Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P
REKLAMA
REKLAMA
Aplikowanie o środki unijne jest co prawda procesem czasochłonnym, ale osiągnięte korzyści w pełni rekompensują poniesione nakłady i włożony trud. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom zainteresowanym tą formą wsparcia podstawowe warunki i możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
REKLAMA
Mowa tu o działaniu 5.2.2 „Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw”, które wspiera przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego w finansowaniu nowych inwestycji, przyczyniających się do wzrostu konkurencyjności i poziomu zatrudnienia.
Przeczytaj również: Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P
Kto może ubiegać się o dotację?
O wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogą wnioskować przedsiębiorstwa, w tym również mikroprzedsiębiorstwa mające siedzibę i prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działające minimum 12 miesięcy. Dopuszcza się możliwość, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowany jest oddział lub firma wnioskodawcy, przy czym fakt ten musi być potwierdzony dokumentami rejestrowymi. Możliwość ubiegania się o środki unijne w ramach tego działania udostępniono również mikroprzedsiębiorcom, którzy mogą aplikować o środki z działania 5.2.1. Jednakże w przypadku działania 5.2.2 określono, że dla mikroprzedsiębiorców minimalna wartość realizowanego projektu musi wynieść powyżej 500 tys. złotych.
Na co można otrzymać dotację?
REKLAMA
Dokumenty programowe przewidują szereg wydatków, o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca realizujący projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Można tu mówić o wydatkach poniesionych na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, która doprowadzi do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów / usług (w tym turystycznych), zróżnicowanie produkcji lub świadczenia usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów /usług (w tym turystycznych) oraz działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług skutkujące wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (w tym turystycznych). Wszystkie te działania mają docelowo prowadzić do zwiększenie zdolności wytwórczych, produkcyjnych, usługowych danego przedsiębiorstwa.
Wsparciem w ramach działania 5.2.2. nie będą objęte przedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej, dla których przewidziane jest osobne działanie (objęte wsparciem w ramach Działania 6.2 oraz projekty polegające na wdrażaniu ICT w przedsiębiorstwach – objęte wsparciem w ramach Działania 4.3.
Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki które potencjalnie mogą podlegać dofinansowaniu unijnemu dotyczą zarówno kosztów poniesionych na etapie przygotowawczym projektu jak również inwestycyjnym. W ramach pierwszego typu wydatków, dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać koszty związane z m.in. przygotowaniem dokumentacji projektowej, technicznej, przetargowej czy biznesplanu. W ramach etapu inwestycyjnego potencjalnemu dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać wydatki poniesione przez przedsiębiorcę m.in. na zakup nieruchomości, gruntów, dzierżawę, prace geodezyjne, budowlano-montaże, wykończeniowe, instalacyjne, rozbiórkowe itd.
Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawiera załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WK-P. Dokument dostępny jest na stronie internetowej http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl)
Zapoznaj się z: ABC funduszy unijnych
W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?
REKLAMA
Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie swoich projektów mogą otrzymać pokrycie maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Poziom dofinansowania jest uzależniony od statusu przedsiębiorcy tj. od tego czy należy do sektora mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Pozostała część wydatków kwalifikowanych oraz ewentualnie wydatków niekwalifikowanych wnioskodawca jest zobowiązany zapewnić we własnym zakresie. Określono również minimalną wartość projektu, którego spełnienie jest obligatoryjne do aplikowania o środki w ramach tego działania, wynosi ono odpowiednio dla mikroprzedsębiorstw – powyżej 500 tys. złotych, dla małych i średnich – 100 tyś. złotych, dużych – 500 tyś. złotych.
Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.