REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu
Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

REKLAMA

REKLAMA

W maju tego roku ruszył konkurs na działanie 1.5 Rozwój Przedsiębiorczości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jest to szansa dla firm działających na Mazowszu. Do wydania jest 16 mln zł.

Konkurs nastawiony jest z jednej strony na dotowanie przedsięwzięć typowo inwestycyjnych - czyli związanych z budową hal produkcyjnych oraz zakupem maszyn. Efektem takiej inwestycji powinno być wprowadzenie do oferty przedsiębiorstwa nowych produktów lub usług czy wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (np. poprzez automatyzację produkcji). Inwestycja ta może wiązać się zarówno z rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, jak również z utworzeniem nowej firmy.

REKLAMA

Z drugiej strony konkurs będzie wspierał projekty wiążące się zakupem usług doradczych w zakresie projektowania, wdrażania i doskonalenia: nowego produktu lub usługi; systemów zarządzania jakością i innych wspomagających zarządzanie; zarządzania środowiskiem, BHP oraz w zakresie certyfikacji wyrobów, usług, maszyn i urządzeń.

Ocena wniosków

Złożone wnioski będą oceniane według gotowego szablonu w postaci karty oceny określającej kryteria, za spełnienie których można dostać punkty. Dotacje zostaną przyznane firmom, które zbiorą ich najwięcej. O wyniku nie zdecyduje branża, w której działa firma, ale jak największa zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi województwa, powiatów, miast w których ma być zlokalizowana inwestycja oraz ze szczegółowymi wymaganiami Instytucji znajdujących obraz właśnie w karcie oceny. 

Polecamy: Kryteria formalne na wsparcie przedsiębiorców w działaniach eksportowych

REKLAMA

Przeglądając ową kartę można zauważyć, że punktowane będą inwestycje zlokalizowane na obszarach zwiększonego bezrobocia, zakładających utworzenie miejsc pracy w wyniku przeprowadzenia inwestycji czy zorganizowanie stażu/praktyk w firmie. Inwestycja powinna być rentowna oraz doprowadzić do wzrostu przychodów. Dodatkowe punkty będą przyznawane projektom, które wprowadzą innowacyjne rozwiązania, produktowe czy technologiczne do swojego przedsiębiorstwa (przez innowację technologiczną rozumiane jest wprowadzenie do przedsiębiorstwa technologii stosowanej poniżej 5 lat w kraju lub na świecie oraz fakt ten musi być poparty np. opinią o innowacyjności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

unktowane również będą projekty wiążące się z zakupem patentu bądź wzoru użytkowego czy uzyskaniem licencji. W lepszej sytuacji wyjściowej są mikro i małe przedsiębiorstwa, ponieważ za sam fakt bycia takim przedsiębiorstwem są dodatkowe punkty.

Wysokość wsparcia jest różna w zależności od właśnie wielkości przedsiębiorstwa oraz jego lokalizacji. Firmy mające siedzibę w Warszawie, chcące zrealizować inwestycję mogą otrzymać wsparcie w wysokości odpowiednio: mikro, małe firmy: 50%, oraz średnie: 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przedsiębiorstwa znajdujące się poza stolicą mogą liczyć na wsparcie wyższe o 10% w każdym wymienionym wyżej przypadku.

REKLAMA

Ponadto wszyscy inwestorzy realizujący projekt w ramach tzw. pomocy de minimis (pojęcie wyjaśnione w dalszej części artykułu) mogą oczekiwać maksymalnego wsparcia w wysokości 60% kosztów kwalifikowalnych (z ograniczeniem opisanym w końcowej części artykułu). Dodatkowo w ramach działania można otrzymać wsparcie na usługi doradcze maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Bardzo ważna we wniosku jest część finansowa, w której inwestor musi wykazać, że posiada środki na realizację inwestycji i potwierdzić ten fakt promesą kredytową, leasingową bądź przedstawić inne wiarygodne zabezpieczenie finansowe. Firm, które nie mają zdolności do sfinansowania projektu w 100% na dzień składania wniosku mogą w przypadku inwestycji przebiegającej etapami (np. przy budowie, bądź zakupów maszyn na zasadzie zaliczkowania) wykazać, iż resztę kosztów są w stanie pokryć z generowanych w przyszłości zysków. 

Polecamy: Z paszportem po unijną dotację

Zazwyczaj podobne konkursy przewidują dofinansowanie tylko tych inwestycji, które inwestor planuje rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie (czyli takie, gdzie wszelkie koszty związane z daną inwestycją będą ponoszone dopiero po złożeniu wniosku; wyjątek stanowią z reguły koszty na dokumentację projektową i środowiskową związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które można ponieść wcześniej). W konkursie 1.5, o którym mowa w tym artykule możliwe będzie również uzyskanie dotacji na inwestycję już rozpoczętą - w ramach tzw. pomocy de minimis.

Należy pamiętać, że ten rodzaj pomocy ogranicza wysokość dofinansowania maksymalnie do 200 tys. euro oraz pomoc ta sumuje się dwa lata wstecz (w sytuacji gdy przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis w podanym okresie, z powyższej puli odlicza się wartość otrzymanego dotychczas wsparcia). Zatem omawiany konkurs będzie przebiegał dwutorowo, przy czym na projekty w toku pula na dotacje wynosi 4 mln zł, natomiast na projekty nierozpoczęte pozostałe będzie przeznaczonych 12 mln zł. W związku z takim podziałem konkursu wachlarz wydatków kwalifikowanych może się różnić.

Dokładna informacja o rodzaju inwestycji kwalifikujących się do objęcia wsparciem ukaże się niebawem, wraz z ogłoszeniem konkursu. Może się wówczas okazać, że w ramach wspominanej pomocy de minimis lista kosztów kwalifikujących się do dofinansowania z UE będzie szczuplejsza.

Wnioski wraz z biznes planem i kompletem pozostałych załączników będą przyjmowane do czerwca w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Dotacje będą przyznawane w formie refundacji bądź zaliczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA