REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012
Zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja ze znaków sądowych, Platforma Elektronicznych Płatności, opłata za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia – to tylko niektóre ze zmian, które zawiera projekt założeń noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

Wyrok Trybunału

Nowelizacja ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, z późn. zm.), dalej nazywanej ustawą, ma na celu m.in. realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 2008 r., sygn. akt SK 11/7, celem  usunięcia wątpliwości, co do właściwości sądu, do którego można wnosić opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Według projektu, sądem właściwym w tym zakresie będzie sąd, do którego wniesiono pismo podlegające opłacie. Wprowadzenie takiego przepisu ma pozwolić na opłacenie apelacji i zażalenia w sądzie II instancji, który to przekaże środek odwoławczy sądowi I instancji wraz z informacją o uiszczeniu należnej opłaty.

REKLAMA

Koniec znaków sądowych

REKLAMA

Kolejnym celem projektowanej nowelizacji jest ujednolicenie sposobów wnoszenia opłat sądowych poprzez zlikwidowanie instytucji znaków sadowych. Znaki sądowe nabywane są w sądzie i mogą być stosowane jako opłata tylko, gdy nie przekracza ona wysokości 1500 zł. Argumentem przemawiającym za zniesieniem tej formy opłat są przede wszystkim znaczne koszty obciążające Skarb Państwa z tytułu druku i dystrybucji znaków.

Pozostaną dwie drogi uiszczania kosztów sądowych – bezgotówkowa (na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu) i gotówkowa (wpłata w kasie sądu). Jednak projekt zakłada także wprowadzenie (w drodze rozporządzenia) nowej instytucji - Platformy Elektronicznych Płatności. Docelowo to ona ma stać się głównym kanałem poboru należnych opłat sądowych. Za jej pomocą opłaty będą mogły być wnoszone w drodze różnych form płatności – kart płatniczych, przelewów, wpłat na konto. Rozwiązanie to jest konsekwencją elektronizacji postępowań sądowych, która ma usprawnić funkcjonowanie sądownictwa w Polsce.

Kalkulator opłat sądowych przy sprawach cywilnych

Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje szereg zmian wysokości , ale też sposobu naliczania opłat sądowych. Jedną z nich jest zmiana zasady ustalania wysokości opłaty w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia. Zamiast stałej kwoty 40 zł tytułem opłaty za wniosek o stwierdzenie nabycia w drodze zasiedzenia własności ruchomości i  2000 zł w przypadku nabycia nieruchomości, proponowany jest powrót do wcześniejszych rozwiązań, wiążących wysokość opłaty z wartością prawa podlegającego zasiedzeniu. Stała kwota 2000 zł, niezależna od wartości nieruchomości, może być bowiem barierą dla tych, którzy chcieliby wystąpić o zasiedzenie mniej wartościowych nieruchomości. Nowa opłata ma wynosić 2.5 % wartości przedmiotu zasiedzenia.

Podwyższeniu mają ulec m.in. opłaty od:

  • zażalenia na oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego lub ławnika, skazania na grzywnę, przymusowego sprowadzenia lub aresztowania świadka - z 40 zł do 100 zł;
  • wniosku o stwierdzenie nabycia spadku – z 50 zł do 100 zł;
  • każdej strony poświadczonego odpisu dokumentu z akt sprawy – z 6 zł do 10 zł;
  • wydania kopii na podstawie akt sprawy – z 1 zł do 2 zł.

Uporządkowane mają zostać opłaty w sprawach o naruszenie dóbr osobistych – od pozwu w sprawach o ochronę dóbr osobistych w zakresie roszczeń niemajątkowych ma obowiązywać opłata w wysokości 600 zł.

REKLAMA

W sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zaś, wymóg zwrotu połowy opłaty od pozwu ma obowiązywać, nie tylko w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie, ale także w przypadku porozumienia co do kontaktów z małoletnimi dziećmi. W zamyśle projektodawców, ma to stanowić zachętę do konsensualnego wypracowania akceptowalnego dla małżonków porozumienia, uwzględniającego dobro dzieci.

Projekt zakłada także odejście od zasady, że bez wniesienia opłaty, sąd nie podejmuje czynności. Będzie to możliwe w przypadku opłat kancelaryjnych (np. wydania odpisu) do kwoty 10 zł -  nieuiszczenie tej kwoty spowoduje wszczęcie egzekucji, jak w przypadku każdego innego długu. W postępowaniu uproszczonym zaś planowana jest całkowita rezygnacja z poboru opłat stałych i zastąpienie ich opłatą stosunkową.

Nowe opłaty i zwolnienia

Nowelizacja ustawy przewiduje także wprowadzenie dodatkowych opłat. Jedną z ważniejszych, szczególnie z punktu widzenia sędziów, jest opłata od wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Opłata ta wynosić ma  50 zł (pierwotnym założeniem była kwota 100 zł), przy czym przewiduje się możliwość zaliczenia jej na poczet opłaty należnej od wniesienia zaskarżenia. W założeniu ustawodawcy,  zapoznanie się z treścią uzasadnienia ma bowiem dać stronie możliwość rozważenia wniesienia środka odwoławczego. Tymczasem statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że nierzadkie jest wnioskowanie o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, które nie będzie zaskarżane, ponieważ strona nie ma w tym interesu prawnego, bądź też orzeczenie to w ogóle nie podlega zaskarżeniu.

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Inną nową opłatą jest wymóg opłacenia wniosku o ustanowienie służebności przesyłu w kwocie 200 zł, opłata od wniosku o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w wysokości 40 zł, a także – co jest nieuniknionym skutkiem wejścia na sale sądowe nagrywania i e-protokołów - opłata od e-zapisu z posiedzenia w wysokości 10 zł.

Projekt nowelizacja ustawy poszerza także katalog podmiotów całkowicie zwolnionych od ponoszenia kosztów sądowych. Planowane jest, by obowiązku uiszczania opłat sądowych nie mieli: kurator wyznaczony przez sąd orzekający, opiekuńczy lub rejestrowy, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, a także Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedstawione powyżej najważniejsze z projektowanych zmian mają według projektodawców wpłynąć na usprawnienie systemu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, realne oszczędności zaś ma przynieść w głównej mierze likwidacja znaków sądowych. Obecnie trwają prace nad uwagami zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych, a następnie projekt ma być przekazany pod obrady Rady Ministrów.

Opracowała

Katarzyna Dyrdowska

Projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA