REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Adam Kret
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.

REKLAMA

REKLAMA

Po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, reprezentujący stronę pełnomocnicy profesjonalni uzyskali szersze uprawnienia w zakresie poświadczania dokumentów.

Jak było do tej pory

Przed nowelizacją (Dz. U. 2009 Nr 216, poz. 167), która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku profesjonalny pełnomocnik strony (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) mógł co do zasady poświadczyć za zgodność jedynie odpis pełnomocnictwa udzielonego w sprawie. Co prawda procedura odrębna w sprawach gospodarczych przewidywała pewne odrębności (m.in. w zakresie faktur) – jednak co do zasady każda kopia dokumentu kierowana do sądu (bo już nie odpis dla strony) powinna być złożona w oryginale lub poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza.

REKLAMA

Polecamy: Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Powodowało to zwiększenie kosztów (każda poświadczona przez notariusza strona A4 to koszt 6 zł +VAT) a także próby poszerzania uprawnień adwokatów i radców prawnych (torpedowane przez Sąd Najwyższy). Co ciekawe wiele sądów uznawało dokumenty poświadczane przez pełnomocników- mimo braku pozwalającej na to wprost normy.

Nowa norma

Znowelizowany art. 129 kpc wskazuje w §2, iż :

REKLAMA

Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paragraf 3 ww. artykułu wskazuje jednocześnie, iż takie poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego. Co ważne, umiejscowienie przepisu, wskazuje, że ma on zastosowanie we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych w oparciu o kodeks postępowania cywilnego- chyba, że norma szczególna stanowić będzie inaczej.

Sąd zawsze może wezwać stronę do okazania oryginału dokumentu.

Zakres poświadczenia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie. Co ważne, to uprawnienie funkcjonuje jedynie na potrzeby konkretnego postępowania sądowego, w którym działa dany pełnomocnik. Nie można więc udać się "z ulicy" do dowolnego radcy prawnego i poprosić o sporządzenie poświadczonej kopii dla celów innych (np. administracyjnych) niż postępowania cywilnego. 

Zobacz: Notariusz potwierdzi w protokole naruszenie praw w internecie

Ustawa nie ogranicza jednak katalogu dokumentów, które pełnomocnik może poświadczyć- m.in. dopuszczalne jest to do takich dokumentów urzędowych jak opatrzony pieczęcią odpis KRS.

Jeśli dokument poświadczony przez pełnomocnika nie odpowiada oryginałowi- ponosi on nie tylko odpowiedzialność dyscyplinarną (korporacyjną) ale i karną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA