REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać Anioła Biznesu?

Hanna Bartkowiak
Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce funkcjonuje wiele sieci Aniołów Biznesu, czy prywatnych inwestorów, którzy dążą do wsparcia wybranych pomysłów biznesowych w początkowej fazie ich działalności (tzw. start – up).

Aniołem Biznesu może zostać każdy kto dysponuje odpowiednimi środkami, najczęściej są to przedsiębiorcy lub zamożne osoby, które decydują się na wsparcie wybranych pomysłów, które są w początkowej fazie realizacji. Każdy kto zdecyduje się na takie wejście, angażuje nie tylko środki finansowe ale, przede wszystkim, wiedzę, kontakty oraz doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzenia biznesu.

REKLAMA

Często, dla firm, które są w początkowej fazie działalności, ważniejsza od środków pieniężnych jest sama obecność inwestora, który firmuje przedsięwzięcie a to „otwiera wiele drzwi”.

Na polskim rynku dostępne są również inne formy finansowania m.in.: kredyt bankowy, fundusz venture capital czy zyski osiągane poprzez wejście na giełdę, ale tylko Anioł Biznesu proponuje indywidualne zaangażowanie w przedsięwzięcie oraz współpracę z przedsiębiorcą w zakresie bieżącej działalności jak i rozwoju firmy w przyszłości.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

REKLAMA

Obecność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów. Typowi Aniołowie Biznesu to podmioty, które w portfelu inwestycyjnym mają kwotę od 100 tys. do 5 mln złotych; są gotowi do poniesienia ryzyka związanego z inwestycjami w małe, rozpoczynające działanie firmy oraz oczekują wysokich zysków. Zazwyczaj są to doświadczeni przedsiębiorcy i managerowie chętni do wsparcia merytorycznego rozwoju firmy, w którą inwestują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu, wielu Aniołów Biznes wypełnia tzw. lukę kapitałową, którą napotykają początkujące firmy. Środki na rozpoczęcie działalności własnej firmy, są gromadzone samodzielnie, zazwyczaj poprzez pożyczkę od rodziny, przyjaciół. Natomiast, na dalszym etapie, gdy przedsięwzięcie się rozwija, zaczyna się pojawiać konieczność wyłożenia następnych środków na działalność. Najczęściej kwota jest za mała by uzyskać kredyt albo zbyt ryzykowna by wsparł ją fundusz venture. Wówczas to Aniołowie Biznesu okazują się ratunkiem.

Zapoznaj się z serwisem Fundusze unijne

Wiele młodych firm zastanawia się jakie projekty mają szansę na takie wsparcie. Najczęściej są to branże, które są w początkowej fazie rozwoju lub mających duży potencjał wzrostu czy mających wysoką stopę zwrotu z kapitału. Projekty są oceniane pod kątem takich kryteriów jak: kompetencje i zaangażowanie zespołu lub innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt a także na jakim etapie realizacji jest projekt (preferowane są firmy już prowadzące działalność).

REKLAMA

Dodatkowym kryterium jest racjonalność założeń przyjętych w Biznesplanie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez European Business Angels Network (http://www.eban.org), najbardziej preferowanymi branżami są: ICT/Internet/Telekomunikacja (68%), Energetyka/Ochrona Środowiska (56%). Na dalszych miejscach są: Softwere/Mulitimedia (41%) i Produkcja (35%). 

Finansowanie projektów odbywa się na drodze objęcia udziałów (lub akcji) przez Anioła Biznesu, zazwyczaj jest to pakiet mniejszościowy, zależnie od wielkości kwoty inwestycji albo etapu rozwoju przedsięwzięcia.

Zyski, które oczekują inwestor wchodzący do firmy, są często niewielkie. W początkowych fazach skupia się na budowaniu wartości firmy tak by po kilku latach (od 3 do 5 lat) sprzedać swoje udziały i wówczas osiągnąć wysoki zysk z inwestycji. Anioł Biznesu, zanim zdecyduje się na transakcję, przeprowadza szczegółowe badanie przedsięwzięcia a sieci Aniołów Biznesu pobierają standardowo opłatę w formie opłaty od sukcesu w zakresie pozyskania finansowania dla zainteresowanych firm.

W Polsce działa kilka sieci Aniołów Biznesu, m.in. Amber, Lewiatan Business Angles. Każdy z tych podmiotów realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Obydwa projekty są współfinansowane ze środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013, w ramach Priorytetu 3 – Kapitał dla innowacji, Działanie 3.3 – Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA