Weksel jako dowód przed sądem
REKLAMA
REKLAMA
W obrocie gospodarczym bardzo często korzysta się z weksla. Najczęściej spełnia on funkcję zabezpieczającą. To znaczy dłużnik jako zabezpieczenie spełnienia swojego świadczenia przekazuje wierzycielowi weksel. W takich wypadkach najczęściej stosuje się weksel in blanco, a więc niezupełny.
REKLAMA
W oryginale
Posiadany weksel należy przechowywać w oryginale. Tak samo w oryginale należy przekazać go sądowi. Kserokopia weksla nie ma żadnej mocy prawnej. Po wydaniu nakazu zapłaty weksel przechowywany jest w sądzie, co daje gwarancje, że powód nie będzie jeszcze raz dochodził praw z niego wynikających.
Zobacz: Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym
Wypełniony
Weksel składany do sądu musi być wypełniony. Sądowi bowiem nie można przedkładać weksla in blanco. Należy o tym pamiętać. Tylko bowiem prawidłowo wypełniony weksel stanowi podstawę do dochodzenia roszczenia.
Postępowanie nakazowe
Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym. Wynika to z art. 485 par. 2 k.p.c. W takim postępowaniu sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że orzeczenie wypada bez udziału stron tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów przedstawionych przez powoda.
Zobacz: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?
Wydany w ten sposób nakaz doręcza się na adres pozwanego (wraz z pozwem i załącznikami). Pozwany może wtedy odwołać się od nakazu zapłaty. W tym celu powinien złożyć do sądu zarzuty wobec nakazu zapłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.