Aplikowanie o dofinansowanie projektu
REKLAMA
REKLAMA
Ocena
Ocena złożonego wniosku odbywa się w ramach procedury opisanej w szczegółowym opisie priorytetów programu operacyjnego. Można w niej wyróżnić kilka etapów. Pierwszym etapem jest ocena formalna, której dokonuje instytucja wdrażająca. Pozytywne zakończenie oceny formalnej rozpoczyna drugi etap oceny wniosku, którym jest ocena merytoryczna. Z reguły jest ona oceną punktową dokonywaną przez ekspertów zewnętrznych (tzw. asesorów). Po zakończeniu oceny merytorycznej instytucja wdrażająca uchwala listę projektów do dofinansowania, podając wnioskowaną kwotę oraz przyznaną w wyniku oceny kwotę dotacji.
REKLAMA
Środki odwoławcze
W latach 2007 – 2013 w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową beneficjenci dysponują środkami odwoławczymi. Należą do nich protest oraz odwołanie. Protest to pisemne wystąpienie wnioskodawcy o ponowne sprawdzenie zgodności złożonego wniosku o dofinansowanie z kryteriami wyboru finansowanych operacji, zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący dany program operacyjny. Z kolei odwołanie składane jest na piśmie i dotyczy kwestii będących uprzednio przedmiotem protestu.
Polecamy: Spójność wniosku o dofinansowanie
REKLAMA
Od wyniku rozpatrzenia odwołania wnioskodawcy przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Protest i odwołanie powinny być wniesione na formularzu i w trybie przewidzianym dla danego konkursu, które zostały szczegółowo przedstawione w wytycznych konkursowych.
Warto także pamiętać, że jest to bardzo duża zmiana jakościowa w porównaniu z poprzednim okresem programowania, dzięki której beneficjent może przedstawić kontrargumenty do każdego z etapów oceny.
Wybrane błędy wnioskodawców
Rozważania związane z efektywnym pozyskiwaniem dotacji warto zakończyć przedstawieniem wybranych najczęstszych błędów popełnianych w procesie aplikacji przez beneficjentów, do których należą:
- Różna suma kontrolna wersji papierowej i elektronicznej wniosku.
- Brak spójności w nazwie i adresie wnioskodawcy pomiędzy wnioskiem a dokumentem rejestrowym wnioskodawcy.
- Brak spójności w tytule projektu i nazwie wnioskodawcy pomiędzy poszczególnymi dokumentami (także błędy w tym zakresie w dokumentach stanowiących zabezpieczenie realizacji Umowy o dofinansowanie, czyli w akcie notarialnym i deklaracji wekslowej).
- Niepoprawna data rozpoczęcia działalności gospodarczej (szczególnie w przypadku spółek cywilnych).
- Kod działalności gospodarczej (PKD) niezgodny z charakterem projektu.
- Brak potwierdzenia notarialnego na składanym Upoważnieniu do reprezentowania wnioskodawcy.
Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.