| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Pozyskanie środków publicznych przez przedsiębiorstwo powinno zostać poprzedzone szczegółowym zapoznaniem się z kilkoma dokumentami.

Ze względu na swoją obszerność są one często pomijane na etapie prac nad wnioskiem o dofinansowanie projektu. Ponieważ czytelnik dowiedział się już, jakie operacje są możliwe do sfinansowania w ramach programów operacyjnych, poniżej przedstawione zostaną najważniejsze z punktu widzenia wnioskodawcy aspekty poszczególnych dokumentów.

Program operacyjny

Program operacyjny jest pierwszym dokumentem, z którym powinien zapoznać się potencjalny beneficjent. Każdy z programów operacyjnych zawiera kilka ważnych informacji, które należy bezwzględnie przedstawić we wniosku o dofinansowanie projektu. Poszczególne programy operacyjne są możliwe do uzyskania w wersji elektronicznej na stronach instytucji wdrażających poszczególne działania.

Polecamy: Fundusze unijne

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego

Dokument ten zawiera najważniejsze z punktu widzenia procesu aplikacji o środki europejskie informacje i powinien być bardzo szczegółowo przeczytany przez beneficjenta. Dokument ten jest dostępny w wersji elektronicznej na stronach internetowych instytucji wdrażających, warto także pamiętać, że podlega on częstym uaktualnieniom i beneficjent powinien nabrać nawyku weryfikowania, czy pracuje na aktualnej wersji.

Dokumentacja konkursowa

Dotacje udzielane MSP współfinansowane ze środków europejskich są rozdzielane w ramach konkursów ogłaszanych przez Instytucje Wdrażające. Każda z instytucji posiada swoją stronę internetową, na której znajdują się informacje o harmonogramie ogłaszania konkursów i szczegółowe informacje konkursowe.

Dotychczasowe wyniki konkursów

Każda instytucja wdrażająca jest zobowiązana do publikowania wyników konkursów. Ponieważ dotychczas w ramach każdego z działań zrealizowano co najmniej jeden konkurs, warto zatem zapoznać się z jego wynikami, w kontekście wartości przyznanego dofinansowania oraz nazwy podmiotów realizujących już projekty.

Polecamy: Zakładam firmę

Każda instytucja wdrażająca jest zobowiązana do publikowania wyników konkursów. Ponieważ dotychczas w ramach każdego z działań zrealizowano co najmniej jeden konkurs, warto zatem zapoznać się z jego wynikami, w kontekście wartości przyznanego dofinansowania oraz nazwy podmiotów realizujących już projekty.
Opisane powyżej najważniejsze dokumenty pozwolą przygotować się do sporządzenia założeń organizacyjnych, czasowych oraz formalnych w zakresie przygotowywanego wniosku o dofinansowanie projektu. Następnym etapem powinno być przygotowanie założeń finansowych projektu, a zatem zmierzenie się z frapującym zagadnieniem kwalifikowalności.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »