REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo są środki unijne

Edustacja.pl
Portal szkoleniowy
Dla kogo są środki unijne
Dla kogo są środki unijne

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Pierwszą grupę stanowią beneficjenci: przedsiębiorcy, fundacje, organizacje pozarządowe (NGO), samorządy – jako instytucje, które prowadzą projekty pożytku społecznego.

REKLAMA

Projektodawcy (beneficjenci, wspomniane instytucje) mogą rozliczyć część kosztów działalności i zakupić sprzęt niezbędny dla realizacji przedsięwzięć, który po zakończeniu jego realizacji, pozostaje własnością beneficjenta. Wystarczy napisać spełniający odpowiednie kryteria projekt, złożyć we właściwej instytucji w czasie naboru wniosków i czekać na pojawienie się listy rankingowej.

REKLAMA

Nie jest to może aż tak łatwe, ponieważ wymagania odnośnie planowanych przedsięwzięć i wnioskodawców, a także sama ich liczba z roku na rok rosną, ale wystarczy potencjał, samozaparcie i dobre rozeznanie w temacie (warto pomyśleć o profesjonalnym doradztwie), a sukces zapuka do drzwi.

Drugą grupę stanowią uczestnicy projektów, czyli wielki kapitał ludzki, który jest przyczyną całego tego zamieszania. Z projektów czerpać może każdy – pod warunkiem, że spełnia specyficzne kryteria grupy docelowej, a te są wszelakie, innymi słowy: dla każdego coś dobrego. Udział w przedsięwzięciach tego typu jest bezpłatny dla osób prywatnych pod warunkiem, że podpiszą umowę uczestnictwa w projekcie szkoleniowo-doradczym lub umowę wsparcia o innym charakterze. 

Polecamy: Zarządzanie dotacjami unijnymi w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystać mogą także przedsiębiorcy, którzy chcą np. przeszkolić pracowników lub skorzystać z doradztwa, muszą jednak ponieść opłatę w wysokości 40, 30 lub 20 proc. wartości wsparcia (odpowiednio dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw).

System preferencyjny

REKLAMA

Aby ukierunkować wsparcie w ramach PO KL na wyrównywanie dysproporcji społecznych w dostępie do edukacji i rynku pracy, wprowadzono specjalny system preferencyjny dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Faworyzacja osób wykluczonych społecznie jest sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia zarówno projektodawców, którzy aby uzyskać dofinansowanie muszą zaplanować działania względem określonej grupy docelowej, jak i, oczywiście, samych zainteresowanych.

Projekty, choć koordynowane przez nadrzędne instytucje, realizowane są przez beneficjentów – projektodawców (przedsiębiorców, fundacje, organizacje pozarządowe, samorządy itd.) i to w ich gestii leży informowanie o udzielanym wsparciu i dotarcie do grupy docelowej. W tym celu zakładają strony internetowe dedykowane projektom, prowadzą rekrutację na konferencjach i seminariach, ogłaszają się na portalach edukacyjnych.

Gdzie szukać informacji

Aby wziąć udział w projekcie dofinansowanym ze środków unijnych warto skorzystać z jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych - wpisując np. „szkolenie z księgowości POKL Poznań” lub „doradztwo zawodowe dla bezrobotnych EFS Kalisz” – należy przy tym pamiętać, że darmowe wsparcie dofinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, stąd przydatne mogą się okazać dopiski „POKL” lub „EFS”. Jeśli chodzi o przedsięwzięcia dedykowane bezrobotnym, to informacją o ich realizacji dysponują także Powiatowe Urzędy Pracy. 

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

Kolejnym dobrym sposobem może okazać się przeszukanie zasobów szkoleniowych dużych portali edukacyjnych, które dysponują wyszukiwarkami dedykowanymi osobom zainteresowanym wsparciem w postaci kursów i szkoleń o wybranej tematyce, lokalizacji, dając jednocześnie możliwość zaznaczenia opcji „dofinansowane z EFS” (lub np. „darmowe”).

Ponadto, wszystkie projekty, które otrzymają dofinansowanie, znajdują się na listach rankingowych instytucji organizujących konkursy na dofinansowanie przedsięwzięć. Listy rankingowe są publikowane na stronach internetowych tychże instytucji – można tam znaleźć dane odnośnie nazwy projektu oraz nazwy i adresu projektodawcy.

Milena Piasecka, Edustacja.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA