| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać wyniki prac badawczych na potrzeby rozwoju swoich firm powinni zainteresować się możliwościami wsparcia, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Jest, o co walczyć, gdyż na realizację projektów w ramach konkursu przeznaczono ponad 27 mln PLN.

Konkurs, o którym mowa powyżej odbywa się w ramach działania III.3 „Rozwój B+R w przedsiębiorstwach” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Jest to konkurs zamknięty, co oznacza, że nabór wniosków o dofinansowanie jest prowadzony w określonym terminie. W tym przypadku kompletną dokumentację aplikacyjną należy składać lub przesłać do siedziby Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi jako instytucji organizującej konkurs, w terminie od 11 maja do 23 czerwca 2010 roku. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to listopad 2010 r.

Kto może ubiegać się o dotację?

W ramach obecnego konkursu o dofinansowanie projektów mogą starać się 3 grupy podmiotów tzn. mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa oraz średnie przedsiębiorstwa – rozumieniu przepisów unijnych jak również partnerstwa małych i średnich przedsiębiorstw oraz partnerstwa MŚP z jednostkami naukowymi, konsorcjami naukowymi. W przypadku, gdy wnioskodawcą/beneficjentem są partnerstwa małych i średnich przedsiębiorstw konieczne jest zawarcie stosownej umowy/porozumienia pomiędzy wnioskodawcą/beneficjentem – liderem projektu a partnerami.

Taka umowa/porozumienie powinna określać co najmniej zadania partnerów, odpowiedzialność stron, zasady wspólnego zarządzania projektem oraz sposób przekazywania przez lidera środków finansowych na pokrycie niezbędnych kosztów ponoszonych przez partnerów na realizację zadań w ramach projektu, partycypacji w budżecie projektu oraz sposób finansowania przedsięwzięcia.

Porównaj: Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część I

Na co można otrzymać dotację?

Wsparcie przewidziane jest dla projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac badawczo – rozwojowych oraz przeprowadzeniu, wdrożeniu projektów celowych obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne. Na dofinansowanie mogą liczyć również projekty dotyczące zakupu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R, wdrożenia innowacyjnych procesów produkcyjnych, tworzenia nowych produktów, a także certyfikacji w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Polecamy serwis Mała firma

W związku z przygotowaniem i realizacją projektu, wnioskodawca ponosi wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane. Musimy pamiętać, że tylko wydatki kwalifikowane poniesione na zasadach określonych w dokumentacji programowej i konkursowej podlegają dofinansowaniu unijnemu. Wydatki niekwalifikowane nie mogą zostać sfinansowane ze środków europejskich i pokrywane są przez wnioskodawcę ze środków własnych. 

Okres realizacji projektów nie może być dłuższy niż do 30 czerwca 2013 roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »