REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Łukasz Matys
Umowa jest bardzo cennym dowodem w sprawach sądowych.
Umowa jest bardzo cennym dowodem w sprawach sądowych.

REKLAMA

REKLAMA

Przez zawarcie umowy rozumie się złożenie dwóch identycznych oświadczeń woli. Umowa najczęściej ma postać pisemną. Jest to również bardzo cenny dowód w procesie cywilnym.

Umowy mogą mieć różna postać. Mogą być bowiem zawarte ustnie, na piśmie lub w formie aktu notarialnego. Każda z tych umów wiąże strony nie każda jednak jest dokumentem.

REKLAMA

Forma

Umowę zgodnie z przepisami prawa cywilnego można zawrzeć w różnej formie. Zasadą w polskim prawie jest to, że umowy można zawierać w dowolnej formie. Jednak dla niektórych umów kodeks cywilny (bądź inne ustawy) przewidują formę szczególną. Tak jest w wypadku umowy zbycia nieruchomości, którą należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Tak jest również z umową leasingu, która musi być zawarta na piśmie.

Dowód przed sądem

Umowa jest bardzo cennym dowodem w sprawach sądowych. Dlatego też warto zawierać umowy na piśmie, nawet gdy kodeks cywilny nie formułuje takiego obowiązku. Posiadając umowę pisemną łatwiej jest dowodzić, że się ją zawarło. Nie trzeba na tę okoliczność powoływać świadków. Wystarczy sam podpisany dokument.

Zobacz: Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Umowa przedstawiona przed sądem powinna być podpisana przez obydwie strony umowy. Umowa niepodpisana nie ma bowiem żadnej mocy dowodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W postępowaniu gospodarczym należy załączyć umowę do pozwu. Zgodnie bowiem z art. 479 (12) k.p.c. powód musi podać w pozwie wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie. Jednym z podstawowych dowodów jest zawsze umowa, która poświadcza dokonanie czynności prawnej.

Do sądu najlepiej doręczyć oryginał umowy. Strona bowiem jako taka nie może poświadczać dokumentów za zgodność. Takich rzeczy mogą dokonywać profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci, radcowie prawni) i to także nie w każdym postępowaniu.

Szczególne umowy

W postępowaniu gospodarczym mogą występować też umowy dotyczące właściwości sądowej lub wyboru prawa. Takie umowy to umowa prorogacyjna, umowa o mediację czy też zapis na sąd polubowny. Takie umowy trzeba obligatoryjnie (obowiązkowo) załączyć do pozwu. Z nich bowiem wynika właściwość sądu.

Zobacz: Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

Podsumowanie

Przedsiębiorca aby zabezpieczyć swoje interesy powinien każdą umowę zawierać na piśmie (chyba, że ustawa przewiduje dla jej ważności inną formę). Umowa co oczywiste powinna być podpisana przez obydwie strony. Przedsiębiorca powinien przechowywać umowy jak najdłużej to możliwe. Umowa powinna być załączona do pozwu, jako dowód potwierdzający dokonanie czynności prawnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA