| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Kiedy nalezy wysłać wezwanie do zapłaty?

Kiedy nalezy wysłać wezwanie do zapłaty?

Strony, a zwłaszcza przedsiębiorcy, powinny dążyć do polubownego załatwiania spraw. Dlatego też w praktyce przyjęło się, że przed wdaniem się w spór wierzyciel wzywa dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Wezwanie do zapłaty to pismo jakie wierzyciel kieruje do dłużnika przed wszczęciem postępowania sądowego. Wezwanie do zapłaty nie wywołuje, żadnych skutków pranych. Przypomina ono o nieuregulowanej należności a także informuje dłużnika o zamiarze wszczęcia przeciw niemu bardziej zdecydowanych działań wierzyciela.

W wezwaniu do zapłaty wierzyciel wzywa dłużnika do spełnienia świadczenia. Podaje termin i sposób spełnienia świadczenia. Termin do spełnienia świadczenia nie powinien być zbyt krótki. W wezwaniu do zapłaty wierzyciel powinien podać numer konta na które dłużnik ma przelać pieniądze (oczywiście ma to zastosowanie tylko przy zobowiązaniach pieniężnych).

Zobacz: Weksel jako dowód przed sądem

Wierzyciel

Wierzyciel przed złożeniem powództwa powinien wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. Będzie to dowód tego, że chciał polubownie załatwić spór. Także to, że jego roszczenie jest uzasadnione a droga sądowa jest jedynym sposobem odzyskania należności.

Dłużnik

Dla dłużnika otrzymanie wezwania do zapłaty powinno stanowić ostrzeżenie. W wypadku nie spełnienia roszczenia może on bowiem spodziewać się sprawy sądowej, co może spowodować zwiększenie długu o koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego oraz koszty ewentualnej egzekucji.

Zobacz: Windykacja

W postępowaniu gospodarczym

Zgodnie z przepisami prawa powód w postępowaniu gospodarczym musi dołączyć do pozwu odpis wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem nadania go stronie przeciwnej.

Dodatkowo sąd może obciążyć kosztami procesu stronę, która nie czyniła starań aby sprawę zakończyć w drodze polubownej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK