Odpis z księgi wieczystej
REKLAMA
REKLAMA
Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe. Dla każdej nieruchomości założone są akta. W aktach tych umieszcza się dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak umowy zbycia nieruchomości, dokumenty na podstawie których obciążono nieruchomość lub dokonano jej podziału.
REKLAMA
Struktura
Odpis z KW składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje ogólne takie jak położenie nieruchomości, numer działki, numer księgi wieczystej, oznaczenie sądu prowadzącego akta dla danej nieruchomości. Dział drugi poświęcony jest własności nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje na temat kolejnych właścicieli nieruchomości. W dziale trzecim zawarte są informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, w czwartym natomiast dane dotyczące hipoteki.
Zobacz: Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?
Gdzie zdobyć
Odpis z KW można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli księga ma postać elektroniczną (jest zmigrowana) wtedy odpis można uzyskać w dowolnym sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli natomiast księga jest nie zmigrowana wtedy odpis można uzyskać w sądzie który prowadzi akta księgi.
Opłaty
Opłata za odpis zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy bowiem odpisy pełne i odpisy aktualne. Najczęściej wykorzystywany jest odpis aktualny- można z niego się dowiedzieć o obecnym stanie prawnym nieruchomości. Kosztuje on 30 zł. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy.
Odpis pełny jest dwa razy droższy (60 zł) i zawiera dane o wszystkich właścicielach nieruchomości oraz o wszystkich (nawet tych istniejących w przeszłości) obciążeniach nieruchomości.
Zobacz: Jak wykorzystać fakturę przed sądem?
Załącznik
Odpis z księgi wieczystej należy dołączyć do pozwów, których przedmiotem jest nieruchomość. Takie pozwy to pozew windykacyjny, pozew negatoryjny czy też pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.