REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Monika Pązik
W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?
W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

REKLAMA

REKLAMA

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

Pełnomocnictwo procesowe z mocy prawa (art. 92 k.p.c.) obejmuje umocowanie do:

REKLAMA

  1. wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy,
  2. wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji,
  3. udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu,
  4. zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie,
  5. odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Regulacje dotyczące wypowiedzenia pełnomocnictwa znajdują się w art. 94 k.p.c. Z treści tego artykułu wynika, iż każda ze stron – zarówno mocodawca, jak i pełnomocnik mają prawo wypowiedzieć pełnomocnictwo w każdym czasie. Możliwość jednostronnego wypowiedzenia będzie wiązała się z równoczesnym rozwiązaniem stosunku prawnego łączącego strony, na podstawie którego udzielone zostało pełnomocnictwo.

Zobacz również: Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Konieczność zawiadomienia sądu i przeciwników

REKLAMA

Mocodawca, który wypowiedział pełnomocnictwo procesowe zobowiązany jest do zawiadomienia o tym fakcie sądu, gdyż dopiero od chwili powzięcia wiadomości o wypowiedzeniu pełnomocnictwa przez mocodawcę lub wygaśnięciu obowiązku działania pełnomocnika, który był stroną wypowiadającą, sąd ma obowiązek traktowania strony jako działającej bez pełnomocnika. Oznacza to, że czynności procesowe pełnomocnika dokonane wobec sądu przed zawiadomieniem go o wypowiedzeniu pełnomocnictwa lub wygaśnięciu obowiązku działania pełnomocnika są procesowo skuteczne (wyr. SA w Szczecinie, I ACa 77/13). Z chwilą doręczenie wypowiedzenia pełnomocnictwa pełnomocnikowi wygasa jego tytuł prawny do dalszego reprezentowania strony w sprawie.

Doręczenie odpisu wyroku sądu pierwszej instancji z uzasadnieniem byłemu pełnomocnikowi strony po zawiadomieniu sądu przez mocodawcę o wypowiedzeniu pełnomocnictwa (art. 94 § 1 k.p.c.) jest nieskuteczne i nie powoduje rozpoczęcia biegu terminu do wniesienia apelacji (post. SN, I PZ 58/02).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że ustanowienie z wyboru nowego pełnomocnika w sprawie nie wiąże się jednoznacznie z wypowiedzeniem pierwszego pełnomocnictwa. Wypowiedzenie musi być bowiem wyraźnie dokonane w odrębnym oświadczeniu.

Wypowiadając pełnomocnictwo, mocodawca powinien pamiętać o sporządzeniu odpisów swojego pisma celem doręczenia ich stronie przeciwnej oraz uczestnikom postępowania. Skutek prawny wobec tych osób wystąpi z chwilą doręczenia im zawiadomienia o wypowiedzeniu.

Termin dwutygodniowy dalszego działania

Po dokonaniu wypowiedzenia przez pełnomocnika, adwokat bądź radca prawny ma obowiązek działania w imieniu strony jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolni go z takiego obowiązku. Termin dwutygodniowy jest liczony od daty zwolnienia od obowiązku zastępowania strony, natomiast w świetle powyższych przepisów data wniosku pełnomocnika o zwolnienie pozostaje bez znaczenia dla oceny czasu trwania obowiązku zastępowania strony (post. SN, II CZ 15/13). Należy pamiętać, iż wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego wiąże się z wygaśnięciem wszystkich pełnomocnictw substytucyjnych udzielonych przez pełnomocnika.

Zobacz: Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA