REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać Anioła Biznesu?

Hanna Bartkowiak
Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce funkcjonuje wiele sieci Aniołów Biznesu, czy prywatnych inwestorów, którzy dążą do wsparcia wybranych pomysłów biznesowych w początkowej fazie ich działalności (tzw. start – up).

Aniołem Biznesu może zostać każdy kto dysponuje odpowiednimi środkami, najczęściej są to przedsiębiorcy lub zamożne osoby, które decydują się na wsparcie wybranych pomysłów, które są w początkowej fazie realizacji. Każdy kto zdecyduje się na takie wejście, angażuje nie tylko środki finansowe ale, przede wszystkim, wiedzę, kontakty oraz doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzenia biznesu.

REKLAMA

Często, dla firm, które są w początkowej fazie działalności, ważniejsza od środków pieniężnych jest sama obecność inwestora, który firmuje przedsięwzięcie a to „otwiera wiele drzwi”.

Na polskim rynku dostępne są również inne formy finansowania m.in.: kredyt bankowy, fundusz venture capital czy zyski osiągane poprzez wejście na giełdę, ale tylko Anioł Biznesu proponuje indywidualne zaangażowanie w przedsięwzięcie oraz współpracę z przedsiębiorcą w zakresie bieżącej działalności jak i rozwoju firmy w przyszłości.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

REKLAMA

Obecność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów. Typowi Aniołowie Biznesu to podmioty, które w portfelu inwestycyjnym mają kwotę od 100 tys. do 5 mln złotych; są gotowi do poniesienia ryzyka związanego z inwestycjami w małe, rozpoczynające działanie firmy oraz oczekują wysokich zysków. Zazwyczaj są to doświadczeni przedsiębiorcy i managerowie chętni do wsparcia merytorycznego rozwoju firmy, w którą inwestują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu, wielu Aniołów Biznes wypełnia tzw. lukę kapitałową, którą napotykają początkujące firmy. Środki na rozpoczęcie działalności własnej firmy, są gromadzone samodzielnie, zazwyczaj poprzez pożyczkę od rodziny, przyjaciół. Natomiast, na dalszym etapie, gdy przedsięwzięcie się rozwija, zaczyna się pojawiać konieczność wyłożenia następnych środków na działalność. Najczęściej kwota jest za mała by uzyskać kredyt albo zbyt ryzykowna by wsparł ją fundusz venture. Wówczas to Aniołowie Biznesu okazują się ratunkiem.

Zapoznaj się z serwisem Fundusze unijne

Wiele młodych firm zastanawia się jakie projekty mają szansę na takie wsparcie. Najczęściej są to branże, które są w początkowej fazie rozwoju lub mających duży potencjał wzrostu czy mających wysoką stopę zwrotu z kapitału. Projekty są oceniane pod kątem takich kryteriów jak: kompetencje i zaangażowanie zespołu lub innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt a także na jakim etapie realizacji jest projekt (preferowane są firmy już prowadzące działalność).

REKLAMA

Dodatkowym kryterium jest racjonalność założeń przyjętych w Biznesplanie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez European Business Angels Network (http://www.eban.org), najbardziej preferowanymi branżami są: ICT/Internet/Telekomunikacja (68%), Energetyka/Ochrona Środowiska (56%). Na dalszych miejscach są: Softwere/Mulitimedia (41%) i Produkcja (35%). 

Finansowanie projektów odbywa się na drodze objęcia udziałów (lub akcji) przez Anioła Biznesu, zazwyczaj jest to pakiet mniejszościowy, zależnie od wielkości kwoty inwestycji albo etapu rozwoju przedsięwzięcia.

Zyski, które oczekują inwestor wchodzący do firmy, są często niewielkie. W początkowych fazach skupia się na budowaniu wartości firmy tak by po kilku latach (od 3 do 5 lat) sprzedać swoje udziały i wówczas osiągnąć wysoki zysk z inwestycji. Anioł Biznesu, zanim zdecyduje się na transakcję, przeprowadza szczegółowe badanie przedsięwzięcia a sieci Aniołów Biznesu pobierają standardowo opłatę w formie opłaty od sukcesu w zakresie pozyskania finansowania dla zainteresowanych firm.

W Polsce działa kilka sieci Aniołów Biznesu, m.in. Amber, Lewiatan Business Angles. Każdy z tych podmiotów realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Obydwa projekty są współfinansowane ze środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013, w ramach Priorytetu 3 – Kapitał dla innowacji, Działanie 3.3 – Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA