Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG
REKLAMA
REKLAMA
Mowa tu o działaniu 4.2. POIG, które wspiera innowacyjnych przedsiębiorców inwestujących w działalność B+R oraz przedsiębiorców zainteresowanych opracowaniem wzoru przemysłowego i wdrożenia go w produkcji.
REKLAMA
W obydwu typach projektów wnioskodawcami muszą być przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę na terytorium Polski.
Wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach pierwszego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub którzy zamierzają prowadzić taką działalność, o ile 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ponosili wydatki w tym zakresie oraz dokonują inwestycji. Celem tego działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR).
Na co można otrzymać dotację?
Przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą starać się o zwrot kosztów m.in. zakupu usług doradczych i szkoleniowych, zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Przewiduje się również dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z np. budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa.
Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE
Wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach drugiego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do wdrożenia do produkcji wzoru przemysłowego lub użytkowego, skorzystają z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponują własną wyspecjalizowaną kadrą specjalistów, wykażą opłacalność ekonomiczną projektu oraz dokonają inwestycji.
Na co można otrzymać dotację?
W ramach tego typu projektów, przedsiębiorcy mogą starać się o zwrot kosztów usług szkoleniowych i doradczych, których przeprowadzenie jest niezbędne dla opracowania wzoru jak również kosztów inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji według nowego, opracowanego wzoru. Co jest szczególnie warte podkreślenia, projekty te muszą składać się z dwóch etapów tj. opracowania nowego wzoru oraz wdrożenia go do produkcji. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do skorzystania z usług doradczych w zakresie wzornictwa, z wyjątkiem gdy posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tym zakresie oraz wykaże opłacalność ekonomiczną projektu.
Poziom dofinansowania wynosi od 30% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości podmiotu i województwa, przy czym:
- minimalna wartość wydatków kwalifikowanych dla części inwestycyjnej wynosi 400 tys. PLN;
- dla projektów z zakresu rozwoju działalności B+R maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych w części inwestycyjnej wynosi 2 mln PLN;
- maksymalna wartość projektu wynosi 50 mln EUR.
Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu
Odrębne poziomy intensywności wsparcia zostały określone dla wydatków szkoleniowych, przy czym, maksymalna intensywność dla wydatków na szkolenia przypadających na mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę nie może przekroczyć 45%, dla średniego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 35%, natomiast dla dużych przedsiębiorców nie może przekroczyć 25% wartości wydatków kwalifikowanych części szkoleniowej projektu.
W terminach naboru określonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorca wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, zamieszczonej na stronach internetowych Agencji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.