REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Michał Tchórzewski
Kierownik działu audytów SmartConsulting
Kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Kredyt Technologiczny, zaciągnąć można w kilkunastu bankach komercyjnych, m.in. w Banku Millenium i BPH. Co do zasady jest to zwykły kredyt inwestycyjny, przy czym oprocentowanie tego kredytu nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki, a warunki jego udzielania nie mogą być mniej korzystne niż przy innych kredytach inwestycyjnych. 

REKLAMA

Premię Technologiczną zaś, można otrzymać po spełnieniu kilku warunków i jest ona dofinansowaniem przekazywanym kredytobiorcy jako umorzenie części jego zobowiązania.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Warunki ubiegania się o kredyt i premię technologiczną

Oto jak wygląda w ogólności proces ubiegania się o kredyt i premię technologiczną:

REKLAMA

1. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb inwestycyjnych firma składa wniosek o kredyt technologiczny w jednym z banków komercyjnych. Wraz z tym wnioskiem firma może od razu złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej, chociaż może go złożyć także w późniejszym okresie. Bank komercyjny ma na ocenę wniosku kredytowego 60 dni, zaś wniosek o przyznanie premii technologicznej trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma na jego ocenę czas do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na etapie pisania wniosku o przyznanie premii, należy zwrócić uwagę na to, żeby wniosek zawierał dokładny opis inwestycji, oraz już wtedy należy zadbać o to, aby technologia będąca przedmiotem wniosku była objęta ochroną prawa własności przemysłowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż procedura patentowa jest procedurą, która może trwać nawet kilka lat, dopuszcza się, aby na etapie składania wniosku o premię technologiczną, ta procedura była jedynie rozpoczęta. 

2. Efektem oceny wniosku kredytowego jest udzielenie promesy, lub umowy kredytowej warunkowej. Efektem oceny wniosku o premię, jest promesa premii technologicznej. Inwestycja może zostać rozpoczęta po otrzymaniu promesy premii technologicznej, czyli 1-2 miesięcy od złożenia wniosku o przyznanie premii technologicznej. 

Porównaj Dotacje unijne - dwie strony medalu

3. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy o udzielenie premii technologicznej, firma musi osiągnąć zakładane pułapy sprzedaży wyrobu wytworzonego za pomocą tej nowej technologii będącej przedmiotem wniosku. Pułapy te są ściśle związane z możliwością otrzymania premii technologicznej. 

Działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Oto główne wymagania i informacje dotyczące działania 4.3, w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego:

1. Aplikować o środki może mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

2. Kredyt technologiczny może być przyznany na 75% wartości inwestycji, przy czym pozostałe 25% może pochodzić również z innego kredytu lub pożyczki. Premia technologiczna zaś, może być przyznana na zasadzie pomocy publicznej, zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej.