reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Przedsiębiorstwa rozpoczynające funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku często zmuszone są do ponoszenia znacznych nakładów finansowych związanych z realizacją nowych inwestycji. Sytuacja ta dotyka zwłaszcza mikroprzedsiębiorców. W odpowiedzi na ich potrzeby, Unia Europejska przygotowała specjalny mechanizm finansowy.

Ten artykuł przedstawia podstawowe zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Mowa tu o działaniu 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, który wspiera mikroprzedsiębiorców w realizacji inwestycji przyczyniających się do poprawy oferty produktowej i technologicznej przedsiębiorstw. Za pomocą środków unijnych mikroprzedsiębiorcy będą mogli zakupić nowoczesny sprzęt i urządzenia, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację z działania 1.1 mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekty na terenie województwa lubelskiego. Dodatkowo wymagane jest aby przedsiębiorstwa te rozpoczęły działalność gospodarczą tzn. uzyskały wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców, nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów. Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryterium dotyczącego okresu działalności przedsiębiorstwa mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach działania 1.2 RPO Województwa Lubelskiego.

W ramach RPO Województwa Lubelskiego nie przewiduje się udzielenia dofinansowania na założenie działalności gospodarczej. Takie wsparcie może zostać udzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Na co można otrzymać dotację?

Dotacje w ramach tego działania mogą zostać przyznane m.in. na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub np. na modernizację środków produkcji w celu zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjnej przedsiębiorstwa. Przewiduje się także wspieranie projektów polegających na rozbudowie zakładu produkcyjnego w celu urozmaicenia jego oferty produktowej i wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług. Pomoc może być także udzielona przedsiębiorcom, którzy będą realizować inwestycje polegające na wprowadzeniu zasadniczej zmiany w procesie produkcyjnym istniejącego zakładu, rozbudowie przedsiębiorstwa.

Wydatek aby mógł być zakwalifikowany do refundacji musi być efektywny, racjonalny, możliwy do poniesienia, korzystny ekonomicznie, związany z projektem oraz rzetelnie udokumentowany.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. Istotne jest przy tym spełnienie dodatkowych wymogów formalnych w zakresie wartości projektu. Mianowicie wartość projektu o dofinansowanie którego ubiega się przedsiębiorca musi wynosić co najmniej 21,5 tys. złotych, nie więcej jednak niż 8 mln zł.

W przypadku projektów o wartości powyżej 8 mln złotych udzielenia wsparcie w ramach RPO WL nie będzie możliwe. Wsparcie projektów o takiej wartości jest udzielane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ubiegając się o dofinansowanie projektu polegającego na zakupie nowego urządzenia o wartości 200 tys. złotych netto, po spełnieniu wszystkich wymogów, będziemy mogli wnioskować o udzielenie wsparcia unijnego w wysokości do 140 tys. złotych.

Polecamy: Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama