| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dążenie do optymalizacji projektu

Dążenie do optymalizacji projektu

Kosztorys projektu powinien być opracowany zgodnie ze wzorem przyjętym we wniosku o dofinansowanie projektu.

Oczekiwania w zakresie szczegółowości pozycji kosztorysu przejawiają się w narzucaniu beneficjentom wzorcowych kosztorysów, w których wnioskodawca musi przedstawić szczegółowe pozycje wydatków.

Uzupełnieniem szczegółowej tabeli kosztów projektu są wymogi związane z dokładną charakterystyką poszczególnych pozycji. Odnosząc się przykładowo do wydatków związanych z zatrudnieniem osoby (grupa wydatków — wydatki związane z personelem): od wnioskodawcy oczekuje się dokładnej charakterystyki ze szczegółowym opisem stanowiska, formy zatrudnienia (umowy cywilno-prawne bądź umowy prawa pracy), wymiaru etatu bądź liczby godzin oraz jednostkowych kosztów (koszty z dokładnością do osobodnia bądź osobomiesiąca). Podobne rozwiązania wymagane są także wobec pozostałych pozycji kosztorysu, gdzie oczekuje się szczegółowej struktury wydatków opisującej ilość, rodzaj oraz formę i koszt jednostkowy.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Struktura poszczególnych pozycji kosztowych powinna dodatkowo korespondować z charakterystyką projektu. Kluczowe jest umiejętne połączenie wydatków z opisem merytorycznym umieszczanym w poszczególnych polach wniosku o dofinansowanie projektu.

Poza weryfikacją w zakresie adekwatności wydatku weryfikowana jest także jego konkurencyjność w odniesieniu do innych wydatków, co oznacza odniesienie się do wartości rynkowych dla poszczególnych grup wydatków. Weryfikacja ta ma na celu wykluczenie wydatków odbiegających, zdaniem osób oceniających projekt, od stawek rynkowych oraz dokonanie porównania z podobnymi wydatkami w celu wyboru projektów oferujących konkurencyjne podejście do przedstawionego problemu.

Weryfikacja służy także wyborowi najlepszego projektu, który zakłada stworzenie wysokiej jakości przy relatywnie niskich nakładach. W związku z tym instytucja wdrażająca oczekuje od wnioskodawcy przedstawienia w opisie pozycji wydatku sposobu kalkulacji w rozbiciu na jednostkę podstawową — np. godzinę, tydzień, miesiąc, co pozwala dokonywać porównań i zestawień z innymi projektami.

Polecamy: Montaż finansowy projektu

Z kolei oczekiwania wnioskodawcy zgłaszającego propozycję projektu dotyczą takiego sformułowania struktury kosztów, która zezwoliłaby na możliwie elastyczne zarządzanie finansowe realizacją projektu.

Zasady i oczekiwania wnioskodawców koncentrują się zatem na trzech płaszczyznach obejmujących elastyczność, zmienność oraz jakość projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »