| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.

Przypomnijmy, że zasady i tryb udzielania interpretacji podatkowych reguluje Ordynacja podatkowa.

Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Prawo takie ma tylko przedsiębiorca. Uprawnienie to wynika z art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowiązany przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Wymogi są więc tu takie same jak w przypadku interpretacji przepisów podatkowych.

Zobacz: Jakie wymagania dla produkcji, sprzedaży i importu zabawek - poradnik

Wniosek o wydanie interpretacji zawierać powinien m.in.:
• firmę przedsiębiorcy;
• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
• numer identyfikacji podatkowej (NIP);
• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Nie ma wzoru urzędowego wniosku o wydanie interpretacji. Można go sporządzić samodzielnie pamiętając, aby zawierał informacje wymagane przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia. Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Opłata ta stanowi odpowiednio dochód budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia albo jednostki samorządu terytorialnego w zależności od tego, który z urzędów będzie udzielał interpretacji. Opłatę od wniosku uiszcza się na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo - jeżeli istnieje taka możliwość - gotówką w kasie tego organu lub jednostki.

W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »