Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II
REKLAMA
REKLAMA
Podmioty zainteresowane otrzymaniem wsparcia na tego typu inwestycje ponoszą różne kategorie kosztów. Zazwyczaj tylko część z nich będzie mogła zostać uznana za kwalifikowane i będzie podlegać refundacji ze środków unijnych. W tej części artykułu przybliżę specyficzne kategorie wydatków ponoszonych przez wnioskodawców w związku z realizacją projektów w działaniu III.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego jak również maksymalne wysokości unijnego dofinansowania, o które będzie mógł się starać wnioskodawca projektu.
REKLAMA
Koszty kwalifikowane
Do specyficznych wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektów z działania III. 3 należy zaliczyć:
- zakup specjalistycznych usług doradczych związanych z przygotowaniem do wdrożenia oraz bezpośrednim wdrożeniem zakupionej lub wytworzonej aparatury B+R,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania,
- wydatki na uzyskanie patentu i doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej wraz z opłatami za pierwsze zgłoszenie patentowe będące bezpośrednim wynikiem realizowanego projektu,
- wydatki kwalifikowane dla projektów inwestycyjnych, w tym wydatki na certyfikacje związane z wprowadzeniem produktu lub usługi na rynek oraz zakup, wytworzenie, instalacja i uruchomienie aparatury lub sprzętu naukowo-badawczego zaliczanego do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze,
- wydatki kwalifikowane dla projektów badawczych (B+R), w tym m.in. wydatki ponoszone na wynagrodzenie personelu (naukowcy, pracownicy techniczni), wydatki na doradztwo i usługi równoważne wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prac badawczych, w szczególności koszt badań, wiedzy technicznej i patentów nabytych ze źródeł zewnętrznych po cenach rynkowych.
Zobacz również Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I
REKLAMA
Ponadto przewiduje się możliwość sfinansowania wydatków związanych z cross-financingiem (do wysokości 10% wydatków kwalifikowane projektu) na np. pracę trenerów i szkoleniowców, wynajem pomieszczeń do przeprowadzenia szkoleń, przygotowanie materiałów szkoleniowych.
Kategorie wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych szczegółowo określa dokument „Zasady kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”, który zamieszczony jest na stronie internetowej www.cop.lodzkie.pl i www.rpo.lodzkie.pl.
Wysokość unijnej dotacji
Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową przyjęto, że maksymalny poziom dofinansowania projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013 wynosi 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
Polecamy serwis Zakładam firmę
REKLAMA
W przypadku ubiegania się o dofinansowanie średniego przedsiębiorcy (z wyłączeniem sektora transportu) poziom ten może ulec zwiększeniu o 10 punktów procentowych. Jeszcze większy udział środków unijnych w budżecie projektu może zostać zapewniony dla przedsięwzięć realizowanych przez mikro i małych przedsiębiorców. Otóż w tym przypadku mogą oni starać się o dofinansowanie w wysokości do 70% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku wnioskowania o wsparcie unijne na realizację projektu w ramach działania III.3 RPO Województwa Łódzkiego, przedsiębiorca jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego na poziomie odpowiednio 50%, 40% lub 30% w zależności od statusu przedsiębiorstwa.
Istnieje jeszcze jeden dodatkowy warunek, który powinniśmy uwzględnić w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej do tego konkursu. Mianowicie chodzi o maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych, które występują w projekcie. W zakresie od typu przedsięwzięcia wysokość ta nie może przekroczyć: w zakresie infrastruktury B + R – 4 mln PLN, w zakresie zakupu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B + R oraz projektów celowych – 400 tyś. PLN.
Przed aplikowaniem o środki unijne w ramach tego konkursu, potencjalni wnioskodawcy powinni zapoznać się z obowiązującą dokumentacją konkursową, w tym regulaminem konkursu oraz aktualnymi wzorami formularzy wniosków o dofinansowanie oraz załącznikami do wniosku. Są one dostępne pod adresem: http://www.cop.lodzkie.pl/ .
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.