REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa rozpoczynające funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku często zmuszone są do ponoszenia znacznych nakładów finansowych związanych z realizacją nowych inwestycji. Sytuacja ta dotyka zwłaszcza mikroprzedsiębiorców. W odpowiedzi na ich potrzeby, Unia Europejska przygotowała specjalny mechanizm finansowy.

Ten artykuł przedstawia podstawowe zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

REKLAMA

Mowa tu o działaniu 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, który wspiera mikroprzedsiębiorców w realizacji inwestycji przyczyniających się do poprawy oferty produktowej i technologicznej przedsiębiorstw. Za pomocą środków unijnych mikroprzedsiębiorcy będą mogli zakupić nowoczesny sprzęt i urządzenia, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku.

Kto może ubiegać się o dotację?

REKLAMA

O dotację z działania 1.1 mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekty na terenie województwa lubelskiego. Dodatkowo wymagane jest aby przedsiębiorstwa te rozpoczęły działalność gospodarczą tzn. uzyskały wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców, nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów. Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryterium dotyczącego okresu działalności przedsiębiorstwa mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach działania 1.2 RPO Województwa Lubelskiego.

W ramach RPO Województwa Lubelskiego nie przewiduje się udzielenia dofinansowania na założenie działalności gospodarczej. Takie wsparcie może zostać udzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dotację?

Dotacje w ramach tego działania mogą zostać przyznane m.in. na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub np. na modernizację środków produkcji w celu zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjnej przedsiębiorstwa. Przewiduje się także wspieranie projektów polegających na rozbudowie zakładu produkcyjnego w celu urozmaicenia jego oferty produktowej i wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług. Pomoc może być także udzielona przedsiębiorcom, którzy będą realizować inwestycje polegające na wprowadzeniu zasadniczej zmiany w procesie produkcyjnym istniejącego zakładu, rozbudowie przedsiębiorstwa.

Wydatek aby mógł być zakwalifikowany do refundacji musi być efektywny, racjonalny, możliwy do poniesienia, korzystny ekonomicznie, związany z projektem oraz rzetelnie udokumentowany.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. Istotne jest przy tym spełnienie dodatkowych wymogów formalnych w zakresie wartości projektu. Mianowicie wartość projektu o dofinansowanie którego ubiega się przedsiębiorca musi wynosić co najmniej 21,5 tys. złotych, nie więcej jednak niż 8 mln zł.

W przypadku projektów o wartości powyżej 8 mln złotych udzielenia wsparcie w ramach RPO WL nie będzie możliwe. Wsparcie projektów o takiej wartości jest udzielane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ubiegając się o dofinansowanie projektu polegającego na zakupie nowego urządzenia o wartości 200 tys. złotych netto, po spełnieniu wszystkich wymogów, będziemy mogli wnioskować o udzielenie wsparcia unijnego w wysokości do 140 tys. złotych.

Polecamy: Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA