REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć III

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim
Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim

REKLAMA

REKLAMA

Spełnienie przez wniosek kryteriów formalnych i dostępu podczas oceny merytorycznej wcale jeszcze nie oznacza przyznania dofinansowania. Wniosek jest przekazywany do oceny pod kątem spełnienia kryteriów ogólnych i szczegółowych.W odróżnieniu jednak od kryteriów formalnych i dostępu, gdzie ocena miała charakter „zero-jedynkowy”, tutaj ocena dokonywana jest w oparciu o skalę punktową. Jest to o tyle ważne, gdyż w zależności od ilości przyznanych punktów podczas oceny, nasz projekt wpisywany jest na listę rankingową.

Im wyższa pozycja projektu na liście rankingowej tym większe szanse na przyznanie unijnej dotacji. Warto dodać, że ocena ta jest dokonywana przez Komisję konkursową, ale w przypadku projektów wysokowyspecjalizowanych istnienie możliwość powołania ekspertów w celu opracowania analizy, raportu itd. 

REKLAMA

Kryteria ogólne

REKLAMA

Kryteria ogólne maja na celu zbadanie stopnia oddziaływania projektu na zagadnienia o charakterze uniwersalnym istotne dla każdego projektu, niezależnie od obszaru wsparcia, w ramach, którego projekt będzie realizowany. Poszczególne kryteria maja zróżnicowana wagę, tj. maksymalna ilość możliwych do uzyskania punktów, w zależności od poziomu istotności danego problemu. Na tym etapie oceny badane są m.in. stopień efektywności projektu (np. efektywność wydatków projektu), powiązanie projektu z innymi inwestycjami współfinansowanymi ze środków unijnych czy stopień przygotowania projektu do realizacji.

Warto zadbać, aby we wniosku o dofinansowanie szczegółowo i starannie zostały opisane zagadnienia związane z kryteriami dostępu. W przypadku, gdy nasze przedsiębiorstwo realizowało już inwestycje współfinansowane ze środków unijnych w tej czy poprzedniej perspektywie finansowej, koniecznie opiszmy to we wniosku o dofinansowanie. Wskażmy również, że realizowane przez nas inwestycje w sposób kompleksowy przyczyniają się do rozwiązania danego problemu na danym obszarze. 

W ramach kryteriów ogólnych można uzyskać maksymalnie 60 punktów. 

Zobacz także: Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryteria szczegółowe

REKLAMA

Kryteria szczegółowe mają na celu zbadanie stopnia oddziaływania projektu na istotne kwestie w poszczególnych dziedzinach wsparcia Programu. Ocena na podstawie tych kryteriów polega na przyznawaniu punktacji projektowi w zależności od stopnia tego oddziaływania. Dla konkursu na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach (działanie III.3) oceniane będzie m.in. czy działalność beneficjenta jest prowadzona w kooperacji z działami B+R przedsiębiorstw lub jednostkami naukowymi, czy projekt ma charakter innowacyjny na skalę regionalną, krajową lub globalną, czy wnioskodawca posiada akredytowany certyfikat jakości w przedsiębiorstwie zgodny z wymaganiami normy ISO 9001. 

Jeżeli nasz projekt zakłada kooperacje z działem B+R lub jednostką naukową na okres realizacji projektu, możemy w ramach tego kryterium otrzymać 6 punktów na 12 możliwych. Punktacja jest przyznawana w zależności od długości współpracy beneficjenta w związku z realizacją projektu.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

W ramach kryteriów szczegółowych można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Wniosek, który uzyska, co najmniej 60% punktów z kryteriów szczegółowych zostaje wpisany na listę rankingową.

W przypadku projektów, które otrzymały taką samą liczbę punktów, o kolejności na liście decyduje termin złożenia wniosku.
W przypadku zakończenia oceny merytorycznej projektu, wnioskodawca jest informowany pisemnie o wyniku oceny w terminie 10 dni roboczych od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich projektów.

Szczegółowe i obowiązujące dla wnioskodawców zasady organizacji konkursu zawiera dokumentacja konkursowa dla naboru projektów w ramach działania III.3. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.cop.lodzkie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA