Jak oceniany jest wniosek o dotację
REKLAMA
REKLAMA
Ocena złożonego wniosku odbywa się w ramach procedury opisanej w szczegółowym opisie priorytetów programu operacyjnego. Można w niej wyróżnić kilka etapów.
REKLAMA
Ocena formalna
Pierwszym etapem jest ocena formalna, której dokonuje instytucja wdrażająca. Ocena formalna jest oceną „0/1”, co oznacza, że niespełnienie któregokolwiek z wymaganych kryteriów formalnych wyklucza projekt z dalszej oceny. Ocena formalna nie powinna trwać dłużej niż 30 dni od momentu zamknięcia konkursu. W jej trakcie beneficjent ma możliwość jednorazowej poprawy błędów i uzupełnienia braków w złożonym wniosku. W zależności od wyników oceny formalnej instytucja wdrażająca w ciągu 7 dni od zakończenia oceny podejmuje decyzję o przekazaniu projektu do dalszej oceny lub jego odrzuceniu. W przypadku odrzucenia projektu podaje przyczyny oraz informuje o możliwości odwołania.
Ocena merytoryczna
REKLAMA
Pozytywne zakończenie oceny formalnej rozpoczyna drugi etap oceny wniosku, którym jest ocena merytoryczna. Z reguły jest ona oceną punktową dokonywaną przez ekspertów zewnętrznych (tzw. asesorów). Projekt oceniają dwaj losowo wybrani eksperci.
Eksperci przyznają punkty według określonych zasad i na podstawie karty oceny merytorycznej. Po zakończeniu tego etapu wniosek otrzymuje określoną liczbę punktów, najczęściej jest to średnia arytmetyczna z dwóch ocen.
Polecamy: Budowanie struktury projektu
Kwalifikacja do dofinansowania
Po zakończeniu oceny merytorycznej instytucja wdrażająca uchwala listę projektów do dofinansowania, podając wnioskowaną kwotę oraz przyznaną w wyniku oceny kwotę dotacji. Przyznana kwota może być niższa od wnioskowanej, w takim przypadku rozpoczynają się negocjacje z beneficjentem. Zwieńczeniem negocjacji jest umieszczenie ostatecznej listy projektów wybranych do dofinansowania na stronach internetowych instytucji zarządzającej i instytucji wdrażającej.
Zwieńczeniem procesu oceny jest poinformowanie beneficjenta i podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Rozpoczyna to proces realizacji projektu, któremu poświęcony jest następny rozdział publikacji.
Polecamy: Dla kogo są środki unijne
W latach 2007 – 2013 w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową beneficjenci dysponują środkami odwoławczymi. Należą do nich protest oraz odwołanie.
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.