reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak pozyskać Anioła Biznesu?

Jak pozyskać Anioła Biznesu?

W Polsce funkcjonuje wiele sieci Aniołów Biznesu, czy prywatnych inwestorów, którzy dążą do wsparcia wybranych pomysłów biznesowych w początkowej fazie ich działalności (tzw. start – up).

Aniołem Biznesu może zostać każdy kto dysponuje odpowiednimi środkami, najczęściej są to przedsiębiorcy lub zamożne osoby, które decydują się na wsparcie wybranych pomysłów, które są w początkowej fazie realizacji. Każdy kto zdecyduje się na takie wejście, angażuje nie tylko środki finansowe ale, przede wszystkim, wiedzę, kontakty oraz doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzenia biznesu.

Często, dla firm, które są w początkowej fazie działalności, ważniejsza od środków pieniężnych jest sama obecność inwestora, który firmuje przedsięwzięcie a to „otwiera wiele drzwi”.

Na polskim rynku dostępne są również inne formy finansowania m.in.: kredyt bankowy, fundusz venture capital czy zyski osiągane poprzez wejście na giełdę, ale tylko Anioł Biznesu proponuje indywidualne zaangażowanie w przedsięwzięcie oraz współpracę z przedsiębiorcą w zakresie bieżącej działalności jak i rozwoju firmy w przyszłości.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

Obecność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów. Typowi Aniołowie Biznesu to podmioty, które w portfelu inwestycyjnym mają kwotę od 100 tys. do 5 mln złotych; są gotowi do poniesienia ryzyka związanego z inwestycjami w małe, rozpoczynające działanie firmy oraz oczekują wysokich zysków. Zazwyczaj są to doświadczeni przedsiębiorcy i managerowie chętni do wsparcia merytorycznego rozwoju firmy, w którą inwestują.

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu, wielu Aniołów Biznes wypełnia tzw. lukę kapitałową, którą napotykają początkujące firmy. Środki na rozpoczęcie działalności własnej firmy, są gromadzone samodzielnie, zazwyczaj poprzez pożyczkę od rodziny, przyjaciół. Natomiast, na dalszym etapie, gdy przedsięwzięcie się rozwija, zaczyna się pojawiać konieczność wyłożenia następnych środków na działalność. Najczęściej kwota jest za mała by uzyskać kredyt albo zbyt ryzykowna by wsparł ją fundusz venture. Wówczas to Aniołowie Biznesu okazują się ratunkiem.

Zapoznaj się z serwisem Fundusze unijne

Wiele młodych firm zastanawia się jakie projekty mają szansę na takie wsparcie. Najczęściej są to branże, które są w początkowej fazie rozwoju lub mających duży potencjał wzrostu czy mających wysoką stopę zwrotu z kapitału. Projekty są oceniane pod kątem takich kryteriów jak: kompetencje i zaangażowanie zespołu lub innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt a także na jakim etapie realizacji jest projekt (preferowane są firmy już prowadzące działalność).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama