reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Kredyt Technologiczny, zaciągnąć można w kilkunastu bankach komercyjnych, m.in. w Banku Millenium i BPH. Co do zasady jest to zwykły kredyt inwestycyjny, przy czym oprocentowanie tego kredytu nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki, a warunki jego udzielania nie mogą być mniej korzystne niż przy innych kredytach inwestycyjnych. 

Premię Technologiczną zaś, można otrzymać po spełnieniu kilku warunków i jest ona dofinansowaniem przekazywanym kredytobiorcy jako umorzenie części jego zobowiązania.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Warunki ubiegania się o kredyt i premię technologiczną

Oto jak wygląda w ogólności proces ubiegania się o kredyt i premię technologiczną:

1. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb inwestycyjnych firma składa wniosek o kredyt technologiczny w jednym z banków komercyjnych. Wraz z tym wnioskiem firma może od razu złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej, chociaż może go złożyć także w późniejszym okresie. Bank komercyjny ma na ocenę wniosku kredytowego 60 dni, zaś wniosek o przyznanie premii technologicznej trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma na jego ocenę czas do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek.

Już na etapie pisania wniosku o przyznanie premii, należy zwrócić uwagę na to, żeby wniosek zawierał dokładny opis inwestycji, oraz już wtedy należy zadbać o to, aby technologia będąca przedmiotem wniosku była objęta ochroną prawa własności przemysłowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż procedura patentowa jest procedurą, która może trwać nawet kilka lat, dopuszcza się, aby na etapie składania wniosku o premię technologiczną, ta procedura była jedynie rozpoczęta. 

2. Efektem oceny wniosku kredytowego jest udzielenie promesy, lub umowy kredytowej warunkowej. Efektem oceny wniosku o premię, jest promesa premii technologicznej. Inwestycja może zostać rozpoczęta po otrzymaniu promesy premii technologicznej, czyli 1-2 miesięcy od złożenia wniosku o przyznanie premii technologicznej. 

Porównaj Dotacje unijne - dwie strony medalu

3. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy o udzielenie premii technologicznej, firma musi osiągnąć zakładane pułapy sprzedaży wyrobu wytworzonego za pomocą tej nowej technologii będącej przedmiotem wniosku. Pułapy te są ściśle związane z możliwością otrzymania premii technologicznej. 

Działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Oto główne wymagania i informacje dotyczące działania 4.3, w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego:

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama