REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P
Dotacje na inwestycje dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – działanie 5.2, poddziałanie 5.2.2 RPO WK-P

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozwijać swoje firmy poprzez nowe inwestycje powinni zainteresować się możliwościami wsparcia finansowego jakie oferuje Unia Europejska w obecnym okresie programowania.

Aplikowanie o środki unijne jest co prawda procesem czasochłonnym, ale osiągnięte korzyści w pełni rekompensują poniesione nakłady i włożony trud. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom zainteresowanym tą formą wsparcia podstawowe warunki i możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

REKLAMA

Mowa tu o działaniu 5.2.2 „Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw”, które wspiera przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego w finansowaniu nowych inwestycji, przyczyniających się do wzrostu konkurencyjności i poziomu zatrudnienia.

Przeczytaj również: Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 5.2, poddziałanie 5.2.1 RPO WK-P

Kto może ubiegać się o dotację?

O wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogą wnioskować przedsiębiorstwa, w tym również mikroprzedsiębiorstwa mające siedzibę i prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działające minimum 12 miesięcy. Dopuszcza się możliwość, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowany jest oddział lub firma wnioskodawcy, przy czym fakt ten musi być potwierdzony dokumentami rejestrowymi. Możliwość ubiegania się o środki unijne w ramach tego działania udostępniono również mikroprzedsiębiorcom, którzy mogą aplikować o środki z działania 5.2.1. Jednakże w przypadku działania 5.2.2 określono, że dla mikroprzedsiębiorców minimalna wartość realizowanego projektu musi wynieść powyżej 500 tys. złotych. 

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dokumenty programowe przewidują szereg wydatków, o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca realizujący projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Można tu mówić o wydatkach poniesionych na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, która doprowadzi do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów / usług (w tym turystycznych), zróżnicowanie produkcji lub świadczenia usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów /usług (w tym turystycznych) oraz działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług skutkujące wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (w tym turystycznych). Wszystkie te działania mają docelowo prowadzić do zwiększenie zdolności wytwórczych, produkcyjnych, usługowych danego przedsiębiorstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparciem w ramach działania 5.2.2. nie będą objęte przedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej, dla których przewidziane jest osobne działanie (objęte wsparciem w ramach Działania 6.2 oraz projekty polegające na wdrażaniu ICT w przedsiębiorstwach – objęte wsparciem w ramach Działania 4.3.

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki które potencjalnie mogą podlegać dofinansowaniu unijnemu dotyczą zarówno kosztów poniesionych na etapie przygotowawczym projektu jak również inwestycyjnym. W ramach pierwszego typu wydatków, dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać koszty związane z m.in. przygotowaniem dokumentacji projektowej, technicznej, przetargowej czy biznesplanu. W ramach etapu inwestycyjnego potencjalnemu dofinansowaniu unijnemu mogą podlegać wydatki poniesione przez przedsiębiorcę m.in. na zakup nieruchomości, gruntów, dzierżawę, prace geodezyjne, budowlano-montaże, wykończeniowe, instalacyjne, rozbiórkowe itd. 

Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawiera załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WK-P. Dokument dostępny jest na stronie internetowej http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl)

Zapoznaj się z: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie swoich projektów mogą otrzymać pokrycie maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Poziom dofinansowania jest uzależniony od statusu przedsiębiorcy tj. od tego czy należy do sektora mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Pozostała część wydatków kwalifikowanych oraz ewentualnie wydatków niekwalifikowanych wnioskodawca jest zobowiązany zapewnić we własnym zakresie. Określono również minimalną wartość projektu, którego spełnienie jest obligatoryjne do aplikowania o środki w ramach tego działania, wynosi ono odpowiednio dla mikroprzedsębiorstw – powyżej 500 tys. złotych, dla małych i średnich – 100 tyś. złotych, dużych – 500 tyś. złotych. 

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA