Kiedy nalezy wysłać wezwanie do zapłaty?
REKLAMA
REKLAMA
Wezwanie do zapłaty to pismo jakie wierzyciel kieruje do dłużnika przed wszczęciem postępowania sądowego. Wezwanie do zapłaty nie wywołuje, żadnych skutków pranych. Przypomina ono o nieuregulowanej należności a także informuje dłużnika o zamiarze wszczęcia przeciw niemu bardziej zdecydowanych działań wierzyciela.
REKLAMA
W wezwaniu do zapłaty wierzyciel wzywa dłużnika do spełnienia świadczenia. Podaje termin i sposób spełnienia świadczenia. Termin do spełnienia świadczenia nie powinien być zbyt krótki. W wezwaniu do zapłaty wierzyciel powinien podać numer konta na które dłużnik ma przelać pieniądze (oczywiście ma to zastosowanie tylko przy zobowiązaniach pieniężnych).
Zobacz: Weksel jako dowód przed sądem
Wierzyciel
Wierzyciel przed złożeniem powództwa powinien wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. Będzie to dowód tego, że chciał polubownie załatwić spór. Także to, że jego roszczenie jest uzasadnione a droga sądowa jest jedynym sposobem odzyskania należności.
Dłużnik
Dla dłużnika otrzymanie wezwania do zapłaty powinno stanowić ostrzeżenie. W wypadku nie spełnienia roszczenia może on bowiem spodziewać się sprawy sądowej, co może spowodować zwiększenie długu o koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego oraz koszty ewentualnej egzekucji.
Zobacz: Windykacja
W postępowaniu gospodarczym
Zgodnie z przepisami prawa powód w postępowaniu gospodarczym musi dołączyć do pozwu odpis wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem nadania go stronie przeciwnej.
Dodatkowo sąd może obciążyć kosztami procesu stronę, która nie czyniła starań aby sprawę zakończyć w drodze polubownej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.