Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, że zasady i tryb udzielania interpretacji podatkowych reguluje Ordynacja podatkowa.
REKLAMA
Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Prawo takie ma tylko przedsiębiorca. Uprawnienie to wynika z art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowiązany przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Wymogi są więc tu takie same jak w przypadku interpretacji przepisów podatkowych.
Zobacz: Jakie wymagania dla produkcji, sprzedaży i importu zabawek - poradnik
REKLAMA
Wniosek o wydanie interpretacji zawierać powinien m.in.:
• firmę przedsiębiorcy;
• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
• numer identyfikacji podatkowej (NIP);
• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.
Nie ma wzoru urzędowego wniosku o wydanie interpretacji. Można go sporządzić samodzielnie pamiętając, aby zawierał informacje wymagane przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia. Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
REKLAMA
Opłata ta stanowi odpowiednio dochód budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia albo jednostki samorządu terytorialnego w zależności od tego, który z urzędów będzie udzielał interpretacji. Opłatę od wniosku uiszcza się na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo - jeżeli istnieje taka możliwość - gotówką w kasie tego organu lub jednostki.
W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Jest to takie same uregulowanie zasad wydawania interpretacji, co w przypadku interpretacji podatkowych. W przeszłości takie brzmienie przepisów powodowało jednak spory z urzędami, które np. domagały się wielokrotności kwoty 40 zł w zależności od liczby i rodzaju podatków, których dotyczyła interpretacja. Brzmienie ustawy o swobodzie jest jednak jednoznaczne – opłata jest zależna od liczby np. stanów faktycznych, a nie przepisów mających do danej sytuacji zastosowanie.
Interpretację wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w tym terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.
Zobacz: Czy pełnomocnik może wyręczać przedsiębiorcę w postępowaniu administracyjnym?
Zasady te są podobne co w przypadku interpretacji podatkowych, z tym że MF ma nie 30 dni, a kilka miesięcy na wydanie interpretacji. Nie trzeba się bać, że negatywna interpretacja przepisów zmusi przedsiębiorcę do zastosowanie się do stanowiska urzędu.
Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Co więcej przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Chodzi tu o sytuacje, kiedy jest ona korzystna dla przedsiębiorca, a po jakimś czasie okaże się, że interpretacja jest wadliwa i daninę należy zapłacić. Interpretacja jest wiążąca dla organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.
Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA