Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu
Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu
W maju tego roku ruszył konkurs na działanie 1.5 Rozwój Przedsiębiorczości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jest to szansa dla firm działających na Mazowszu. Do wydania jest 16 mln zł.

Konkurs nastawiony jest z jednej strony na dotowanie przedsięwzięć typowo inwestycyjnych - czyli związanych z budową hal produkcyjnych oraz zakupem maszyn. Efektem takiej inwestycji powinno być wprowadzenie do oferty przedsiębiorstwa nowych produktów lub usług czy wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (np. poprzez automatyzację produkcji). Inwestycja ta może wiązać się zarówno z rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, jak również z utworzeniem nowej firmy.

Z drugiej strony konkurs będzie wspierał projekty wiążące się zakupem usług doradczych w zakresie projektowania, wdrażania i doskonalenia: nowego produktu lub usługi; systemów zarządzania jakością i innych wspomagających zarządzanie; zarządzania środowiskiem, BHP oraz w zakresie certyfikacji wyrobów, usług, maszyn i urządzeń.

Ocena wniosków

Złożone wnioski będą oceniane według gotowego szablonu w postaci karty oceny określającej kryteria, za spełnienie których można dostać punkty. Dotacje zostaną przyznane firmom, które zbiorą ich najwięcej. O wyniku nie zdecyduje branża, w której działa firma, ale jak największa zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi województwa, powiatów, miast w których ma być zlokalizowana inwestycja oraz ze szczegółowymi wymaganiami Instytucji znajdujących obraz właśnie w karcie oceny. 

Polecamy: Kryteria formalne na wsparcie przedsiębiorców w działaniach eksportowych

Przeglądając ową kartę można zauważyć, że punktowane będą inwestycje zlokalizowane na obszarach zwiększonego bezrobocia, zakładających utworzenie miejsc pracy w wyniku przeprowadzenia inwestycji czy zorganizowanie stażu/praktyk w firmie. Inwestycja powinna być rentowna oraz doprowadzić do wzrostu przychodów. Dodatkowe punkty będą przyznawane projektom, które wprowadzą innowacyjne rozwiązania, produktowe czy technologiczne do swojego przedsiębiorstwa (przez innowację technologiczną rozumiane jest wprowadzenie do przedsiębiorstwa technologii stosowanej poniżej 5 lat w kraju lub na świecie oraz fakt ten musi być poparty np. opinią o innowacyjności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

unktowane również będą projekty wiążące się z zakupem patentu bądź wzoru użytkowego czy uzyskaniem licencji. W lepszej sytuacji wyjściowej są mikro i małe przedsiębiorstwa, ponieważ za sam fakt bycia takim przedsiębiorstwem są dodatkowe punkty.

Wysokość wsparcia jest różna w zależności od właśnie wielkości przedsiębiorstwa oraz jego lokalizacji. Firmy mające siedzibę w Warszawie, chcące zrealizować inwestycję mogą otrzymać wsparcie w wysokości odpowiednio: mikro, małe firmy: 50%, oraz średnie: 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przedsiębiorstwa znajdujące się poza stolicą mogą liczyć na wsparcie wyższe o 10% w każdym wymienionym wyżej przypadku.

Ponadto wszyscy inwestorzy realizujący projekt w ramach tzw. pomocy de minimis (pojęcie wyjaśnione w dalszej części artykułu) mogą oczekiwać maksymalnego wsparcia w wysokości 60% kosztów kwalifikowalnych (z ograniczeniem opisanym w końcowej części artykułu). Dodatkowo w ramach działania można otrzymać wsparcie na usługi doradcze maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Bardzo ważna we wniosku jest część finansowa, w której inwestor musi wykazać, że posiada środki na realizację inwestycji i potwierdzić ten fakt promesą kredytową, leasingową bądź przedstawić inne wiarygodne zabezpieczenie finansowe. Firm, które nie mają zdolności do sfinansowania projektu w 100% na dzień składania wniosku mogą w przypadku inwestycji przebiegającej etapami (np. przy budowie, bądź zakupów maszyn na zasadzie zaliczkowania) wykazać, iż resztę kosztów są w stanie pokryć z generowanych w przyszłości zysków. 

Polecamy: Z paszportem po unijną dotację

Zazwyczaj podobne konkursy przewidują dofinansowanie tylko tych inwestycji, które inwestor planuje rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie (czyli takie, gdzie wszelkie koszty związane z daną inwestycją będą ponoszone dopiero po złożeniu wniosku; wyjątek stanowią z reguły koszty na dokumentację projektową i środowiskową związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które można ponieść wcześniej). W konkursie 1.5, o którym mowa w tym artykule możliwe będzie również uzyskanie dotacji na inwestycję już rozpoczętą - w ramach tzw. pomocy de minimis.

Należy pamiętać, że ten rodzaj pomocy ogranicza wysokość dofinansowania maksymalnie do 200 tys. euro oraz pomoc ta sumuje się dwa lata wstecz (w sytuacji gdy przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis w podanym okresie, z powyższej puli odlicza się wartość otrzymanego dotychczas wsparcia). Zatem omawiany konkurs będzie przebiegał dwutorowo, przy czym na projekty w toku pula na dotacje wynosi 4 mln zł, natomiast na projekty nierozpoczęte pozostałe będzie przeznaczonych 12 mln zł. W związku z takim podziałem konkursu wachlarz wydatków kwalifikowanych może się różnić.

Dokładna informacja o rodzaju inwestycji kwalifikujących się do objęcia wsparciem ukaże się niebawem, wraz z ogłoszeniem konkursu. Może się wówczas okazać, że w ramach wspominanej pomocy de minimis lista kosztów kwalifikujących się do dofinansowania z UE będzie szczuplejsza.

Wnioski wraz z biznes planem i kompletem pozostałych załączników będą przyjmowane do czerwca w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Dotacje będą przyznawane w formie refundacji bądź zaliczek.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych

  Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wyraziła ponadto przekonanie, że w 2026 r. plany w tym zakresie zostaną zweryfikowane.

  UE: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz

  Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Jak zatrzymać klienta w czasach recesji?

  Ostatnie informacje GUS-u nt. sprzedaży detalicznej potwierdzają pogłębienie recesji konsumenckiej. Odnotowano kolejne spadki zarówno rok do roku (5%), jak i w stosunku do poprzedniego miesiąca (3,6%). Szczególnie więc teraz – gdy zmagamy się z rosnącym kosztem utrzymania biznesu i spadkiem popytu na niektóre towary i usługi – marki potrzebują przemyślanych rozwiązań, które pomogą przyciągnąć konsumenta. Czego natomiast on oczekuje od firm i z jakim typem klienta mamy obecnie do czynienia?

  Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

  Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

  Pozytywnie zbuntowana

  Teorie zarządzania to modele bez gwarancji sukcesu. Dlaczego,? A to dlatego, że podejmując się działalności gospodarczej, nie zastanawiamy się w jakim stylu będziemy zarządzać. To my przedsiębiorcy tworzymy biznes i my kreujemy udane lub czasami mniej udane kryteria kierowania firmą. Szczególnie ważne to, jakimi szefami jest się w firmach, które nie są ogromnymi, globalnymi korporacjami, traktującymi anonimowo swoich pracowników, będących jedynie numerkami w Excelu. To tacy przedsiębiorcy jak ja, mają szansę bezpośredniego kontaktu z członkami naszej wielkiej, firmowej rodziny. I przede wszystkim budowania swojego niepowtarzalnego stylu zarządzania.

  Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

  Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

  Wynalazek pod ochroną, czyli po co firmom patent i jak go zdobyć

  Do Urzędu Patentowego RP rokrocznie wpływa ponad 4 tys. wniosków o udzielenie patentu na wynalazek. Najwięcej, bo blisko połowa zgłoszeń pochodzi od podmiotów sektora gospodarki. Drugie wysokie miejsce zajmują wnioski o ochronę patentową składane przez szkoły wyższe i to one najczęściej, bo w 70 proc. przypadków, rozpatrywane są pozytywnie. Dla porównania, firmom patent udzielany jest średnio na co drugi zgłoszony wynalazek. Jak wskazują specjaliści od ochrony własności intelektualnej ta statystyka mogłaby wyglądać lepiej, gdyby zgłaszający korzystali z profesjonalnego wsparcia i odpowiednio opisywali swoje rozwiązania. Oto przykłady dobrych praktyk oraz wskazówki, gdzie polskie firmy mogą zasięgnąć doradztwa, aby właściwie chronić swoje nowatorskie projekty.

  Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

  W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

  Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

  Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

  Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

  Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

  Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

  Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

  Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

  Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

  Straty w branży chemicznej w 2022 r.

  Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

  Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

  Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.

  Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

  Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

  Małe firmy walczą z inflacją, Polskim Ładem i skutkami wojny w Ukrainie

  Wojna w Ukrainie i inflacja miały znaczący wpływ na działalność mikro i małych przedsiębiorstw w 2022 roku. Z kolei przepisy Polskiego Ładu, które miały obniżyć podatki, zdaniem 80% właścicieli firm okazały się niesprawiedliwe – wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości, zleconego przez inFakt agencji Smartscope.

  Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

  Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

  Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

  Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

  Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

  Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

  Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

  Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

  Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

  Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

  Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

  Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

  Warzywa coraz droższe! Cena cebuli wzrosła o ponad 55 proc.

  Ceny warzyw. Wzrosty cen warzyw coraz bardziej dają po kieszeniach Polakom. Przyczyną jest niekorzystny splot wielu okoliczności – od pogodowych i ekonomicznych po czysto polityczne. Rekordy bije np. cebula, której ceny rdr. poszły w górę o ponad 55%. Na dużym plusie jest też marchew ze wzrostem o przeszło 47% rdr. Ceny mogą spadać, ale dopiero latem. Jednak niczego nie można przewidzieć na 100%. Możliwe jest też, że pójdą jeszcze bardziej w górę. Jedno jest niemal pewne, że przed Wielkanocą warzywa raczej nie potanieją.

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

  Prognoza MFW: wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. około 0%

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc. Prognozy MFW zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej.