reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

W ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przewidziano możliwość dofinansowania różnorodnych projektów szkoleniowo-doradczych.

Mowa tu od poddziałaniu 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekty te są wybierane w trybie konkursowym i w odpowiedzi na nabór wniosków o dofinansowanie. Nabór jest organizowany jest na poziomie regionalnym, tzn. w każdym województwie. 

Szczegółowy harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1.1 określa zarząd każdego województwa na swoich stronach internetowych.

Polecamy Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Za cel dla tego działania przyjęto podniesienie i dostosowanie kwalifikacji i umiejętności osób pracujących do potrzeb regionalnej gospodarki. W przypadku poddziałania 8.1.1 cel ten będzie osiągnięty poprzez następujące typy projektów, przewidzianych do wsparcia unijnego:

  • ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
  • doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi);
  • szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe (jako działanie uzupełniające do szkoleń i kursów) skierowane do dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (poza godzinami pracy), w szczególności dla osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach (z wyłączeniem kształcenia ustawicznego w formach szkolnych realizowanego w szkołach dla dorosłych.

W zależności od typu projektu wskazanego powyżej o dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych),
  • przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie szkoleń,
  • osoby prawne, które zgodnie ze statutem prowadzą działalność szkoleniową oraz
  • osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Za grupy docelowe dla tego poddziałania należy uznać przedsiębiorców i ich pracowników (w tym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej) oraz pracujące osoby dorosłe (powyżej 18. Roku życia oraz z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) uczestniczące w szkoleniach i kursach poza godzinami pracy.

Przykładowe projekty:
Do dofinansowania może kwalifikować się projekt zakładający cykl szkoleń zawodowych, służących aktualizacji kwalifikacji pracowników, w zakresie np. obsługi maszyn i urządzeń, informatyki, techniki i produkcji, finansów czy rachunkowości lub kompleksowy projekt szkoleniowy dla pracowników wszystkich szczebli, w związku ze zmianą strategii w przedsiębiorstwie, obejmujący szkolenia miękkie, funkcjonalne i sprzedażowe, uzupełniony doradztwem, dotyczącym systemu motywacyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama