| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw poprzez badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe? Możliwość wsparcia innowacyjnych pomysłów oferuje dziś Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Mowa tu o działaniu 4.2. POIG, które wspiera innowacyjnych przedsiębiorców inwestujących w działalność B+R oraz przedsiębiorców zainteresowanych opracowaniem wzoru przemysłowego i wdrożenia go w produkcji.

W obydwu typach projektów wnioskodawcami muszą być przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę na terytorium Polski.

Wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach pierwszego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub którzy zamierzają prowadzić taką działalność, o ile 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ponosili wydatki w tym zakresie oraz dokonują inwestycji. Celem tego działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR).

Na co można otrzymać dotację?
Przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą starać się o zwrot kosztów m.in. zakupu usług doradczych i szkoleniowych, zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Przewiduje się również dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z np. budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE

Wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach drugiego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do wdrożenia do produkcji wzoru przemysłowego lub użytkowego, skorzystają z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponują własną wyspecjalizowaną kadrą specjalistów, wykażą opłacalność ekonomiczną projektu oraz dokonają inwestycji.

Na co można otrzymać dotację?
W ramach tego typu projektów, przedsiębiorcy mogą starać się o zwrot kosztów usług szkoleniowych i doradczych, których przeprowadzenie jest niezbędne dla opracowania wzoru jak również kosztów inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji według nowego, opracowanego wzoru. Co jest szczególnie warte podkreślenia, projekty te muszą składać się z dwóch etapów tj. opracowania nowego wzoru oraz wdrożenia go do produkcji. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do skorzystania z usług doradczych w zakresie wzornictwa, z wyjątkiem gdy posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tym zakresie oraz wykaże opłacalność ekonomiczną projektu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »