Jak wykorzystać fakturę przed sądem?
REKLAMA
REKLAMA
Faktura jest dokumentem prywatnym. Pochodzi bowiem ona z dokumentacji księgowej przedsiębiorcy. Jest, można tak powiedzieć, przez niego wytwarzana.
REKLAMA
Faktura jak każdy dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Nie stanowią one zatem dowodu tego, co zostało nim zaświadczone.
Faktura w sądzie
Faktura stanowi bardzo często spotykany dowód w sprawie. Zwłaszcza jeżeli są podpisane przez kontrahenta. Są wtedy bowiem dowodem na to, że ktoś naprawdę nabył towar lub usługę.
Faktura może być również dowodem nabycia jakiejś rzeczy. W tym znaczeniu faktura będzie wykorzystywana w procesach wydobywczych (windykacyjnych) czy negatoryjnych.
Podpisana faktura wraz dokumentem wydania towaru stanowi nie tylko dowód na zaakceptowanie zobowiązania ale również na odbiór przedmiotu świadczenia.
Zobacz: Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?
W postępowaniu nakazowym
Podpisana umowa stanowi również dowód na doręczenie jej pozwanemu. Natomiast zgodnie z art. 485par. 2a nakaz zapłaty wydaje się na podstawie dołączonych do pozwu umowy, dowodu spełnienia świadczenia niepieniężnego oraz właśnie dowodu doręczenia faktury lub rachunku. Podpis na fakturze stanowi bez wątpienia dowód doręczenia faktury pozwanemu.
Podsumowanie
Faktura sama w sobie nie jest cennym dowodem w sprawie. Pochodzi bowiem ona od jednej ze stron. Strona sama wpływa na treść umowy dlatego też nie można jej uznać za dowód „obiektywny”.
Zobacz: Czym jest dowód z dokumentu?
Dużo większe znaczenie ma faktura, która jest podpisana przez stronę przeciwną. Stanowi ona bowiem dowód na zaakceptowanie zobowiązania a także na to, że faktura została doręczona drugie stronie
W postępowaniu gospodarczym fakturę należy dołączyć do pozwu. Zgodnie bowiem z ogólną regulacją powód do pozwu musi dołączyć wszystkie dowody na potwierdzenie tez zawartych w pozwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.