REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Adam Kret
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.

REKLAMA

REKLAMA

Po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, reprezentujący stronę pełnomocnicy profesjonalni uzyskali szersze uprawnienia w zakresie poświadczania dokumentów.

Jak było do tej pory

Przed nowelizacją (Dz. U. 2009 Nr 216, poz. 167), która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku profesjonalny pełnomocnik strony (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) mógł co do zasady poświadczyć za zgodność jedynie odpis pełnomocnictwa udzielonego w sprawie. Co prawda procedura odrębna w sprawach gospodarczych przewidywała pewne odrębności (m.in. w zakresie faktur) – jednak co do zasady każda kopia dokumentu kierowana do sądu (bo już nie odpis dla strony) powinna być złożona w oryginale lub poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza.

REKLAMA

Polecamy: Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Powodowało to zwiększenie kosztów (każda poświadczona przez notariusza strona A4 to koszt 6 zł +VAT) a także próby poszerzania uprawnień adwokatów i radców prawnych (torpedowane przez Sąd Najwyższy). Co ciekawe wiele sądów uznawało dokumenty poświadczane przez pełnomocników- mimo braku pozwalającej na to wprost normy.

Nowa norma

Znowelizowany art. 129 kpc wskazuje w §2, iż :

REKLAMA

Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paragraf 3 ww. artykułu wskazuje jednocześnie, iż takie poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego. Co ważne, umiejscowienie przepisu, wskazuje, że ma on zastosowanie we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych w oparciu o kodeks postępowania cywilnego- chyba, że norma szczególna stanowić będzie inaczej.

Sąd zawsze może wezwać stronę do okazania oryginału dokumentu.

Zakres poświadczenia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie. Co ważne, to uprawnienie funkcjonuje jedynie na potrzeby konkretnego postępowania sądowego, w którym działa dany pełnomocnik. Nie można więc udać się "z ulicy" do dowolnego radcy prawnego i poprosić o sporządzenie poświadczonej kopii dla celów innych (np. administracyjnych) niż postępowania cywilnego. 

Zobacz: Notariusz potwierdzi w protokole naruszenie praw w internecie

Ustawa nie ogranicza jednak katalogu dokumentów, które pełnomocnik może poświadczyć- m.in. dopuszczalne jest to do takich dokumentów urzędowych jak opatrzony pieczęcią odpis KRS.

Jeśli dokument poświadczony przez pełnomocnika nie odpowiada oryginałowi- ponosi on nie tylko odpowiedzialność dyscyplinarną (korporacyjną) ale i karną.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA