REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw poprzez badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe? Możliwość wsparcia innowacyjnych pomysłów oferuje dziś Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Mowa tu o działaniu 4.2. POIG, które wspiera innowacyjnych przedsiębiorców inwestujących w działalność B+R oraz przedsiębiorców zainteresowanych opracowaniem wzoru przemysłowego i wdrożenia go w produkcji.

REKLAMA

W obydwu typach projektów wnioskodawcami muszą być przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę na terytorium Polski.

Wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach pierwszego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub którzy zamierzają prowadzić taką działalność, o ile 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ponosili wydatki w tym zakresie oraz dokonują inwestycji. Celem tego działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR).

Na co można otrzymać dotację?
Przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą starać się o zwrot kosztów m.in. zakupu usług doradczych i szkoleniowych, zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Przewiduje się również dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z np. budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach drugiego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do wdrożenia do produkcji wzoru przemysłowego lub użytkowego, skorzystają z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponują własną wyspecjalizowaną kadrą specjalistów, wykażą opłacalność ekonomiczną projektu oraz dokonają inwestycji.

Na co można otrzymać dotację?
W ramach tego typu projektów, przedsiębiorcy mogą starać się o zwrot kosztów usług szkoleniowych i doradczych, których przeprowadzenie jest niezbędne dla opracowania wzoru jak również kosztów inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji według nowego, opracowanego wzoru. Co jest szczególnie warte podkreślenia, projekty te muszą składać się z dwóch etapów tj. opracowania nowego wzoru oraz wdrożenia go do produkcji. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do skorzystania z usług doradczych w zakresie wzornictwa, z wyjątkiem gdy posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tym zakresie oraz wykaże opłacalność ekonomiczną projektu.

Poziom dofinansowania wynosi od 30% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości podmiotu i województwa, przy czym:

  • minimalna wartość wydatków kwalifikowanych dla części inwestycyjnej wynosi 400 tys. PLN;
  • dla projektów z zakresu rozwoju działalności B+R maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych w części inwestycyjnej wynosi 2 mln PLN;
  • maksymalna wartość projektu wynosi 50 mln EUR.

Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Odrębne poziomy intensywności wsparcia zostały określone dla wydatków szkoleniowych, przy czym, maksymalna intensywność dla wydatków na szkolenia przypadających na mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę nie może przekroczyć 45%, dla średniego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 35%, natomiast dla dużych przedsiębiorców nie może przekroczyć 25% wartości wydatków kwalifikowanych części szkoleniowej projektu.

W terminach naboru określonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorca wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, zamieszczonej na stronach internetowych Agencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA