REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać.
System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która umożliwia wgląd w dowolną (migrowaną) księgę wieczystą- jest do dopełnienie zasady jawności ksiąg wieczystych. Na ile jednak jest to przydatne w obrocie.

Pełna informacja o treści księgi

Nie ulega wątpliwością, że dane prezentowane w ministerialnej bazie są kompletne. Użytkownik nie tylko ma wgląd w pełną, aktualną treść księgi wieczystej, ale także (co niezwykle istotne) do jej pełnej wersji, może więc prześledzić całą historię nieruchomości. Wygląd aplikacji odzwierciedla wygląd papierowego wyciągu- dla osób obeznanych z odczytywaniem księgi jest to więc duża wygoda. 

REKLAMA

Można więc uzyskać informacje m.in. o:

  • typie nieruchomości (gruntowa, budynkowa, zabudowana itp.),
  • właściwościach nieruchomości (położenie, wielkość, nr działki ewidencyjnej),
  • właścicielach (obecnych i dawnych),
  • sposobie nabycia (umowa cywilnoprawna, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna)
  • obciążeniach na nieruchomości (służebności, hipoteki),
  • ostrzeżeniach (o toczących się postępowaniach, umowach przedwstępnych i zobowiązujących- jeśli zostały ujawnione w księdze).

REKLAMA

Zastosowane rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze od wyszukiwarki podmiotów w KRS (również dostępnego na stronie internetowej ministerstwa)- ta bowiem przedstawia jedynie podstawowe informacje o podmiocie (siedzibę, numer krs, osoby upoważnione do reprezentowania itp.).

To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z weryfikacją nieruchomości- nie tylko nie trzeba ponosić kosztów odpisów, ale także ekspediować pracowników do czytelni.

Polecamy: Rejestr ksiąg wieczystych on-line na stronie ministerstwa sprawiedliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko ze znajomością numeru księgi wieczystej

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać. Koresponduje to z założeniami elektronicznej księgi wieczystej (system nigdy nie pozwalał wnioskodawcom na wyszukiwanie nieruchomości po innych parametrach- jak adres, czy dane właściciela). Pozwala to uniknąć „infiltracji” stanu majątkowego innych osób i instytucji (np. sprawdzenie czy Kowalski ma zadłużenie hipoteczne, albo w jaki sposób kupił nieruchomość, na którą „ewidentnie go nie stać”). System ten pozwala ujawnić treść księgi wieczystej każdemu- zakładając, że zna jej numer.

Problem z tym rozwiązaniem sprowadza się do jego użyteczności jako narzędzia do:

  • sprawdzania numeru księgi wieczystej nieruchomości (teraz konieczne jest zasięgnięcie informacji w rejestrze gruntów i budynków).
  • poszukiwania majątku dłużników (również komornicy muszą sięgać do rejestru gruntów).

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niedogodności przedstawione powyżej, nie przeważają nad koniecznością zapewnienia ochrony danych osobowych obywateli- figurujących w księgach wieczystych.

Tylko informacyjnie

REKLAMA

Księgi wieczyste on-line, pełnią jedynie funkcję informacyjną. W żaden sposób wydruk dokonany z rejestru nie ma mocy dokumentu urzędowego. Aby osiągnąć ten status wydruk musi być opatrzony odpowiednimi pieczęciami i podpisem osoby upoważnionej do jego wydania.

Oznacza to, że mimo pewności informacji zawartych w rejestrze on-line, posłużenie się tymi informacjami wymaga uzyskania formalnego wypisu (koszt 30 lub 60 zł). Oznacza to w dalszym ciągu uzależnienie urzędów i sądów od papierowego obiegu informacji.

Nawet planowana zmiana, w zakresie wypisów z KRS- zakłada odpłatność uzyskania wypisu elektronicznego.

Polecamy:Koniec z kolejkami po odpis z KRS

Podobnie, przy zakupie nieruchomości czy innych czynnościach związanych z obrotem nieruchomościami (czy prawami spółdzielczymi)- również konieczne będzie pozyskanie wypisu z księgi wieczystej- co w żadnym stopniu nie ułatwia pracy notariuszom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA