reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Koniec kolejek po odpis z KRS

Koniec kolejek po odpis z KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym- wprowadzającego możliwość posługiwania się wydrukiem elektronicznego odpisu.

Praca w toku

Opisywane w niniejszym artykule zmiany wejdą w życie najwcześniej w pierwszej połowie 2010 roku (obecnie prace nad nowelizacją są w toku prac Sejmu). Jednak z uwagi na znaczące ułatwienie dla procedur sądowych warto zwrócić na nie uwagę już teraz.

Obecna sytuacja

W obecnym stanie prawnym jedyną urzędową formą odpisu z KRS (zarówno wypisu z rejestru, jak i dokumentów złożonych do akt) jest forma papierowa opatrzona odpowiednią pieczęcią. Dopuszczalne jest posługiwanie się również elektronicznymi odpisami – natomiast nie mają one charakteru dokumentu urzędowego po ich wydrukowaniu- tym samym skorzystanie z nich w odpowiednich procedurach sądowych czy administracyjnych jest utrudnione. Stąd pozostaje wizyta w sądzie rejestrowym (lub Centralnej Ewidencji) i pozyskanie odpisu „analogowego”- co wiąże się często z dłuższym niż planowaliśmy pobytem (kolejki do kas i do okienka).

Polecamy: Jak uzyskać odpis z KRS

Proponowana zmiana

Ministerstwo sprawiedliwości zakłada zrównanie w randze dokumentów urzędowych również w postaci wydruków dokumentów wydanych w formie elektronicznej. Autentyczność wydruków ma zapewnić odpowiednie zakodowanie w każdym egzemplarzu dokumentu elektronicznego „świadectwa autentyczności”. Z wydruku Sąd będzie mógł z łatwością potwierdzić autentyczność wydruku i informacji w nim zawartych.

Ministerstwo planuje również poszerzenie dostępu on-line do aktualnych informacji zawartych w rejestrze na temat danego podmiotu. De facto, umożliwi to zobaczenie aktualnego odpisu z krs- i to bez opłat. Dane mają być dużo szersze niż w obecnym stanie rzeczy.

Jakie będą skutki zmiany

Wprowadzenie zrównania wydruków dokumentów elektronicznych (a przynajmniej druków KRS) z dokumentem papierowym opatrzonym pieczęciami – pozwoli na rozładowanie kolejek i ułatwi postępowanie sądowe z podmiotami gospodarczymi – zamiast wysyłać pracowników po odpis KRS (czy zatrudniać ku temu pośrednika)- odpis będzie można pobrać na miejscu, wydrukować i załączyć do pisma procesowego.

Pozyskanie e-odpisu do wydruku będzie podlegało opłacie- nie wiadomo jeszcze czy będzie ona innej wysokości niż w przypadku odpisów „analogowych”.

Elektroniczny, darmowy dostęp do wszystkich istotnych danych na temat konkretnego podmiotu, pozwoli w łatwiejszy sposób sprawdzić potencjalnych kontrahentów. Co więcej, jeśli złożą do rejestru dokumenty (np. sprawozdanie finansowe) w formie elektronicznej (co już jest możliwe) – będzie można uzyskać do nich również darmowy wgląd.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ministerstwo sprawiedliwości zakłada zrównanie w randze dokumentów urzędowych również w postaci wydruków dokumentów wydanych w formie elektronicznej.
Ministerstwo sprawiedliwości zakłada zrównanie w randze dokumentów urzędowych również w postaci wydruków dokumentów wydanych w formie elektronicznej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama