Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P
REKLAMA
REKLAMA
Taką szansę oferuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a konkretnie poddziałanie 5.2.1 „Wsparcie inwestycji mikroprzedsiębiorstw”. Co istotne działanie to zostało ukierunkowane wyłączenie na wsparcie mikroprzedsiębiorców, zatem mali i średni przedsiębiorcy powinni poszukać możliwości aplikowania o środki unijne w ramach pozostałych działań tego programu. W artykule przybliżę podstawowe zasady i warunki aplikowania o fundusze unijne na przedsięwzięcia inwestycyjne w mikroprzedsiębiorstwach.
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
O dofinansowanie w ramach poddziałania 5.2.1 RPO WK-P mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy mają siedzibę i prowadzą działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przez siedzibę wnioskodawcy rozumie się także filię lub oddział przedsiębiorstwa.
Przeczytaj również: Doradztwo dla MŚP w województwie lubelskim – działanie 1.7 RPO WL
Na co można otrzymać dotację?
REKLAMA
Dotacje są przyznawane na inwestycje, które zwiększają konkurencyjność mikroprzedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim poprzez ich unowocześnianie i poprawę efektywność działania. Docelowo inwestycje te mają doprowadzić do poprawy oferty wytwórczej, produktowej, usługowej i technologicznej przedsiębiorstw. Należy przez to rozumieć inwestycje związane z rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów / usług (w tym turystycznych). Wśród zadań kwalifikujących się do wsparcia unijnego są również działania polegające na zróżnicowaniu produkcji lub świadczenia usług poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów/usług. Ponadto przewiduje się wsparcie projektów polegających na wprowadzeniu zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług, skutkujące wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (w tym turystycznych). Warunkiem przyznania wsparcia jest utrzymanie lub zwiększenie zatrudnienia.
Wsparciem w ramach poddziałania 5.2.1. nie są objęte mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej, dla których przewidziane jest osobne działanie (objęte wsparciem w ramach Działania 6.2.) oraz projekty polegające na wdrażaniu ICT w mikroprzedsiębiorstwach (objęte wsparciem w ramach Działania 4.3.).
Polecamy: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce
W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?
REKLAMA
Mikroprzedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 70% wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie. Przez wydatki kwalifikowane należy rozumieć tę część wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację projektu, które będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. Musimy pamiętać, że w przypadku mikroprzedsiębiorców określona została minimalna i maksymalna wartość projektów, która wynosi odpowiednio 50 tys. złotych oraz 500 tys. złotych.
Przystępując do ubiegania się o środki unijne powinniśmy szczegółowo zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami instytucji zaangażowanych w realizację Programu. Tylko dokumentacja aplikacyjna przygotowana zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas naboru projektów, w tym dokumentów programowych warunkuje możliwość przyznania wsparcia.
Szczegółowe informacje oraz wzory obowiązujących dokumentów znajdują się na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl i www.mojregion.eu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.