| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Odpis z księgi wieczystej

Odpis z księgi wieczystej

Księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości oraz dla spółdzielczych praw rzeczowych. Odpis z księgi wieczystej (KW) jest bardzo przydatnym dokumentem gdy dochodzimy praw związanych z własnością lub posiadaniem nieruchomości.

Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe. Dla każdej nieruchomości założone są akta. W aktach tych umieszcza się dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak umowy zbycia nieruchomości, dokumenty na podstawie których obciążono nieruchomość lub dokonano jej podziału.

Struktura

Odpis z KW składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje ogólne takie jak położenie nieruchomości, numer działki, numer księgi wieczystej, oznaczenie sądu prowadzącego akta dla danej nieruchomości. Dział drugi poświęcony jest własności nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje na temat kolejnych właścicieli nieruchomości. W dziale trzecim zawarte są informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, w czwartym natomiast dane dotyczące hipoteki.

Zobacz: Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?

Gdzie zdobyć

Odpis z KW można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli księga ma postać elektroniczną (jest zmigrowana) wtedy odpis można uzyskać w dowolnym sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli natomiast księga jest nie zmigrowana wtedy odpis można uzyskać w sądzie który prowadzi akta księgi.

Opłaty

Opłata za odpis zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy bowiem odpisy pełne i odpisy aktualne. Najczęściej wykorzystywany jest odpis aktualny- można z niego się dowiedzieć o obecnym stanie prawnym nieruchomości. Kosztuje on 30 zł. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy.
Odpis pełny jest dwa razy droższy (60 zł) i zawiera dane o wszystkich właścicielach nieruchomości oraz o wszystkich (nawet tych istniejących w przeszłości) obciążeniach nieruchomości.

Zobacz: Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Załącznik

Odpis z księgi wieczystej należy dołączyć do pozwów, których przedmiotem jest nieruchomość. Takie pozwy to pozew windykacyjny, pozew negatoryjny czy też pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »