REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Michał Tchórzewski
Kierownik działu audytów SmartConsulting
Kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Kredyt Technologiczny, zaciągnąć można w kilkunastu bankach komercyjnych, m.in. w Banku Millenium i BPH. Co do zasady jest to zwykły kredyt inwestycyjny, przy czym oprocentowanie tego kredytu nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki, a warunki jego udzielania nie mogą być mniej korzystne niż przy innych kredytach inwestycyjnych. 

REKLAMA

Premię Technologiczną zaś, można otrzymać po spełnieniu kilku warunków i jest ona dofinansowaniem przekazywanym kredytobiorcy jako umorzenie części jego zobowiązania.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Warunki ubiegania się o kredyt i premię technologiczną

Oto jak wygląda w ogólności proces ubiegania się o kredyt i premię technologiczną:

REKLAMA

1. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb inwestycyjnych firma składa wniosek o kredyt technologiczny w jednym z banków komercyjnych. Wraz z tym wnioskiem firma może od razu złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej, chociaż może go złożyć także w późniejszym okresie. Bank komercyjny ma na ocenę wniosku kredytowego 60 dni, zaś wniosek o przyznanie premii technologicznej trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma na jego ocenę czas do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na etapie pisania wniosku o przyznanie premii, należy zwrócić uwagę na to, żeby wniosek zawierał dokładny opis inwestycji, oraz już wtedy należy zadbać o to, aby technologia będąca przedmiotem wniosku była objęta ochroną prawa własności przemysłowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż procedura patentowa jest procedurą, która może trwać nawet kilka lat, dopuszcza się, aby na etapie składania wniosku o premię technologiczną, ta procedura była jedynie rozpoczęta. 

2. Efektem oceny wniosku kredytowego jest udzielenie promesy, lub umowy kredytowej warunkowej. Efektem oceny wniosku o premię, jest promesa premii technologicznej. Inwestycja może zostać rozpoczęta po otrzymaniu promesy premii technologicznej, czyli 1-2 miesięcy od złożenia wniosku o przyznanie premii technologicznej. 

Porównaj Dotacje unijne - dwie strony medalu

3. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy o udzielenie premii technologicznej, firma musi osiągnąć zakładane pułapy sprzedaży wyrobu wytworzonego za pomocą tej nowej technologii będącej przedmiotem wniosku. Pułapy te są ściśle związane z możliwością otrzymania premii technologicznej. 

Działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Oto główne wymagania i informacje dotyczące działania 4.3, w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego:

1. Aplikować o środki może mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

2. Kredyt technologiczny może być przyznany na 75% wartości inwestycji, przy czym pozostałe 25% może pochodzić również z innego kredytu lub pożyczki. Premia technologiczna zaś, może być przyznana na zasadzie pomocy publicznej, zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej. 

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA