REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim
Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskując o unijną dotację dla swojego przedsiębiorstwa musimy pamiętać, że Unia Europejska pokrywa tylko część kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji. Pozostała część musi zostać pokryta przez wnioskodawcę ze środków własnych.

REKLAMA

Przygotowując budżet każdego przedsięwzięcia realizowanego przy współudziale środków unijnych musimy mieć świadomość, iż Unia Europejska dotuje tylko określoną część wydatków. Są to tzw. koszty kwalifikowane. W przypadku konkursu dla mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim maksymalny poziom dofinansowania dla projektów inwestycyjnych nie może przekroczyć 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Oznacza to, że na pokrycie pozostałych 40% wydatków kwalifikowanych oraz wszystkich kosztów niekwalifikowanych powinniśmy zapewnić we własnym zakresie.

REKLAMA

Pamiętajmy, że dotacja ze środków europejskich ma formę refundacji lub zaliczki. W przypadku refundacji, koszty związane z realizacją inwestycji bez względu na to czy są kwalifikowane lub niekwalifikowane musimy pokryć sami. Dopiero na etapie wnioskowania o płatność okresową następuje zwrot, czyli refundacja kosztów poniesionych w związku z realizacją inwestycji. W finansowaniu kosztów projektu możemy posłużyć się zewnętrznymi źródłami finansowania np. kredytem, środkami własnymi, pożyczką.

Uznanie wydatków niekwalifikowalnych w budżecie projektu na etapie aplikowania o środki automatycznie wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania projektu w przedstawionym kształcie w całości lub w części.

Porównaj: Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część II

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu dla mikroprzedsiębiorców w działaniu 1.1 E zaliczamy m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wydatki na zakup środków trwałych, które nie są przechowywane w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego,
 • wydatki związane z bieżącymi naprawami maszyn/parku maszynowego,
 • wydatki na inwestycje prowadzące wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych albo nabycia udziałów lub akcji przedsiębiorstwa,
 • wydatki na zakup używanego sprzętu ICT (Technologie Informacyjne i Komunikacyjne),
 • wydatki na prace związane z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych, w wysokości przekraczającej 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu w przypadku MŚP,
 • wydatki na zakup środków transportu poniesione przez przedsiębiorców prowadzących przeważającą działalność w sektorze transportu,
 • wydatki na wynagrodzenia będące efektem tworzenia nowych miejsc pracy i związanych z realizacją nowej inwestycji,
 • wydatki osobowe związane z zarządzaniem projektem i realizacją projektu,
 • wkład niepieniężny w ramach projektu,

Polecamy serwis Mała firma

 • wydatki związane z umową leasingu, w szczególności: podatek, marża finansującego; odsetki od refinansowania wydatków, koszty ogólne, opłaty ubezpieczeniowe,
 • podatek od towarów i usług VAT, niezależnie od możliwości lub braku możliwości jego odzyskania,
 • odpisy amortyzacyjne, 
 • wydatki na działania promocyjne projektu,
 • wydatki poniesione na sporządzenie operatu szacunkowego oraz aktu notarialnego związanego z nabyciem nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej,
 • płatności gotówkowe,
 • wydatki związane z uzyskaniem promesy kredytowej/kredytu,
 • leasing zwrotny
 • wartość rezydualna (księgowa wartość likwidacyjna) aktywów po zakończeniu projektu,
 • ydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu.

Wykaz głównych wydatków niekwalifikowalnych znajduje się w Uszczegółowieniu RPO WD w załączniku nr 6, dostępnym pod adresem strony internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej http://www.dip.dolnyslask.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA