REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać.
System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która umożliwia wgląd w dowolną (migrowaną) księgę wieczystą- jest do dopełnienie zasady jawności ksiąg wieczystych. Na ile jednak jest to przydatne w obrocie.

Pełna informacja o treści księgi

Nie ulega wątpliwością, że dane prezentowane w ministerialnej bazie są kompletne. Użytkownik nie tylko ma wgląd w pełną, aktualną treść księgi wieczystej, ale także (co niezwykle istotne) do jej pełnej wersji, może więc prześledzić całą historię nieruchomości. Wygląd aplikacji odzwierciedla wygląd papierowego wyciągu- dla osób obeznanych z odczytywaniem księgi jest to więc duża wygoda. 

REKLAMA

Można więc uzyskać informacje m.in. o:

  • typie nieruchomości (gruntowa, budynkowa, zabudowana itp.),
  • właściwościach nieruchomości (położenie, wielkość, nr działki ewidencyjnej),
  • właścicielach (obecnych i dawnych),
  • sposobie nabycia (umowa cywilnoprawna, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna)
  • obciążeniach na nieruchomości (służebności, hipoteki),
  • ostrzeżeniach (o toczących się postępowaniach, umowach przedwstępnych i zobowiązujących- jeśli zostały ujawnione w księdze).

REKLAMA

Zastosowane rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze od wyszukiwarki podmiotów w KRS (również dostępnego na stronie internetowej ministerstwa)- ta bowiem przedstawia jedynie podstawowe informacje o podmiocie (siedzibę, numer krs, osoby upoważnione do reprezentowania itp.).

To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z weryfikacją nieruchomości- nie tylko nie trzeba ponosić kosztów odpisów, ale także ekspediować pracowników do czytelni.

Polecamy: Rejestr ksiąg wieczystych on-line na stronie ministerstwa sprawiedliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko ze znajomością numeru księgi wieczystej

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać. Koresponduje to z założeniami elektronicznej księgi wieczystej (system nigdy nie pozwalał wnioskodawcom na wyszukiwanie nieruchomości po innych parametrach- jak adres, czy dane właściciela). Pozwala to uniknąć „infiltracji” stanu majątkowego innych osób i instytucji (np. sprawdzenie czy Kowalski ma zadłużenie hipoteczne, albo w jaki sposób kupił nieruchomość, na którą „ewidentnie go nie stać”). System ten pozwala ujawnić treść księgi wieczystej każdemu- zakładając, że zna jej numer.

Problem z tym rozwiązaniem sprowadza się do jego użyteczności jako narzędzia do:

  • sprawdzania numeru księgi wieczystej nieruchomości (teraz konieczne jest zasięgnięcie informacji w rejestrze gruntów i budynków).
  • poszukiwania majątku dłużników (również komornicy muszą sięgać do rejestru gruntów).

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niedogodności przedstawione powyżej, nie przeważają nad koniecznością zapewnienia ochrony danych osobowych obywateli- figurujących w księgach wieczystych.

Tylko informacyjnie

REKLAMA

Księgi wieczyste on-line, pełnią jedynie funkcję informacyjną. W żaden sposób wydruk dokonany z rejestru nie ma mocy dokumentu urzędowego. Aby osiągnąć ten status wydruk musi być opatrzony odpowiednimi pieczęciami i podpisem osoby upoważnionej do jego wydania.

Oznacza to, że mimo pewności informacji zawartych w rejestrze on-line, posłużenie się tymi informacjami wymaga uzyskania formalnego wypisu (koszt 30 lub 60 zł). Oznacza to w dalszym ciągu uzależnienie urzędów i sądów od papierowego obiegu informacji.

Nawet planowana zmiana, w zakresie wypisów z KRS- zakłada odpłatność uzyskania wypisu elektronicznego.

Polecamy:Koniec z kolejkami po odpis z KRS

Podobnie, przy zakupie nieruchomości czy innych czynnościach związanych z obrotem nieruchomościami (czy prawami spółdzielczymi)- również konieczne będzie pozyskanie wypisu z księgi wieczystej- co w żadnym stopniu nie ułatwia pracy notariuszom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA