REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P
Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozwijać swoje firmy poprzez nowe inwestycje powinni zainteresować się możliwościami wsparcia finansowego jakie oferuje Unia Europejska w obecnym okresie programowania.

Aplikowanie o środki unijne jest co prawda procesem czasochłonnym, ale osiągnięte korzyści w pełni rekompensują poniesione nakłady i włożony trud. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom zainteresowanym tą formą wsparcia podstawowe warunki i możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

REKLAMA

Mowa tu o działaniu 5.2.2 „Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw”, które wspiera przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego w finansowaniu nowych inwestycji, przyczyniających się do wzrostu konkurencyjności i poziomu zatrudnienia.

Przeczytaj również: Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P

Kto może ubiegać się o dotację?

O wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogą wnioskować przedsiębiorstwa, w tym również mikroprzedsiębiorstwa mające siedzibę i prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działające minimum 12 miesięcy. Dopuszcza się możliwość, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowany jest oddział lub firma wnioskodawcy, przy czym fakt ten musi być potwierdzony dokumentami rejestrowymi. Możliwość ubiegania się o środki unijne w ramach tego działania udostępniono również mikroprzedsiębiorcom, którzy mogą aplikować o środki z działania 5.2.1. Jednakże w przypadku działania 5.2.2 określono, że dla mikroprzedsiębiorców minimalna wartość realizowanego projektu musi wynieść powyżej 500 tys. złotych. 

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dokumenty programowe przewidują szereg wydatków, o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca realizujący projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Można tu mówić o wydatkach poniesionych na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, która doprowadzi do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów / usług (w tym turystycznych), zróżnicowanie produkcji lub świadczenia usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów /usług (w tym turystycznych) oraz działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług skutkujące wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (w tym turystycznych). Wszystkie te działania mają docelowo prowadzić do zwiększenie zdolności wytwórczych, produkcyjnych, usługowych danego przedsiębiorstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparciem w ramach działania 5.2.2. nie będą objęte przedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej, dla których przewidziane jest osobne działanie (objęte wsparciem w ramach Działania 6.2 oraz projekty polegające na wdrażaniu ICT w przedsiębiorstwach – objęte wsparciem w ramach Działania 4.3.

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki które potencjalnie mogą podlegać dofinansowaniu unijnemu dotyczą zarówno kosztów poniesionych na etapie przygotowawczym projektu jak również inwestycyjnym. W ramach pierwszego typu wydatków, dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać koszty związane z m.in. przygotowaniem dokumentacji projektowej, technicznej, przetargowej czy biznesplanu. W ramach etapu inwestycyjnego potencjalnemu dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać wydatki poniesione przez przedsiębiorcę m.in. na zakup nieruchomości, gruntów, dzierżawę, prace geodezyjne, budowlano-montaże, wykończeniowe, instalacyjne, rozbiórkowe itd. 

Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawiera załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WK-P. Dokument dostępny jest na stronie internetowej http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl)

Zapoznaj się z: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie swoich projektów mogą otrzymać pokrycie maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Poziom dofinansowania jest uzależniony od statusu przedsiębiorcy tj. od tego czy należy do sektora mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Pozostała część wydatków kwalifikowanych oraz ewentualnie wydatków niekwalifikowanych wnioskodawca jest zobowiązany zapewnić we własnym zakresie. Określono również minimalną wartość projektu, którego spełnienie jest obligatoryjne do aplikowania o środki w ramach tego działania, wynosi ono odpowiednio dla mikroprzedsębiorstw – powyżej 500 tys. złotych, dla małych i średnich – 100 tyś. złotych, dużych – 500 tyś. złotych. 

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA