| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego każdy jest obowiązany do przedstawienia na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową. Czy można uchylić się od tego obowiązku?

Co do zasady każdy, kto znajduje się w posiadaniu dokumentu obowiązany jest przedstawić ten dokument, jeżeli sąd tak zarządzi. Posiadaczem dokumentu jest zarówno ten, kto faktycznie włada dokumentem jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto dokumentem włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy powinien być przedstawiony w określonym w zarządzeniu sądu terminie i miejscu. Przy czym obowiązek ten nie dotyczy dokumentów, które zawierają tajemnicę państwową.

Porównaj: Czym jest dowód z dokumentu

Kto może się uchylić od obowiązku przedstawienia dokumentu?

Od obowiązku przedstawienia na zarządzenie sądu dokumentu znajdującego się w jego posiadaniu może uchylić się ten:

  • kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania albo
  • kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu.

Nie będzie można uchylić się od obowiązku przedstawienia dokumentu i odmówić przedstawienia dokumentu wówczas, gdy jego posiadacz lub osoba trzecia obowiązani są do tego względem chociażby jednej ze stron albo gdy dokument wystawiony jest w interesie strony, która żąda przeprowadzenia dowodu. Strona nie może ponadto odmówić przedstawienia dokumentu, jeżeli szkoda, na którą byłaby przez to narażona, polega na przegraniu procesu.

Polecamy serwis Spółki

Co w przypadku gdy osoba będąca w posiadaniu dokumentu nie przedstawi go zgodnie z zarządzeniem sądu?

  • w przypadku, gdy odmowa pochodzi od osoby trzeciej - sąd za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentu przez osobę trzecią, po wysłuchaniu jej oraz stron co do zasadności odmowy, skaże tę osobę na grzywnę.
  • w przypadku, gdy strona odmówi przedstawienia dokumentu – wówczas sąd oceni jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu lub przeszkodom stawianym przez nią w jego przeprowadzeniu wbrew postanowieniu sądu.

Więcej informacji na prawnikow.pl/forum

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »