REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim
Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskując o unijną dotację dla swojego przedsiębiorstwa musimy pamiętać, że Unia Europejska pokrywa tylko część kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji. Pozostała część musi zostać pokryta przez wnioskodawcę ze środków własnych.

REKLAMA

Przygotowując budżet każdego przedsięwzięcia realizowanego przy współudziale środków unijnych musimy mieć świadomość, iż Unia Europejska dotuje tylko określoną część wydatków. Są to tzw. koszty kwalifikowane. W przypadku konkursu dla mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim maksymalny poziom dofinansowania dla projektów inwestycyjnych nie może przekroczyć 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Oznacza to, że na pokrycie pozostałych 40% wydatków kwalifikowanych oraz wszystkich kosztów niekwalifikowanych powinniśmy zapewnić we własnym zakresie.

REKLAMA

Pamiętajmy, że dotacja ze środków europejskich ma formę refundacji lub zaliczki. W przypadku refundacji, koszty związane z realizacją inwestycji bez względu na to czy są kwalifikowane lub niekwalifikowane musimy pokryć sami. Dopiero na etapie wnioskowania o płatność okresową następuje zwrot, czyli refundacja kosztów poniesionych w związku z realizacją inwestycji. W finansowaniu kosztów projektu możemy posłużyć się zewnętrznymi źródłami finansowania np. kredytem, środkami własnymi, pożyczką.

Uznanie wydatków niekwalifikowalnych w budżecie projektu na etapie aplikowania o środki automatycznie wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania projektu w przedstawionym kształcie w całości lub w części.

Porównaj: Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część II

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu dla mikroprzedsiębiorców w działaniu 1.1 E zaliczamy m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wydatki na zakup środków trwałych, które nie są przechowywane w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego,
  • wydatki związane z bieżącymi naprawami maszyn/parku maszynowego,
  • wydatki na inwestycje prowadzące wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych albo nabycia udziałów lub akcji przedsiębiorstwa,
  • wydatki na zakup używanego sprzętu ICT (Technologie Informacyjne i Komunikacyjne),
  • wydatki na prace związane z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych, w wysokości przekraczającej 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu w przypadku MŚP,
  • wydatki na zakup środków transportu poniesione przez przedsiębiorców prowadzących przeważającą działalność w sektorze transportu,
  • wydatki na wynagrodzenia będące efektem tworzenia nowych miejsc pracy i związanych z realizacją nowej inwestycji,
  • wydatki osobowe związane z zarządzaniem projektem i realizacją projektu,
  • wkład niepieniężny w ramach projektu,

Polecamy serwis Mała firma

  • wydatki związane z umową leasingu, w szczególności: podatek, marża finansującego; odsetki od refinansowania wydatków, koszty ogólne, opłaty ubezpieczeniowe,
  • podatek od towarów i usług VAT, niezależnie od możliwości lub braku możliwości jego odzyskania,
  • odpisy amortyzacyjne, 
  • wydatki na działania promocyjne projektu,
  • wydatki poniesione na sporządzenie operatu szacunkowego oraz aktu notarialnego związanego z nabyciem nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej,
  • płatności gotówkowe,
  • wydatki związane z uzyskaniem promesy kredytowej/kredytu,
  • leasing zwrotny
  • wartość rezydualna (księgowa wartość likwidacyjna) aktywów po zakończeniu projektu,
  • ydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu.

Wykaz głównych wydatków niekwalifikowalnych znajduje się w Uszczegółowieniu RPO WD w załączniku nr 6, dostępnym pod adresem strony internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej http://www.dip.dolnyslask.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA