REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność na obszarze Dolnego Śląska i chcesz pozyskać fundusze na realizacje swojej nowej inwestycji ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, których znajomość jest niezbędna do aplikowania o środki unijne.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. W przypadku województwa dolnośląskiego jest to Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego, a konkretnie priorytet 1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W tym artykule przedstawię warunki i zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat (schemat 1.1.E).

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

Dotację może otrzymać firma, która zatrudnia mniej niż 10 osób i osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (lub suma aktywów jego bilansu nie przekracza równowartości w złotych 2 milionów euro). Ponadto, jak wskazano powyżej, firma ta została zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym mniej niż dwa lata temu. Okres ten liczony jest od daty rejestracji firmy do dnia rejestracji wniosku o dofinansowanie. Ponadto od potencjalnych wnioskodawców wymaga się, aby prowadzili oni swoją działalność na Dolnym Śląsku, przy czym nie musi znajdować się tu centrala firmy, lecz np. jej oddział.

Przeczytaj również: Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje przyznawane są na inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa poprzez rozszerzenie jego działalności lub na rozbudowę firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów związanych z realizacją projektu i poniesionych np. na zakup maszyn i urządzeń, zakup nieruchomości, materiałów i robót budowlanych jeśli ich zakup jest konieczny dla modernizacji/rozbudowy pomieszczeń. Ponadto przewiduje się zwrot kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na zakup oprogramowania czy licencji komputerowych, niezbędnych z punktu widzenia powodzenia całego projektu. 

Dotacja może być przyznana wyłącznie na realizację nowej inwestycji. Oznacza to, że w ramach tego działania nie są dofinansowane wydatki związane np. z odtworzeniem zdolności produkcyjnych (zastąpieniem starych maszyn, nowymi itd.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach tego działania mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 60% wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Przez wydatki kwalifikowane należy rozumieć tę część wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację projektu, które będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych.

Musimy pamiętać, że w przypadku mikroprzedsiębiorców określone zostały minimalne i maksymalne wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie. Są to odpowiednio 40 tys. złotych netto oraz 800 tys. złotych netto. 

Zgodnie z warunkami konkursu, mikroprzedsiębiorca zamierza zakupić maszynę do swojego przedsiębiorstwa. Koszt takiej maszyny wynosi 122 tys. złotych brutto (100 tys. złotych netto). Koszt całkowity netto równy jest 100% wysokości kosztów kwalifikowanych projektu (zakup maszyny). Co oznacza, iż dotacja ze środków wspólnotowych może w tym przypadku wynieść do 60 tyś. złotych (60% wysokości wydatków kwalifikowanych). 

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Musimy pamiętać, iż przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej powinniśmy szczegółowo zapoznać się z warunkami i zasadami naboru projektów do konkretnego działania, w tym z dokumentacją konkursową oraz wytycznymi i zaleceniami poszczególnych instytucji. 

W przypadku działania 1.1 funkcję instytucji odpowiedzialnej za obsługę przedsiębiorców pełni Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (http://www.dip.dolnyslask.pl).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA