REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa rozpoczynające funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku często zmuszone są do ponoszenia znacznych nakładów finansowych związanych z realizacją nowych inwestycji. Sytuacja ta dotyka zwłaszcza mikroprzedsiębiorców. W odpowiedzi na ich potrzeby, Unia Europejska przygotowała specjalny mechanizm finansowy.

Ten artykuł przedstawia podstawowe zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

REKLAMA

Mowa tu o działaniu 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, który wspiera mikroprzedsiębiorców w realizacji inwestycji przyczyniających się do poprawy oferty produktowej i technologicznej przedsiębiorstw. Za pomocą środków unijnych mikroprzedsiębiorcy będą mogli zakupić nowoczesny sprzęt i urządzenia, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku.

Kto może ubiegać się o dotację?

REKLAMA

O dotację z działania 1.1 mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekty na terenie województwa lubelskiego. Dodatkowo wymagane jest aby przedsiębiorstwa te rozpoczęły działalność gospodarczą tzn. uzyskały wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców, nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów. Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryterium dotyczącego okresu działalności przedsiębiorstwa mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach działania 1.2 RPO Województwa Lubelskiego.

W ramach RPO Województwa Lubelskiego nie przewiduje się udzielenia dofinansowania na założenie działalności gospodarczej. Takie wsparcie może zostać udzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dotację?

Dotacje w ramach tego działania mogą zostać przyznane m.in. na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub np. na modernizację środków produkcji w celu zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjnej przedsiębiorstwa. Przewiduje się także wspieranie projektów polegających na rozbudowie zakładu produkcyjnego w celu urozmaicenia jego oferty produktowej i wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług. Pomoc może być także udzielona przedsiębiorcom, którzy będą realizować inwestycje polegające na wprowadzeniu zasadniczej zmiany w procesie produkcyjnym istniejącego zakładu, rozbudowie przedsiębiorstwa.

Wydatek aby mógł być zakwalifikowany do refundacji musi być efektywny, racjonalny, możliwy do poniesienia, korzystny ekonomicznie, związany z projektem oraz rzetelnie udokumentowany.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. Istotne jest przy tym spełnienie dodatkowych wymogów formalnych w zakresie wartości projektu. Mianowicie wartość projektu o dofinansowanie którego ubiega się przedsiębiorca musi wynosić co najmniej 21,5 tys. złotych, nie więcej jednak niż 8 mln zł.

W przypadku projektów o wartości powyżej 8 mln złotych udzielenia wsparcie w ramach RPO WL nie będzie możliwe. Wsparcie projektów o takiej wartości jest udzielane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ubiegając się o dofinansowanie projektu polegającego na zakupie nowego urządzenia o wartości 200 tys. złotych netto, po spełnieniu wszystkich wymogów, będziemy mogli wnioskować o udzielenie wsparcia unijnego w wysokości do 140 tys. złotych.

Polecamy: Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA