| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

W maju tego roku ruszył konkurs na działanie 1.5 Rozwój Przedsiębiorczości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jest to szansa dla firm działających na Mazowszu. Do wydania jest 16 mln zł.

Konkurs nastawiony jest z jednej strony na dotowanie przedsięwzięć typowo inwestycyjnych - czyli związanych z budową hal produkcyjnych oraz zakupem maszyn. Efektem takiej inwestycji powinno być wprowadzenie do oferty przedsiębiorstwa nowych produktów lub usług czy wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (np. poprzez automatyzację produkcji). Inwestycja ta może wiązać się zarówno z rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, jak również z utworzeniem nowej firmy.

Z drugiej strony konkurs będzie wspierał projekty wiążące się zakupem usług doradczych w zakresie projektowania, wdrażania i doskonalenia: nowego produktu lub usługi; systemów zarządzania jakością i innych wspomagających zarządzanie; zarządzania środowiskiem, BHP oraz w zakresie certyfikacji wyrobów, usług, maszyn i urządzeń.

Ocena wniosków

Złożone wnioski będą oceniane według gotowego szablonu w postaci karty oceny określającej kryteria, za spełnienie których można dostać punkty. Dotacje zostaną przyznane firmom, które zbiorą ich najwięcej. O wyniku nie zdecyduje branża, w której działa firma, ale jak największa zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi województwa, powiatów, miast w których ma być zlokalizowana inwestycja oraz ze szczegółowymi wymaganiami Instytucji znajdujących obraz właśnie w karcie oceny. 

Polecamy: Kryteria formalne na wsparcie przedsiębiorców w działaniach eksportowych

Przeglądając ową kartę można zauważyć, że punktowane będą inwestycje zlokalizowane na obszarach zwiększonego bezrobocia, zakładających utworzenie miejsc pracy w wyniku przeprowadzenia inwestycji czy zorganizowanie stażu/praktyk w firmie. Inwestycja powinna być rentowna oraz doprowadzić do wzrostu przychodów. Dodatkowe punkty będą przyznawane projektom, które wprowadzą innowacyjne rozwiązania, produktowe czy technologiczne do swojego przedsiębiorstwa (przez innowację technologiczną rozumiane jest wprowadzenie do przedsiębiorstwa technologii stosowanej poniżej 5 lat w kraju lub na świecie oraz fakt ten musi być poparty np. opinią o innowacyjności).

unktowane również będą projekty wiążące się z zakupem patentu bądź wzoru użytkowego czy uzyskaniem licencji. W lepszej sytuacji wyjściowej są mikro i małe przedsiębiorstwa, ponieważ za sam fakt bycia takim przedsiębiorstwem są dodatkowe punkty.

Wysokość wsparcia jest różna w zależności od właśnie wielkości przedsiębiorstwa oraz jego lokalizacji. Firmy mające siedzibę w Warszawie, chcące zrealizować inwestycję mogą otrzymać wsparcie w wysokości odpowiednio: mikro, małe firmy: 50%, oraz średnie: 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przedsiębiorstwa znajdujące się poza stolicą mogą liczyć na wsparcie wyższe o 10% w każdym wymienionym wyżej przypadku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »