REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012
Zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja ze znaków sądowych, Platforma Elektronicznych Płatności, opłata za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia – to tylko niektóre ze zmian, które zawiera projekt założeń noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

Wyrok Trybunału

Nowelizacja ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, z późn. zm.), dalej nazywanej ustawą, ma na celu m.in. realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 2008 r., sygn. akt SK 11/7, celem  usunięcia wątpliwości, co do właściwości sądu, do którego można wnosić opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Według projektu, sądem właściwym w tym zakresie będzie sąd, do którego wniesiono pismo podlegające opłacie. Wprowadzenie takiego przepisu ma pozwolić na opłacenie apelacji i zażalenia w sądzie II instancji, który to przekaże środek odwoławczy sądowi I instancji wraz z informacją o uiszczeniu należnej opłaty.

REKLAMA

Koniec znaków sądowych

REKLAMA

Kolejnym celem projektowanej nowelizacji jest ujednolicenie sposobów wnoszenia opłat sądowych poprzez zlikwidowanie instytucji znaków sadowych. Znaki sądowe nabywane są w sądzie i mogą być stosowane jako opłata tylko, gdy nie przekracza ona wysokości 1500 zł. Argumentem przemawiającym za zniesieniem tej formy opłat są przede wszystkim znaczne koszty obciążające Skarb Państwa z tytułu druku i dystrybucji znaków.

Pozostaną dwie drogi uiszczania kosztów sądowych – bezgotówkowa (na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu) i gotówkowa (wpłata w kasie sądu). Jednak projekt zakłada także wprowadzenie (w drodze rozporządzenia) nowej instytucji - Platformy Elektronicznych Płatności. Docelowo to ona ma stać się głównym kanałem poboru należnych opłat sądowych. Za jej pomocą opłaty będą mogły być wnoszone w drodze różnych form płatności – kart płatniczych, przelewów, wpłat na konto. Rozwiązanie to jest konsekwencją elektronizacji postępowań sądowych, która ma usprawnić funkcjonowanie sądownictwa w Polsce.

Kalkulator opłat sądowych przy sprawach cywilnych

Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje szereg zmian wysokości , ale też sposobu naliczania opłat sądowych. Jedną z nich jest zmiana zasady ustalania wysokości opłaty w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia. Zamiast stałej kwoty 40 zł tytułem opłaty za wniosek o stwierdzenie nabycia w drodze zasiedzenia własności ruchomości i  2000 zł w przypadku nabycia nieruchomości, proponowany jest powrót do wcześniejszych rozwiązań, wiążących wysokość opłaty z wartością prawa podlegającego zasiedzeniu. Stała kwota 2000 zł, niezależna od wartości nieruchomości, może być bowiem barierą dla tych, którzy chcieliby wystąpić o zasiedzenie mniej wartościowych nieruchomości. Nowa opłata ma wynosić 2.5 % wartości przedmiotu zasiedzenia.

Podwyższeniu mają ulec m.in. opłaty od:

 • zażalenia na oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego lub ławnika, skazania na grzywnę, przymusowego sprowadzenia lub aresztowania świadka - z 40 zł do 100 zł;
 • wniosku o stwierdzenie nabycia spadku – z 50 zł do 100 zł;
 • każdej strony poświadczonego odpisu dokumentu z akt sprawy – z 6 zł do 10 zł;
 • wydania kopii na podstawie akt sprawy – z 1 zł do 2 zł.

Uporządkowane mają zostać opłaty w sprawach o naruszenie dóbr osobistych – od pozwu w sprawach o ochronę dóbr osobistych w zakresie roszczeń niemajątkowych ma obowiązywać opłata w wysokości 600 zł.

REKLAMA

W sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zaś, wymóg zwrotu połowy opłaty od pozwu ma obowiązywać, nie tylko w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie, ale także w przypadku porozumienia co do kontaktów z małoletnimi dziećmi. W zamyśle projektodawców, ma to stanowić zachętę do konsensualnego wypracowania akceptowalnego dla małżonków porozumienia, uwzględniającego dobro dzieci.

Projekt zakłada także odejście od zasady, że bez wniesienia opłaty, sąd nie podejmuje czynności. Będzie to możliwe w przypadku opłat kancelaryjnych (np. wydania odpisu) do kwoty 10 zł -  nieuiszczenie tej kwoty spowoduje wszczęcie egzekucji, jak w przypadku każdego innego długu. W postępowaniu uproszczonym zaś planowana jest całkowita rezygnacja z poboru opłat stałych i zastąpienie ich opłatą stosunkową.

Nowe opłaty i zwolnienia

Nowelizacja ustawy przewiduje także wprowadzenie dodatkowych opłat. Jedną z ważniejszych, szczególnie z punktu widzenia sędziów, jest opłata od wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Opłata ta wynosić ma  50 zł (pierwotnym założeniem była kwota 100 zł), przy czym przewiduje się możliwość zaliczenia jej na poczet opłaty należnej od wniesienia zaskarżenia. W założeniu ustawodawcy,  zapoznanie się z treścią uzasadnienia ma bowiem dać stronie możliwość rozważenia wniesienia środka odwoławczego. Tymczasem statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że nierzadkie jest wnioskowanie o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, które nie będzie zaskarżane, ponieważ strona nie ma w tym interesu prawnego, bądź też orzeczenie to w ogóle nie podlega zaskarżeniu.

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Inną nową opłatą jest wymóg opłacenia wniosku o ustanowienie służebności przesyłu w kwocie 200 zł, opłata od wniosku o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w wysokości 40 zł, a także – co jest nieuniknionym skutkiem wejścia na sale sądowe nagrywania i e-protokołów - opłata od e-zapisu z posiedzenia w wysokości 10 zł.

Projekt nowelizacja ustawy poszerza także katalog podmiotów całkowicie zwolnionych od ponoszenia kosztów sądowych. Planowane jest, by obowiązku uiszczania opłat sądowych nie mieli: kurator wyznaczony przez sąd orzekający, opiekuńczy lub rejestrowy, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, a także Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedstawione powyżej najważniejsze z projektowanych zmian mają według projektodawców wpłynąć na usprawnienie systemu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, realne oszczędności zaś ma przynieść w głównej mierze likwidacja znaków sądowych. Obecnie trwają prace nad uwagami zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych, a następnie projekt ma być przekazany pod obrady Rady Ministrów.

Opracowała

Katarzyna Dyrdowska

Projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA