| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Rezygnacja ze znaków sądowych, Platforma Elektronicznych Płatności, opłata za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia – to tylko niektóre ze zmian, które zawiera projekt założeń noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

Wyrok Trybunału

Nowelizacja ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, z późn. zm.), dalej nazywanej ustawą, ma na celu m.in. realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 2008 r., sygn. akt SK 11/7, celem  usunięcia wątpliwości, co do właściwości sądu, do którego można wnosić opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Według projektu, sądem właściwym w tym zakresie będzie sąd, do którego wniesiono pismo podlegające opłacie. Wprowadzenie takiego przepisu ma pozwolić na opłacenie apelacji i zażalenia w sądzie II instancji, który to przekaże środek odwoławczy sądowi I instancji wraz z informacją o uiszczeniu należnej opłaty.

Koniec znaków sądowych

Kolejnym celem projektowanej nowelizacji jest ujednolicenie sposobów wnoszenia opłat sądowych poprzez zlikwidowanie instytucji znaków sadowych. Znaki sądowe nabywane są w sądzie i mogą być stosowane jako opłata tylko, gdy nie przekracza ona wysokości 1500 zł. Argumentem przemawiającym za zniesieniem tej formy opłat są przede wszystkim znaczne koszty obciążające Skarb Państwa z tytułu druku i dystrybucji znaków.

Pozostaną dwie drogi uiszczania kosztów sądowych – bezgotówkowa (na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu) i gotówkowa (wpłata w kasie sądu). Jednak projekt zakłada także wprowadzenie (w drodze rozporządzenia) nowej instytucji - Platformy Elektronicznych Płatności. Docelowo to ona ma stać się głównym kanałem poboru należnych opłat sądowych. Za jej pomocą opłaty będą mogły być wnoszone w drodze różnych form płatności – kart płatniczych, przelewów, wpłat na konto. Rozwiązanie to jest konsekwencją elektronizacji postępowań sądowych, która ma usprawnić funkcjonowanie sądownictwa w Polsce.

Kalkulator opłat sądowych przy sprawach cywilnych

Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Zmiany

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje szereg zmian wysokości , ale też sposobu naliczania opłat sądowych. Jedną z nich jest zmiana zasady ustalania wysokości opłaty w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia. Zamiast stałej kwoty 40 zł tytułem opłaty za wniosek o stwierdzenie nabycia w drodze zasiedzenia własności ruchomości i  2000 zł w przypadku nabycia nieruchomości, proponowany jest powrót do wcześniejszych rozwiązań, wiążących wysokość opłaty z wartością prawa podlegającego zasiedzeniu. Stała kwota 2000 zł, niezależna od wartości nieruchomości, może być bowiem barierą dla tych, którzy chcieliby wystąpić o zasiedzenie mniej wartościowych nieruchomości. Nowa opłata ma wynosić 2.5 % wartości przedmiotu zasiedzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »