REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpis z księgi wieczystej

Łukasz Matys
Odpis z księgi wieczystej można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym.
Odpis z księgi wieczystej można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym.

REKLAMA

REKLAMA

Księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości oraz dla spółdzielczych praw rzeczowych. Odpis z księgi wieczystej (KW) jest bardzo przydatnym dokumentem gdy dochodzimy praw związanych z własnością lub posiadaniem nieruchomości.

Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe. Dla każdej nieruchomości założone są akta. W aktach tych umieszcza się dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak umowy zbycia nieruchomości, dokumenty na podstawie których obciążono nieruchomość lub dokonano jej podziału.

REKLAMA

Struktura

Odpis z KW składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje ogólne takie jak położenie nieruchomości, numer działki, numer księgi wieczystej, oznaczenie sądu prowadzącego akta dla danej nieruchomości. Dział drugi poświęcony jest własności nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje na temat kolejnych właścicieli nieruchomości. W dziale trzecim zawarte są informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, w czwartym natomiast dane dotyczące hipoteki.

Zobacz: Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?

Gdzie zdobyć

Odpis z KW można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli księga ma postać elektroniczną (jest zmigrowana) wtedy odpis można uzyskać w dowolnym sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli natomiast księga jest nie zmigrowana wtedy odpis można uzyskać w sądzie który prowadzi akta księgi.

Opłaty

Opłata za odpis zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy bowiem odpisy pełne i odpisy aktualne. Najczęściej wykorzystywany jest odpis aktualny- można z niego się dowiedzieć o obecnym stanie prawnym nieruchomości. Kosztuje on 30 zł. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy.
Odpis pełny jest dwa razy droższy (60 zł) i zawiera dane o wszystkich właścicielach nieruchomości oraz o wszystkich (nawet tych istniejących w przeszłości) obciążeniach nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Załącznik

Odpis z księgi wieczystej należy dołączyć do pozwów, których przedmiotem jest nieruchomość. Takie pozwy to pozew windykacyjny, pozew negatoryjny czy też pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA