REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P

REKLAMA

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy planują nowe inwestycje w swoich przedsiębiorstwach powinni zainteresować się możliwością dofinansowania swoich zamierzeń ze środków unijnych.

Taką szansę oferuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a konkretnie poddziałanie 5.2.1 „Wsparcie inwestycji mikroprzedsiębiorstw”. Co istotne działanie to zostało ukierunkowane wyłączenie na wsparcie mikroprzedsiębiorców, zatem mali i średni przedsiębiorcy powinni poszukać możliwości aplikowania o środki unijne w ramach pozostałych działań tego programu. W artykule przybliżę podstawowe zasady i warunki aplikowania o fundusze unijne na przedsięwzięcia inwestycyjne w mikroprzedsiębiorstwach. 

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach poddziałania 5.2.1 RPO WK-P mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy mają siedzibę i prowadzą działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przez siedzibę wnioskodawcy rozumie się także filię lub oddział przedsiębiorstwa. 

Przeczytaj również: Doradztwo dla MŚP w województwie lubelskim – działanie 1.7 RPO WL

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje są przyznawane na inwestycje, które zwiększają konkurencyjność mikroprzedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim poprzez ich unowocześnianie i poprawę efektywność działania. Docelowo inwestycje te mają doprowadzić do poprawy oferty wytwórczej, produktowej, usługowej i technologicznej przedsiębiorstw. Należy przez to rozumieć inwestycje związane z rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów / usług (w tym turystycznych). Wśród zadań kwalifikujących się do wsparcia unijnego są również działania polegające na zróżnicowaniu produkcji lub świadczenia usług poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów/usług. Ponadto przewiduje się wsparcie projektów polegających na wprowadzeniu zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług, skutkujące wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (w tym turystycznych). Warunkiem przyznania wsparcia jest utrzymanie lub zwiększenie zatrudnienia.

Wsparciem w ramach poddziałania 5.2.1. nie są objęte mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej, dla których przewidziane jest osobne działanie (objęte wsparciem w ramach Działania 6.2.) oraz projekty polegające na wdrażaniu ICT w mikroprzedsiębiorstwach (objęte wsparciem w ramach Działania 4.3.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 70% wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie. Przez wydatki kwalifikowane należy rozumieć tę część wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację projektu, które będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. Musimy pamiętać, że w przypadku mikroprzedsiębiorców określona została minimalna i maksymalna wartość projektów, która wynosi odpowiednio 50 tys. złotych oraz 500 tys. złotych. 

Przystępując do ubiegania się o środki unijne powinniśmy szczegółowo zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami instytucji zaangażowanych w realizację Programu. Tylko dokumentacja aplikacyjna przygotowana zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas naboru projektów, w tym dokumentów programowych warunkuje możliwość przyznania wsparcia. 

Szczegółowe informacje oraz wzory obowiązujących dokumentów znajdują się na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl i www.mojregion.eu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA