REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw poprzez badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe? Możliwość wsparcia innowacyjnych pomysłów oferuje dziś Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Mowa tu o działaniu 4.2. POIG, które wspiera innowacyjnych przedsiębiorców inwestujących w działalność B+R oraz przedsiębiorców zainteresowanych opracowaniem wzoru przemysłowego i wdrożenia go w produkcji.

REKLAMA

W obydwu typach projektów wnioskodawcami muszą być przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę na terytorium Polski.

Wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach pierwszego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub którzy zamierzają prowadzić taką działalność, o ile 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ponosili wydatki w tym zakresie oraz dokonują inwestycji. Celem tego działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR).

Na co można otrzymać dotację?
Przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą starać się o zwrot kosztów m.in. zakupu usług doradczych i szkoleniowych, zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Przewiduje się również dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z np. budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach drugiego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do wdrożenia do produkcji wzoru przemysłowego lub użytkowego, skorzystają z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponują własną wyspecjalizowaną kadrą specjalistów, wykażą opłacalność ekonomiczną projektu oraz dokonają inwestycji.

Na co można otrzymać dotację?
W ramach tego typu projektów, przedsiębiorcy mogą starać się o zwrot kosztów usług szkoleniowych i doradczych, których przeprowadzenie jest niezbędne dla opracowania wzoru jak również kosztów inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji według nowego, opracowanego wzoru. Co jest szczególnie warte podkreślenia, projekty te muszą składać się z dwóch etapów tj. opracowania nowego wzoru oraz wdrożenia go do produkcji. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do skorzystania z usług doradczych w zakresie wzornictwa, z wyjątkiem gdy posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tym zakresie oraz wykaże opłacalność ekonomiczną projektu.

Poziom dofinansowania wynosi od 30% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości podmiotu i województwa, przy czym:

 • minimalna wartość wydatków kwalifikowanych dla części inwestycyjnej wynosi 400 tys. PLN;
 • dla projektów z zakresu rozwoju działalności B+R maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych w części inwestycyjnej wynosi 2 mln PLN;
 • maksymalna wartość projektu wynosi 50 mln EUR.

Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Odrębne poziomy intensywności wsparcia zostały określone dla wydatków szkoleniowych, przy czym, maksymalna intensywność dla wydatków na szkolenia przypadających na mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę nie może przekroczyć 45%, dla średniego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 35%, natomiast dla dużych przedsiębiorców nie może przekroczyć 25% wartości wydatków kwalifikowanych części szkoleniowej projektu.

W terminach naboru określonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorca wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, zamieszczonej na stronach internetowych Agencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA