Z paszportem po unijną dotację
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 31 maja br. został ogłoszony konkurs na nabór projektów w ramach działania 6.1. unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. Jest to II runda aplikacyjna przeprowadzana w 2010 roku. Poprzednia cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych beneficjentów działania.
REKLAMA
Przypomnijmy, że w ramach I rundy w 2010 roku zatwierdzono do dofinansowania dla etapu I (przygotowanie planu eksportu) – ponad 400 projektów z całej Polski, dla etapu II (wdrożenie planu eksportu) – 95 projektów. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które dla działania 6.1 pełni funkcję Instytucji Wdrażającej. Jednakże kompletna dokumentacja aplikacyjna przyjmowana jest nie przez PARP, ale przez Regionalne Instytucje Finansujące, które są właściwe z punktu widzenia siedziby wnioskodawcy.
Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
W przypadku, gdy siedziba wnioskodawcy znajduje się w województwie mazowieckim, właściwą instytucją odpowiedzialną za nabór wniosków o dofinansowanie jest Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw z siedzibą przy ul. Smoczej 27.
REKLAMA
Dokumentacja w ramach tej rundy aplikacyjna przyjmowana jest w terminie do 18 czerwca br., ale PARP może zamknąć nabór wniosków wcześniej, jeżeli łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków osiągnie 120% alokacji wyznaczonej w ramach danej rundy aplikacyjnej.
Przypomnijmy – w ramach tego konkursu szansę na unijną dotację będą mogły otrzymać projekty, których celem jest wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne w ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa oraz projekty promujące polską markę na rynkach zagranicznych. W ramach konkursu o wsparcie unijne mogą wnioskować mikro-, małe i średnie przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złożą wniosek o udzielenie wsparcia posiadają udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie przekraczający 30 %. Aplikowanie o środki w ramach działania 6.1 odbywa się w dwóch etapach tzn. w ramach I etapu przewidziano dofinansowanie realizacji projektów mających na celu przygotowanie Planu rozwoju eksportu poprzez zakup zewnętrznych usług doradczych, natomiast w ramach II etapu przewidziano dofinansowanie realizacji projektów polegających na wdrożeniu. Planu rozwoju eksportu przy wykorzystaniu możliwych do wyboru działań proeksportowych.
Polecamy serwis Samochód
Okres przygotowania Planu rozwoju eksportu w ramach I etapu nie może przekroczyć 6 miesięcy. Natomiast okres wdrożenia Planu rozwoju eksportu w ramach II etapu nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Do rozdysponowania podczas tej rundy aplikacyjnej jest kwota 206 mln PLN, przy dla I etapu przewidziano 6 mln PLN, dla II etapu 200 mln PLN. Musimy pamiętać, że kwota wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu w ramach I etapu nie może przekroczyć 10 000 PLN dla jednego przedsiębiorcy. W przypadku etapu II, czyli wdrożenia planu kwota ta nie może przekroczyć 200 tys. PLN dla jednego przedsiębiorcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.