkie zmiany jakie zachodziły w spółce.

Odpisy te różnią się również opłatą. Odpis aktualny jest tańszy i wynosi 30 zł. Natomiast odpis pełny jest dwa razy droższy. Trzeba za niego zapłacić 60 zł.

Gdzie zdobyć

Odpis z KRS można uzyskać w każdym sądzie rejestrowym w Polsce. Wystarczy tylko znać numer KRS podmiotu.

Jeżeli natomiast nie znamy numeru KRS można uzyskać go w tym samym sądzie. W takim wypadku można wystąpić do sądu o ustalenie numeru KRS. Informacja taka jest płatna ale udzielana jest od ręki.

Aby uzyskać odpis z KRS należy wypełnić specjalny druk, dostępy w sądzie. Oraz wnieść opłatę na rachunek sądu. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu albo przelewem na konto bankowe.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Załącznik

Odpis z KRS jest obligatoryjnym załącznikiem gdy pozywa się spółkę. Odpis należy również załączyć do pozwu gdy występujemy z pozwem w imieniu spółki. Odpis z KRS jest dowodem na to, że spółka istnieje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA