REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weksel jako dowód przed sądem

Łukasz Matys
Weksel składany do sądu musi być wypełniony. Sądowi bowiem nie można przedkładać weksla in blanco.
Weksel składany do sądu musi być wypełniony. Sądowi bowiem nie można przedkładać weksla in blanco.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest papierem wartościowym imiennym lub na zlecenie. Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym.

W obrocie gospodarczym bardzo często korzysta się z weksla. Najczęściej spełnia on funkcję zabezpieczającą. To znaczy dłużnik jako zabezpieczenie spełnienia swojego świadczenia przekazuje wierzycielowi weksel. W takich wypadkach najczęściej stosuje się weksel in blanco, a więc niezupełny.

REKLAMA

W oryginale

Posiadany weksel należy przechowywać w oryginale. Tak samo w oryginale należy przekazać go sądowi. Kserokopia weksla nie ma żadnej mocy prawnej. Po wydaniu nakazu zapłaty weksel przechowywany jest w sądzie, co daje gwarancje, że powód nie będzie jeszcze raz dochodził praw z niego wynikających.

Zobacz: Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym

Wypełniony

Weksel składany do sądu musi być wypełniony. Sądowi bowiem nie można przedkładać weksla in blanco. Należy o tym pamiętać. Tylko bowiem prawidłowo wypełniony weksel stanowi podstawę do dochodzenia roszczenia.

Postępowanie nakazowe

Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym. Wynika to z art. 485 par. 2 k.p.c. W takim postępowaniu sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że orzeczenie wypada bez udziału stron tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów przedstawionych przez powoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Wydany w ten sposób nakaz doręcza się na adres pozwanego (wraz z pozwem i załącznikami). Pozwany może wtedy odwołać się od nakazu zapłaty. W tym celu powinien złożyć do sądu zarzuty wobec nakazu zapłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA