REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność na obszarze Dolnego Śląska i chcesz pozyskać fundusze na realizacje swojej nowej inwestycji ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, których znajomość jest niezbędna do aplikowania o środki unijne.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. W przypadku województwa dolnośląskiego jest to Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego, a konkretnie priorytet 1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W tym artykule przedstawię warunki i zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat (schemat 1.1.E).

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

Dotację może otrzymać firma, która zatrudnia mniej niż 10 osób i osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (lub suma aktywów jego bilansu nie przekracza równowartości w złotych 2 milionów euro). Ponadto, jak wskazano powyżej, firma ta została zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym mniej niż dwa lata temu. Okres ten liczony jest od daty rejestracji firmy do dnia rejestracji wniosku o dofinansowanie. Ponadto od potencjalnych wnioskodawców wymaga się, aby prowadzili oni swoją działalność na Dolnym Śląsku, przy czym nie musi znajdować się tu centrala firmy, lecz np. jej oddział.

Przeczytaj również: Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje przyznawane są na inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa poprzez rozszerzenie jego działalności lub na rozbudowę firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów związanych z realizacją projektu i poniesionych np. na zakup maszyn i urządzeń, zakup nieruchomości, materiałów i robót budowlanych jeśli ich zakup jest konieczny dla modernizacji/rozbudowy pomieszczeń. Ponadto przewiduje się zwrot kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na zakup oprogramowania czy licencji komputerowych, niezbędnych z punktu widzenia powodzenia całego projektu. 

Dotacja może być przyznana wyłącznie na realizację nowej inwestycji. Oznacza to, że w ramach tego działania nie są dofinansowane wydatki związane np. z odtworzeniem zdolności produkcyjnych (zastąpieniem starych maszyn, nowymi itd.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach tego działania mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 60% wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Przez wydatki kwalifikowane należy rozumieć tę część wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację projektu, które będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych.

Musimy pamiętać, że w przypadku mikroprzedsiębiorców określone zostały minimalne i maksymalne wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie. Są to odpowiednio 40 tys. złotych netto oraz 800 tys. złotych netto. 

Zgodnie z warunkami konkursu, mikroprzedsiębiorca zamierza zakupić maszynę do swojego przedsiębiorstwa. Koszt takiej maszyny wynosi 122 tys. złotych brutto (100 tys. złotych netto). Koszt całkowity netto równy jest 100% wysokości kosztów kwalifikowanych projektu (zakup maszyny). Co oznacza, iż dotacja ze środków wspólnotowych może w tym przypadku wynieść do 60 tyś. złotych (60% wysokości wydatków kwalifikowanych). 

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Musimy pamiętać, iż przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej powinniśmy szczegółowo zapoznać się z warunkami i zasadami naboru projektów do konkretnego działania, w tym z dokumentacją konkursową oraz wytycznymi i zaleceniami poszczególnych instytucji. 

W przypadku działania 1.1 funkcję instytucji odpowiedzialnej za obsługę przedsiębiorców pełni Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (http://www.dip.dolnyslask.pl).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA