REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo są środki unijne

Edustacja.pl
Portal szkoleniowy
Dla kogo są środki unijne
Dla kogo są środki unijne

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Pierwszą grupę stanowią beneficjenci: przedsiębiorcy, fundacje, organizacje pozarządowe (NGO), samorządy – jako instytucje, które prowadzą projekty pożytku społecznego.

REKLAMA

Projektodawcy (beneficjenci, wspomniane instytucje) mogą rozliczyć część kosztów działalności i zakupić sprzęt niezbędny dla realizacji przedsięwzięć, który po zakończeniu jego realizacji, pozostaje własnością beneficjenta. Wystarczy napisać spełniający odpowiednie kryteria projekt, złożyć we właściwej instytucji w czasie naboru wniosków i czekać na pojawienie się listy rankingowej.

REKLAMA

Nie jest to może aż tak łatwe, ponieważ wymagania odnośnie planowanych przedsięwzięć i wnioskodawców, a także sama ich liczba z roku na rok rosną, ale wystarczy potencjał, samozaparcie i dobre rozeznanie w temacie (warto pomyśleć o profesjonalnym doradztwie), a sukces zapuka do drzwi.

Drugą grupę stanowią uczestnicy projektów, czyli wielki kapitał ludzki, który jest przyczyną całego tego zamieszania. Z projektów czerpać może każdy – pod warunkiem, że spełnia specyficzne kryteria grupy docelowej, a te są wszelakie, innymi słowy: dla każdego coś dobrego. Udział w przedsięwzięciach tego typu jest bezpłatny dla osób prywatnych pod warunkiem, że podpiszą umowę uczestnictwa w projekcie szkoleniowo-doradczym lub umowę wsparcia o innym charakterze. 

Polecamy: Zarządzanie dotacjami unijnymi w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystać mogą także przedsiębiorcy, którzy chcą np. przeszkolić pracowników lub skorzystać z doradztwa, muszą jednak ponieść opłatę w wysokości 40, 30 lub 20 proc. wartości wsparcia (odpowiednio dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw).

System preferencyjny

REKLAMA

Aby ukierunkować wsparcie w ramach PO KL na wyrównywanie dysproporcji społecznych w dostępie do edukacji i rynku pracy, wprowadzono specjalny system preferencyjny dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Faworyzacja osób wykluczonych społecznie jest sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia zarówno projektodawców, którzy aby uzyskać dofinansowanie muszą zaplanować działania względem określonej grupy docelowej, jak i, oczywiście, samych zainteresowanych.

Projekty, choć koordynowane przez nadrzędne instytucje, realizowane są przez beneficjentów – projektodawców (przedsiębiorców, fundacje, organizacje pozarządowe, samorządy itd.) i to w ich gestii leży informowanie o udzielanym wsparciu i dotarcie do grupy docelowej. W tym celu zakładają strony internetowe dedykowane projektom, prowadzą rekrutację na konferencjach i seminariach, ogłaszają się na portalach edukacyjnych.

Gdzie szukać informacji

Aby wziąć udział w projekcie dofinansowanym ze środków unijnych warto skorzystać z jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych - wpisując np. „szkolenie z księgowości POKL Poznań” lub „doradztwo zawodowe dla bezrobotnych EFS Kalisz” – należy przy tym pamiętać, że darmowe wsparcie dofinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, stąd przydatne mogą się okazać dopiski „POKL” lub „EFS”. Jeśli chodzi o przedsięwzięcia dedykowane bezrobotnym, to informacją o ich realizacji dysponują także Powiatowe Urzędy Pracy. 

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

Kolejnym dobrym sposobem może okazać się przeszukanie zasobów szkoleniowych dużych portali edukacyjnych, które dysponują wyszukiwarkami dedykowanymi osobom zainteresowanym wsparciem w postaci kursów i szkoleń o wybranej tematyce, lokalizacji, dając jednocześnie możliwość zaznaczenia opcji „dofinansowane z EFS” (lub np. „darmowe”).

Ponadto, wszystkie projekty, które otrzymają dofinansowanie, znajdują się na listach rankingowych instytucji organizujących konkursy na dofinansowanie przedsięwzięć. Listy rankingowe są publikowane na stronach internetowych tychże instytucji – można tam znaleźć dane odnośnie nazwy projektu oraz nazwy i adresu projektodawcy.

Milena Piasecka, Edustacja.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA